Tarttis mennä postiin

Mutta kun se meno on niin vastenmielistä! Sen jälkeen kun siirtyi sinne Lautturin ankeuteen...
Voi kun olis taas se ihan oma postitoimisto, johon poiketa. Ja vaikka jonottaakin, mutta silti ihan rauhassa ilman sitä tungosta ja väistelyä.
Toiset pelaa pelikoneilla toisella puolen, ja toiset tulee kassoilta tavaroineen..Niitä siinä väistelet.
Sitten oma lukunsa on nämä päivittäiset penkillä röhnöttäjät! Etovaa. Siinä ne "vahtaa" ja kommentoi kulkijoita, jos ei nyt ihan heti niin kyliltä melkein kuuluu tiedotetta siitä kuka, mikä ja kuinka usein käy kaupassa,postissa tms. Mitähän se haki tai osti.. Sekin on se ja se muija, ja sen muijan mies, tiäks sen jolla on semmonen auto. Ja ja ja... Vahtaavat siinä päivästä toiseen-joutilaan tyhjäpäät.
791648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 79

Vanhimmat

Juu, nää penkillä vahtaajat.....Alkoonkin joskus pakko kiertää ulkoa jotta pääsee ilman kommettia ostosten kanssa......

Äänestä
  • Sielläkään et pääse käymään niin ettei "kaikki tiedä kuka kävi ja mitä haki" - tyyliin, plaaplaa.
    Lakkasin jo senkin takia kaupassa käynnin, ettei tarttis niiden edestä mennä.Mut kun se posti, ja sinne päästävä.
    Sitten keksin, kadun puolelta helpommin. Mut ei, sieltä ne kurkkii ketä tulee, ja huuteleekin välillä. Miks ei tollasia norkoilijoita vois poistaa?! Sen ymmärtäisin, jos joku todella huilaa hetken penkillä..Mutta nuo jokapäiväiset. Yleisesti tiedossa on varsinkin se yksi rötkö, joka tietää KAIKEN! KAIKKIEN ASIAT, ja huutelee ne ympäri kylää, omina versioinaan lisättynä. Tiedätte kyllä kenestä kyse.

    Äänestä

  • Paree olis ko jättäisit alkon ottamati.

    Äänestä

Eikö Lautturiin pitänyt tehdä joitain järjestelyjä, ettei se postissa asioiminen olisi enää niin hankalaa?

Eikö siitä pitänyt olla suunnitelmat, piirustuksest ja kaikki? Hemmetin saamatonta touhua!

Ja vielä ihmettelen, vaikka miksi se siitä enää muuttuu, että miksi sitä postipistettä ei saatu S-markettiin, siellä olisi ollut tilaa asioida rauhassa, ilman että " koko kylä" kyylää vieressä?

Mitä tulee kyttääjiin ja juoruakkoihin, se on kulkaa vaan kivaa kun on omat kylähullut ja juoruakat! Oikeesti, ne on tämän kylän suola! Pankaa tuijottaen takaisin! :)

Äänestä
  • No kytätköön ja juorutkoon. Mutta ihan toinen asia on kun ruvetaan kunnianloukkauksiin, meinaan niitten taholta. Jos ei ihan kaupassa, mutta kiertäähän se sielläkin..perättömät rääpimiset.
    Ja juoruamisillakin kulkee raja jossain ja kyttäämisellä. Ei sitä sentään pidä ruveta puuttumaan toisten elämäntapaan. Kun kehtaa vielä kylillä selostella mihin aikaan ja minne, ja mitä kautta se kotoa lähti. Vai lähtikö edes kotoansa :( Että se ny teki niin siks, että toiset ei muka tietäs ja näkis, mutta kun MÄÄ KUMMINKIN TIÄN JA NÄIN, kuuluu näiltä kylillä. Kun osaisi ollakin välittämättä. Mutta kun aina joku tietää kertoa, vaikken välittäiskään.

    Äänestä

Kyllä niitä kyttääjiä löytyy S-marketistakin ihan riittävästi!

Äänestä
  • Voi teitä raukkoja, jotka ette enää kaupassakaan voi käydä. Hankkikaa elämä! Ei ne muutama kehitysvammainen, mielenterveyskuntoutuja, alkoholisti ja eläkeläinen nyt sentään niin paljoa häiritse.

    Äänestä

  • No hellalettas kirjoitti:

    Voi teitä raukkoja, jotka ette enää kaupassakaan voi käydä. Hankkikaa elämä! Ei ne muutama kehitysvammainen, mielenterveyskuntoutuja, alkoholisti ja eläkeläinen nyt sentään niin paljoa häiritse.

