Aivan loistavaa tämä uusi hintapolitiikka! Hintoja nostettu mm. nuorisolipulle lisää edestakaisin matkalle tku-jkl-tku melkein 15 euroa,korotusta entiseen 30%.Kiitos VR kyllä se lippu onkin edullisempi vähemmän käytetylle reitille,mutta sekin kalliimpi kuin ennen ja pakko on käyttää ruuhkaisempia yhteyksiä. Kohta halvempaa kuskata tyttöä omalla autolla.
vr ja lippujen hinnat
6
245
Vastaukset
- mitäs läksit
No kuskaa, äläkä kitise. Sen takia ruuhkaisimpien reittien hintoja on nostettu, että hiljaisimpiin juniin saadaan enemmän matkustajia. Yleensä tämän jo tyhmempikin tajuaa. ps. sama hinnoittelu on käytössä ulkolaisilla junayhtiöillä, sekä lentoliikenteesä.
- ppepepep
VRn lippuhinnoittelu on täyttä pelleilyä verrattuna esim Saksan, Hollannin tai Belgian hinnoitteluun. Siellä on mm koko päivän voimassa olevia lippuja, joten voit pysähtyä matkalla vaikka kuinka usein ja taas jatkaa matkaa. Täällä ostettava lippu tiettyyn aikatauluun sidottuna. Ei todellakaan asiakasystävällistä. Herätys VR !
- RE-junat
Taitaapi Saksassa tuollaisia lippuja saada vain hitaisiin juniin...
- AntiGugge
RE-junat kirjoitti:
Taitaapi Saksassa tuollaisia lippuja saada vain hitaisiin juniin...
Taitaapi olla juu, mutta mihinkäs lomalla yleensä on kiire. RE-junat ovat mielestäni riittävän nopeita vaikka vaihtojakin joutuu tekemään jos meinaa pitemmälle mennä. IC ja ICE-juniin eivät tietty halpisliput käy. Eri asia on jos pitää esim maan läpi mennä nopeasti. Silloin on kait itsestään selvyys että menee nopeimmalla vaihtoehdolla. Jokainen ostaa sopivan lipun tilanteensa mukaan.
- Päiväpoikkeamat
AntiGugge kirjoitti:
Taitaapi olla juu, mutta mihinkäs lomalla yleensä on kiire. RE-junat ovat mielestäni riittävän nopeita vaikka vaihtojakin joutuu tekemään jos meinaa pitemmälle mennä. IC ja ICE-juniin eivät tietty halpisliput käy. Eri asia on jos pitää esim maan läpi mennä nopeasti. Silloin on kait itsestään selvyys että menee nopeimmalla vaihtoehdolla. Jokainen ostaa sopivan lipun tilanteensa mukaan.
Valinnan vapaus ICEllä vai tuplaten hitaammilla...
ICEn kanssa ehtii tehdä päiväretken toiseen kaupunkiin 200 km päähän ja illaksi takaisin hotellille, REn kanssa menee melkein koko päivä pelkkään junailuun... - mncmnvmcnv
Päiväpoikkeamat kirjoitti:
Valinnan vapaus ICEllä vai tuplaten hitaammilla...
ICEn kanssa ehtii tehdä päiväretken toiseen kaupunkiin 200 km päähän ja illaksi takaisin hotellille, REn kanssa menee melkein koko päivä pelkkään junailuun...Edellinen ei pidä paikkaansa tuolla matkalla. Oletko edes koskaan liikkunut junalla Saksassa. Noita 150-200 km päiväkeikkoja on tullut tehtyä aika monesti Saksan maalla. Ja aina on ihan hyvin ehtinyt tulla hotelliin illaksi takaisin. Päiväkohteessa ollaan ehditty viettää riittävästi aikaa päiväreissua ajatellen. RE/RB junia kulkee sentään 1-2 tunnin välein isompien kaupunkien välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19111579
- 585489
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462777- 402405
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131871Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441845Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291714Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k121636Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta421488Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61486