    No sitä elämäähän tässä yritetään hankkia! Että vois asioida ihan rauhassa, ja muut horiskoot muualla kuin heti oven suussa penkillä. Kaikkea ei ole pakko sietää.

    Äänestä

  • No lässyn lässyn kirjoitti:

    No sitä elämäähän tässä yritetään hankkia! Että vois asioida ihan rauhassa, ja muut horiskoot muualla kuin heti oven suussa penkillä. Kaikkea ei ole pakko sietää.

    Niin, olishan se kiva laittaa nuo kehitysvammaiset, mielenterveyskuntoutujat, alkoholistit ja eläkeläiset johonkin laitoksiin perämetsiin piiloon, vai ?

    Hei haloo. Niin tehtiin vielä 60-70-80 -luvuilla. Nykyään sellainen ei ole tapana.
    Eikä noista mikään tartu, paitsi vanhuus toki, sitä kertyy meille jokaiselle joka vuosi lisää.

    Sitä paitsi tuskin he istuisivat kaupan aulassa päivät pitkät, jos meillä olisi tarjolla heille parempaakin tekemistä.
    Heidän oma vikansa se ei ole.

    Relaa vähän, ja koita ottaa ihmiset sellaisena kuin he ovat. Maailmankuvasi saattaa avartua :)

    Äänestä

Johan paasaat. Tiedän tapauksista varmaan paljon enemmän mitä saarnaat. Nyt ei ollut kysymys mihin pitäs, vai pitäiskö ja kenen heitä sijoittaa. Mutta kauppiaasta paljon kiinni miten hienotunteisesti ilmapiirin parantaa. Kyllähän näille muukin paikka vahtimiseensa on, kuin juuri ovenpielessä vastaanottamassa!
Olin joskus kyytinä, ja jäin odottamaan autoon siihen ikkunoita vastapäätä. Ei kovin kauan tarvinnut katella, miten nämä kaksi vakikaveria seisoskeli siinä, naureskeli ja jokainen kulkija kyylättiin ja kommentoitiin, pihalta ja sisältä. Vastenmielistä notkuilua. Paljon ei poikkea ne ainaiset pelaajatkaan,mutta tekevät sentään jotain,eli hävittävät rahansa,ja juoruavat samalla. Joutilaalla jotakin.

Äänestä
  • Eiks nää kaks oo juur molemmat kylähulluja vai mikskä niitä nykyään sanotaan.
    Vastenmielistä paheksua semmosia, jotka ei itte tilallensa mitään voi.

    Äänestä

  • toiseenlähtöön kans kirjoitti:

    Eiks nää kaks oo juur molemmat kylähulluja vai mikskä niitä nykyään sanotaan.
    Vastenmielistä paheksua semmosia, jotka ei itte tilallensa mitään voi.

    Se on tosi, pyydän anteeksi. Enkä arvostele sairautta sinänsä. Mutta kyllä joku itekin vähän sillekin jotain kai vois...mutta kun "hulluuttaa itseänsä" enenpi vielä, esim ottamalla viinaa. Se kun sekoo siitä täysin.

    Äänestä

  • toiseenlähtöön kans kirjoitti:

    Eiks nää kaks oo juur molemmat kylähulluja vai mikskä niitä nykyään sanotaan.
    Vastenmielistä paheksua semmosia, jotka ei itte tilallensa mitään voi.

    mää käyn morottamassa kaikki tutut ja tuntemattomat joka päivä,se on mun päivän kohokohta Se on mun työtä,että moro vaan

    Äänestä

  • Olen itse muuttanut isommasta kaupungista Huittisiin ja ihmettelen, että täällä edes tällasta typerää keskustelua käydään. Onneksi on erilaisuutta olemassa Huittisissakin ja eiks tää käpykylä niin kovasti mainosta sitä hullua miestä, et kait ny katukuvasta oikeesti pitäs muutama sellanen löytyä?! Pysykää te pelkurit ihan oikeesti alle10 000 asukkaan paikkakunnilla... muualla voi olla liikaa erilaisia ja outoja ihmisiä.

    Äänestä

  • Uus Huittisissa kirjoitti:

    Olen itse muuttanut isommasta kaupungista Huittisiin ja ihmettelen, että täällä edes tällasta typerää keskustelua käydään. Onneksi on erilaisuutta olemassa Huittisissakin ja eiks tää käpykylä niin kovasti mainosta sitä hullua miestä, et kait ny katukuvasta oikeesti pitäs muutama sellanen löytyä?! Pysykää te pelkurit ihan oikeesti alle10 000 asukkaan paikkakunnilla... muualla voi olla liikaa erilaisia ja outoja ihmisiä.

    Tervetuloa vaan "HUITSIIN" ja eksyit palstalle myös...
    Täytyy toki erilaisuutta olla- olishan kamalaa jos kaikki olisimme toistemme kopioita ;)!

    Äänestä

hei ei tuo vielä mitään,mut koulut alkavat ja lapset jättävät pyörät oven eteen ja
valtaavat tien puoleisen eteisen,. ettei pääse ulos eikä sisälle,.
kyllä vielä kestää tuon postin jonotuksen kestää,.
ja ne räkäklimpit pää oven edes ettei tiedä mihin astuis,.

Äänestä
  • Se yks pöpi oikein asuu siellä, ja kyttää että pääsee huutaan sitä moroonsa kovalla äänellä.Käynkin Lautturissa sen vuoksi vaan pakottavassa tarpeessa.Terkkuja vaan kauppiaalle,varmaan ei mitään tilanteelle voi!Tosin olisin niitten penkkien poiston kannalla minäkin,mihin niitä tarvitaan!!!!!!!!!

    Äänestä

Tarpeetonta puuttua ja arvostella notkujien henkilökohtaisia ominaisuuksia. Kyllä niissä on ihan perus ukkoo ja akkaa. Heille pitäis vaan järjestää soppi sellaiseen paikkaan, ettei tarvis asioivien kulkea köörin kautta. Jos olisivat nuorisoa, taatusti lentäisivät pellolle.

Ja se posti: onko älyvapaampaa sijoitusta. Sitä voisi siirtää vaikka syvemmälle liikkeen puolelle, jottei jonottamisen tarvitsisi tapahtua läpikulkukäytävällä. Ostaako joku oikeasti esim. kattiloita, joita on postin seinän takana?

Äänestä

Kyllä se kuselta haiseva moro saisi poistua,jos kauppias pitää hänestä,niin
postiasioiden puolesta sinne on pakko mennä.Kaupassakin kävisi,mutta vastenmielistä kulkea tuon ohi.

Äänestä
  • anteex ny vaan ko mä moroni heitin

    Äänestä

Miettikääs ny vähän. Siellähän on "Karttaja":n kyselemä soppi, meinaan kahvio siellä lihatiskin grillin puoleisessa päässä, ihan puutarhapöytää ja tuoliakin.

Mutta auta armias jos se kauppias olisi häätämässä nämä "erityiset henkilöt" tuosta sisääntuloaulalta, niin ihan varmasti olisi joku vähän päästä haukkumassa "erityishenkilöiden" syrjinnästä. Voisi jopa olla paikka iltapäivälehtien otsikoissa.

Että puun ja kuoren välissä se on.

Eikä se edellinenkään kauppias noita häädettyä saanut. Eikä sitä edellinen. Kyllä siinä on sekä ovien kulmilla että hedelmäpeleillä notkuttu jo ainakin 80-luvulla saakka.
Tai no, ennen vanhaan ne kävi ehkä välillä linja-autoaseman rulettiautomaatillakin...

Ehkä se onkin niin, että vastuu on meidän jotka käy täysillä pytyillä (ainakin vielä toistaseksi, eihän sitä ikinä tiedä).

Meinaan kyllä meidän pitäisi oikeasti pystyä järjestämään tämä yhteiskunta sellaiseksi, että sekä kehitysvammaisille, mielenterveyskuntoutujille, päihderiippuvaisille että peliriippuvaisille olisi joku paikka missä viettää aikaa ja missä olisi vielä mielekästä tekemistä.
Onhan sellaiseen aina välillä yritystäkin, mutta aina kun taloussuhdanteet heilahtelee, niin saman tien näistä karsitaan ja ihan ensimmäisenä.

Ja paikallisesti, olisi se sitten kaupunki, seurakunta tai joku meidän paikallisista vireistä järjestöistä - kannattaisko ottaa tästä keskustelusta onkeen ja järjestää jotakin.
Nuorisoa varten on jo etsivää nuorisotyötä, työpajaa sun muuta. Mutta onko (en tiedä onko) näitä erityisryhmiä varten?

Ja tuolle "mielipiteeni minun", niin sen verran täytyy kuitata, että vammaisuuskin on sellanen asia, että se voi osua kenen kohdalle tahansa joko syntymästään tai lapsuuden / nuoruuden sairasteluiden tai onnettomuuden tai vaikka päihteiden jäljiltä.

Muuttuisikohan sinunkin asenteesi, jos (toivottavasti niin ei käy) oma lapsesi olisi kehitysvammainen?
Ehkä mainitsemasi "haiseva moro", ehkä jotain muuta. Mieti sitä.

Äänestä
  • Penkit sinne välikköön alkon oven viereen.Vois vähentää joidenkin alkoholin kulutusta, ja terveys lisääntyisi!

    Äänestä

Mihin ihmeeseen kauppiaan kannalta tuottavaan toimintaan penkkejä tarvitaan??
Ulos lipan alle senverran tukeva ettei jaksa heittää lasista sisään ja siellähän
on asiakkaille se kahvion nurkkaus jossa voi istua maksavat asiakkaat.Penkkien
poisto siistisi kauppaa mikä on tärkeä ominaisuus syötävää hankittaessa.

Äänestä
  • En usko penkkien poistoon.
    Osa näistä notkui siellä jo Keskusmarketin aikana, kun penkkejä ei ollut ja koko kauppa oli toisin päin, sisäänkäynti kadun puolelta konditoriaa vastapäätä.

    Äänestä

  • Olen sillanen jalkasairas ihminen, en kulje vielä rollaattorilla, mutta tarvitsen penkkiä kun tulen kauppaan, ainakin hetkeksi ennen kun pystyn taas jatkamaan reissua, joten älkää ottako penkkejä pois!

    Mutta ehdotan, että sijoitatte penkin jonnekin kaupan sisälle, siis porttien sisäpuolelle? Mahtaisko ne kyttääjät sun muut ihan sinne asti, mitään ostamatta, mennä? Ei siinä kahvipaikan penkissä kehtaa istua kun ei juo kahviakaan...?

    Äänestä

  • melkein mummu kirjoitti:

    Olen sillanen jalkasairas ihminen, en kulje vielä rollaattorilla, mutta tarvitsen penkkiä kun tulen kauppaan, ainakin hetkeksi ennen kun pystyn taas jatkamaan reissua, joten älkää ottako penkkejä pois!

    Mutta ehdotan, että sijoitatte penkin jonnekin kaupan sisälle, siis porttien sisäpuolelle? Mahtaisko ne kyttääjät sun muut ihan sinne asti, mitään ostamatta, mennä? Ei siinä kahvipaikan penkissä kehtaa istua kun ei juo kahviakaan...?

    Tuo on hyvä penkkejä sisälle kauppaan! Joskus pariskunnistakin toinen tutkii
    kaikki hyllyt ja toinen voi istua rauhassa.

    Äänestä

  • oikein hyvä kirjoitti:

    Tuo on hyvä penkkejä sisälle kauppaan! Joskus pariskunnistakin toinen tutkii
    kaikki hyllyt ja toinen voi istua rauhassa.

    Hyvä! Näin sen kanssa tuumailisin.

    Äänestä

Kyllä Suomalaiseen tapaan kuuluu että jokainen hoitaa ostoksensa niin Alkossa
kuin ruokakaupassakin ilman ulkopuolista kommenttia.Jotkut jopa moittivat
meitä siitä mutta minusta tuon joppa kansalaisoikeus ilman tahatontakin häirintää.
Joten penkit jossa notkuu noita kyttääjiä kauppaan sisälle ja sisäänkäynnit vapaaksi

Äänestä

Paljonko niille tarttis laittaa postimerkkejä otsaan, jolla ne lähettäis pois??!!
Meinaan, ihmettelen ettei joku keksi kompromissia tämmöisellekin asialle..Kun sentään aika moni ei kuitenkaan tykkää tuollaisesta norkoilusta.

Äänestä
  • Kauppiaalla on varaa karkoittaa asiakkaitaan noinkin???

    Äänestä

  • Vältän myös kirjoitti:

    Kauppiaalla on varaa karkoittaa asiakkaitaan noinkin???

    Onko kellään tietoa ,mihin aikaan se "suuriääninen moro" ei ole Lautturissa.Kävisin kaupassa sillon.

    Äänestä

  • vai asuuko siellä? kirjoitti:

    Onko kellään tietoa ,mihin aikaan se "suuriääninen moro" ei ole Lautturissa.Kävisin kaupassa sillon.

    MORO! ;)

    Äänestä

Onko postissa varkaita? Lähetin tuttavalleni kirjeen pari viikkoa sitten ja koska minulla ei ollut postimerkkiä niin vein kirjen postiin, josta ostin siihen 1. luokan postimerkin. Olen nyt tuttavaltani kysynyt pari kertaa onko kirje tullut perille ja eipä ole tullut ei. 1. luokan kirje kuitenkin pitäisi olla 1-2päivän sisällä perillä. Kirjeessä ei ollut rahaa tai muuta arvokasta vaan se oli ihan tavallinen kirje. Menetys ei ole suuri, mutta olisihan se kiva jos ne kirjeet menisivät perille..

Äänestä
  • Ei välttämättä varkaita.Itse vien lähistölle väärin jaettua postia lähes viikottain.
    Mikäli joku ei palauta virheellisesti jaettua,tai toimita oikealle vastaanottajalle
    noin voi käydä.

    Äänestä

Koittakaa nyt hyvät ihmiset ymmärtää ettei posteja ole suomessa varaa pitää kun Kreikka Espanja ja portugali tarvii kaiken liikenevän rahan mitä suomesta irtoo ja Katainen ja Urpilainen nyökyttää kuin sätkynukke ja arhinmäki säestää taustalla.

Äänestä

Kauppaa vaihtanut,ei tämmöstä porukkaa muualla istuskele. Kokemäki / Sastamala, ei huutelijoita,eikä kyttääjiä. Siis K kauppa kylläkin.

Äänestä
  • Eikö kauppias ymmärrä omaa etuaan,kuola lentää kun moroa huudellaan.
    ja kusiset housut haisee vuodesta toiseen.Mentävä Lidliin ellei ole pakko
    poiketa postiin tai Alkoon.Ilmeisesti menee niin hyvin että on varaa karkoittaa
    asiakkaita.Olisi TV ohjelman paikka Huittisten hullusta kaupasta.

    Äänestä

  • TV format? kirjoitti:

    Eikö kauppias ymmärrä omaa etuaan,kuola lentää kun moroa huudellaan.
    ja kusiset housut haisee vuodesta toiseen.Mentävä Lidliin ellei ole pakko
    poiketa postiin tai Alkoon.Ilmeisesti menee niin hyvin että on varaa karkoittaa
    asiakkaita.Olisi TV ohjelman paikka Huittisten hullusta kaupasta.

    Eikö niitä penkkejä saa sieltä pois!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Antakaa Askon istua ja olla, ei se teille mitään pahaa tee. Kyllä tähän mailmaan Moroja mahtuu ja onko se niin kovin paha sana. Menkää omaan itseenne ja ajatelkaa, entäs jos joku oma sukulaisenne ois samanlainen....Olisko teidän ruikutus hänestä samanlaista, vois olla toinen ääni kellossa...
Mulle ei Asko ole sukua eikä syntyä, mutta tuntenut olen jo vuosikymmenet. Mitä tulee niihin kusisiin housuihin...niitä tuoksuja saa haistella ihan kassajonossakin, kun sattuu vaan samaan aikaan jonkun vanhan papan perään. Mutta Askon tuoksut tuskin nenään ylettyy, kunnei vaan mene penkille viereen istumaan :)

Toki aina voi kauppaa vaihtaa, jos ei omaan suhtautumiseensa voi mitään muutosta tehdä. Myös postipalvelut löytyy muualtakin... Myös alko, jos on niin allerginen Askolle, ettei voi astua samaan taloonkaan. Sillä joskus käy Askokin alkon puolella myös :)

Äänestä

Näyttäkääs kauppiaalle nämät tai kopioikaa ilmoitustaululle

Äänestä

moniko hyväksyy koulukiusaamisen, syrjinnän yms? ei varmastikkaan kovin moni? en voi ymmärtää miten yksi ihminen joka oikeasti on aika harmiton saa tälläisen porun aikaan? erillaisuuttaa saa olla mutta ei minun takapihallaniko? kukaan ei pysty itse vaikuttamaan mihin sairastuu ja milloin. Laitokseenko tuollaiset askot pitäisi laittaa? vai mihin? eikö heillä ole oikeutta sosiaaliseen elämään?

Ihan pientä suvaitsevuutta nyt ystävät

Äänestä

Kyllä määkin ihmettelen tommosta valitusta koska olen lautturissa aina joskus poikennut ja onhan siinä joitain henkilöitä istunut mutta olen kyllä nähnyt istuskelijoita muuallakin ja paljon enemmän eikä ne minua ikinä häirinnyt ole.

Äänestä

Ei se pelkkä moro,mutta tulee paljon muutakin.Esim nuorille koulutytöille olen
kuullut huudettavan "annatko pxxxua" suureen ääneen yms jatkuvaa mölinää.

Äänestä
  • Myös minulle huudeltu vastaavaa,ja isoäänistä naurua päälle!Olen vanhempi henkilö, enkä kyseistä "moroa" mistään yhteyksistä tunne.

    Äänestä

Olen kyllä tietoinen noistakin huuteluista, mutta harvemmin hän "sitä" pyytelee :)
Ja nykypäivän nuoret ovat jo niin valveutuneita, että ymmärtävät kyllä jo pyytelyn ja huutelun tarkoituksen, kun näkevät huutelijan...ja tuntevatkin jo.

Siitä olen ainakin ihan varma, että tällä palstalla tämän asian puiminen, ei Askon huutelua ja höpinöitä lopeta. Joten eikö olisi kaikista viisain jo lopettaa ja ANTAA KAIKKIEN KUKKIEN KUKKIA.

Äänestä

Olen tuntenut kyseisen miehen jo pitkään, paljon ennen "sekoamistaan". Miksi joku
aina haluaa heittää sen ensimmäisen kiven? Sama voisi tapahtua kenelle tahansa meistä. Pitäisikö sitten jäädä neljän seinän sisään ja erottautua yhteisöstä? En usko että haittaa paljoakaan jos mies on ihmisten ilmoilla ja seuraa päivän tapahtumia. Jos haju häiritsee, on parempi muuttaa pois paikkakunnalta, täällä hajua piisaa... Minä asioin aina Lautturissa ja Asko ei minua häiritse. Kysyn kyllä, jossen ole kolmeen päivään nähnyt. Toivoisin ihmisten enemmän välittävän eikä valittavan.

Äänestä

Kukahan oli se epäkorrekti joka pistää tänne nimiä,ei kovin viisasta osoitella.
Siellä on lauma samanlaisia ja heillekkin pitää paikka olla.Ruokakaupan ahtaalla
käytävällä jossa vielä jono postitiskiin ei se oikea paikka kyllä ole.Jos kauppias
haluaa heille paikan tarjota,niin kassa tai pari pois ja tilaa löytyisi.

Äänestä
  • Kaikki on kiinni kauppiaan tahdosta, viittaan postiasiaan, jos hän haluaa tehdä asialle jotain, niin se tapahtuu.

    Olen muutenkin sitä mieltä, että Lautturissa ei ole vastuullista kauppiasta tällähetkellä. Siltä ainakin tuntuu, esim. joulun aikana kävimme Lautturissa kaksi kertaa, ja molemmilla kerroilla oli monia tavaroita loppu, ihan perusjouluruokia, niitäkin jotka oli ilmoitettu lehdessä.

    Eikä ole ensimmäinen kerta. Ihmettelen todella. Parasta käydä vaan S-marketissa, ainakin saa tarvitsemansa.

    Äänestä

  • naapurin tyttö kirjoitti:

    Kaikki on kiinni kauppiaan tahdosta, viittaan postiasiaan, jos hän haluaa tehdä asialle jotain, niin se tapahtuu.

    Olen muutenkin sitä mieltä, että Lautturissa ei ole vastuullista kauppiasta tällähetkellä. Siltä ainakin tuntuu, esim. joulun aikana kävimme Lautturissa kaksi kertaa, ja molemmilla kerroilla oli monia tavaroita loppu, ihan perusjouluruokia, niitäkin jotka oli ilmoitettu lehdessä.

    Eikä ole ensimmäinen kerta. Ihmettelen todella. Parasta käydä vaan S-marketissa, ainakin saa tarvitsemansa.

    Kauppias vaihtuu ensi vuonna.

    Äänestä

Kyllä niitä tavaroita on monesta kaupasta aina välillä loppu mutta mitä se vaikuttaa postiasiaan sitä en ymmärrä, tuntuu vaan siltä että osa huittislaisista on valittaja kansaa.

Oli asiat siten miten vaan aina huonosti, menkää töihin ja hankkikaa itsellenne "valittajat" elämä tai muuttakaa muualle ruikuttaan

Äänestä
  • Kuule, jos sun on vaikeaa sietää mielipiteitä jotka eroaa omistasi, älä yritä täällä kiusata niitä jotka keskustelee niistä. Et ole täällä mikään mielipidejohtaja, eix nii?

    Äänestä

Ei mitään vaikeuksia mutta kun naapurin tyttö menee asiasta pois kun keskustelu alkaa "Tarttis mennä postiin" ja naapurin tyttö hortoilee s-marketissa ja eikä löydä tavaroita lautturin hyllystä. eix nii?

oon muualt tullu tänne anteeks ny.

Äänestä
  • Moro xena, kuule kerroin tämän keskustelun alussa jo mielipiteeni postiasiasta, en viitsinyt toistaa... mutta eikö normaalikeskusteluissakin puheenaiheet välillä vähän rönsyile?

    Kunhan ei kukaan ala määräilemään mistä ja mitä saa puhua, on täällä mukavaa vaihtaa mielipiteitä.

    Äänestä

Ja nimien julkaiseminen ei ole asiallista! Enkä alunperin kohdistanut etovinta röhnöttäjää A:si , enkä edes B:si...;( Vaan ihan J.ja jotain...

Äänestä
  • Antakaa ihmisten olla ja elää omaa elämäänsä ja eläkää itsekin omaa elämäänne
    pilkkaamati syyttömiä ihmisiä olivat sitten kadulla tai kaupassa.

    Äänestä

Jaa jp :)

Äänestä

Miksi te ette laita meijerille koko kaupungin yhteistä olohuonetta.Loppuis se ihmisten kiusaamien julkisilla paikoilla ja asikaat sais rauhan ostoksilla ja postissa.Mitä siellä olohuoneessa sitte olis;kahvila separaattori,vois lukea lehtiä ja sinne vois tuoda vanhoja kirjoja periaattella että ota ja palauta,kun olet lukenut.Yläkerrassa sais sairaanhoitajan ja kampaajan ja esim jalkahoitajan pieniä palveluita.Sairaanhoitajalta yleisimmät rokotukset,ettei tarvi jonotta lekuriin Alakertaan piletti-piste,josta saa bussiliput taksiseteli ja joka vois myydä teatteri-ja tapahtuma liput.Voitte kohdata ystäviä ja kylänmiehiä ja lukiolaiset viettää hyppytunteja.SAIS MENNÄ JOS HALUAA JA JOS KOKO HANKE OKSETTAA JA MAAILMA OTTAA PÄÄHÄN,JÄTTÄISI MENEMÄTTÄ.

Äänestä

Se postihan on perusteellisen väärässä paikassa, keskellä kulkuväylää. Suurmarketeissa on eri asia sijoittaa oheispalveluja kauppakujalle, kuin tällaisessa pikku maitokaupassa. Oma soppensa sille tarttis olla.

Ja niitä notkujia kyllä löytyy muualtakin. Härkiksen pikku-K:ssakin olisi ihan mukava käydä, vaan kun -ttaa ne oven suussa, posket lommoilla kessua vetävät rohjakkeet. Jos paikallinen sakki siihen sattuu, niin kyl kaikki kulkijat noteerataan.

...Tässä kun tarkemmin alkaa miettiä, eihän täällä oikeastaan pysty liikkumaan missään. Menenpä ja varmistan, että tuo ulko-ovi on varmasti lukossa, verhoja taidan laittaa vähän supunpaan ja valoja vähennnän. Toivottavasti en tapaa tänää ketään.

Äänestä

Tämä on kyllä oikein suvaitsemattomien maalaisjunttien unelmaketju, varmaan peruspersuja, parturikampaajia ja sikatilallisia täynnään, heh ;D

Äänestä

Muualla kessuttelijoille on ohjeet>10m ovelta sivuun.Sen kun ottavat Pakari ja
ABC Huittisissakin käyttöön,niin lähes täydellinen kylä

Äänestä

Kyllä asiakas voi ostospaikkansa valita,esim viihtyvyyden perusteella.Jos kokemus
on vähemmän miellyttävä syystä tai toisesta kyllä valinaan vaikuttaa varmasti

Äänestä

Jos pitää paikkansa että kaupias on vaihtumassa,on melko varmaa sekin
että nykyinen on Keskon kannalta katsottu epäonnistuneeksi tehtävässään.
Syitä voi arvailla,mutta tässäkin ketjussa paljastuu osioita.Toivottavasti
lähtevä kauppias saa elinaikanaan velkansa Keskolle maksuun.

Äänestä
  • Jos näin on, en yhtään ihmettele. Kauppa on huonosti hoidettu, ainakin jos muistaa vielä vanhaa kauppiasta ja niitä aikoja, kyllä asiakas näkee kaikesta miten kauppaa hoidetaan.

    Äänestä

ei taida olla kauppias vauhtumassa kuin härkäpakarilla

Äänestä
  • ja siälläkin ollaan siirtymässä parempaan paikkaan, että on vissiin ennemminkin katottu onnistunneeks

    Äänestä

  • plop plop kirjoitti:

    ja siälläkin ollaan siirtymässä parempaan paikkaan, että on vissiin ennemminkin katottu onnistunneeks

    Tai sitten niin paljon Keskolle velkaantunut ettei tuolla liikevaihdolla saa korkoja
    kasaan,tarvii lisää liikevaihtoa

    Äänestä

Jaa-a... Mistäs ne " potilaat" saa seuraavan istumapaikkansa- ulkoterassi ehkä? Tai jonnekin takapihalle, kiitos! Jos meinaan alkais posti luontua paremmin, muutosvaiheen jälkeen...

Äänestä
  • Siellä se "moro" röhnötti leveesti penkillä tänäänkin ,ja huuteli suuräänisesti.
    Voi, kun sille löytyis remontin jälkeen paikka jostain vähän syrjemmältä!!!

    Äänestä

Kyllä maailmaan ääntä mahtuu.

Äänestä
  • Mutta kun tuo ei vaihda housujaan,kusenhaju leijailee ruokakaupassa

    Äänestä

Pienet on murheet ihmisen elämässä.

Äänestä

Kauppiasta käy sääliksi, jos ja kun menettää asiakkaita näiden onnettomien uteliaiden röhnöttäjien vuoksi. Jokin muu paikka pitäisi heille kyllä vaikka kaupungin puolesta keksiä.
Näin kesällä jonnekin ulos mielellään....

Äänestä
  • Kyllä on huolet, että joku huutelee perään. Kyllä se on niin, että naisten perään huutelu loppuu tietyssä iässä, mutta miehet ne vaan komistuu vanhetessaan ja kääntävät naisten päät vai mitenkä se laulu meni. Mutta jos mies ei komistu, mitä tapahtuu harvemmin, niin sitten saa olla ihan rauhassa.
    Kyllä tulee sekin hetki eteen, että joku välittäisi. Jokainen ollaan vielä yksilöllisiä jokin aikaa, mutta entä tulevaisuudessa, kun pikku hiljaan Mengelen teoriat sujahtavat käytäntöön.

    Äänestä

Syytä ois kyseisten ruikuttajien harkita, erakoitumista jonnekin metsän keskelle. Sielläkin kyllä ääniä kuuluu, ihania luonnon ääniä...kai nekin näitä herkkänokkasia häiritsee. Sitten alkaa kyllä oleen keinot vähissä.
Kun maailmaa ei voi muuttaa, niin pitää itse muuttua, josko se narina loppuis, jos muuttais omaa suhtautumistaan muihin !!!

Äänestä
  • Nyt et kyllä tiedä mistä on kyse.On ihmisiä, joita oikein vainoaa tämä "kylähullu".
    Sanot varmaan,että pitää kestää,vaihtaa kauppaa ym.Niinhän se on koulukiusaamisessakin,kiusatun pitää vaihtaa,ei kiusaajan.

    Äänestä

  • sinulle ei ongelmaa kirjoitti:

    Nyt et kyllä tiedä mistä on kyse.On ihmisiä, joita oikein vainoaa tämä "kylähullu".
    Sanot varmaan,että pitää kestää,vaihtaa kauppaa ym.Niinhän se on koulukiusaamisessakin,kiusatun pitää vaihtaa,ei kiusaajan.

    Ei tietääkseni hän kylähullu ketään vainoa tervehtii vain vähän kova äänisemmin ei luulis ketään häiritsevän.Paljon melua on tulossa viikon loppuna kun on ne saakelin saparot kaameaa musiikkia se häiritsee ei saa nukuttua kylällä.

    Äänestä

  • naapurin poika kirjoitti:

    Ei tietääkseni hän kylähullu ketään vainoa tervehtii vain vähän kova äänisemmin ei luulis ketään häiritsevän.Paljon melua on tulossa viikon loppuna kun on ne saakelin saparot kaameaa musiikkia se häiritsee ei saa nukuttua kylällä.

    En viitsi kertoa millasta tekee.Usko nyt vaan kun sanon.

    Äänestä

ei muuten tartte mennä enään ehtoolla postiin kun ei ole auki??? eikä muutenkaan kun ei myyjiä missään? onko nekin saneerattu remontin tieltä? onneksi lidlissä on!

Äänestä
  • Juu ei, menneehän se jo kahreksalta kiinni, ja mää ja sakkeri haluttas mennä aina n. 20.45, mikä on meille ehtoota. Kahreksalta kun on viälä lähinnä tota iltapäivää.

    Posti, K-supermarket Lautturi
    Särmänkatu 1
    32700 HUITTINEN
    ma-pe 8.00 - 20.00, la 8.00 - 16.00

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakko vaihtaa kirjoitti:

Mutta kun se meno on niin vastenmielistä! Sen jälkeen kun siirtyi sinne Lautturin ankeuteen...
Voi kun olis taas se ihan oma postitoimisto, johon poiketa. Ja vaikka jonottaakin, mutta silti ihan rauhassa ilman sitä tungosta ja väistelyä.
Toiset pelaa pelikoneilla toisella puolen, ja toiset tulee kassoilta tavaroineen..Niitä siinä väistelet.
Sitten oma lukunsa on nämä päivittäiset penkillä röhnöttäjät! Etovaa. Siinä ne "vahtaa" ja kommentoi kulkijoita, jos ei nyt ihan heti niin kyliltä melkein kuuluu tiedotetta siitä kuka, mikä ja kuinka usein käy kaupassa,postissa tms. Mitähän se haki tai osti.. Sekin on se ja se muija, ja sen muijan mies, tiäks sen jolla on semmonen auto. Ja ja ja... Vahtaavat siinä päivästä toiseen-joutilaan tyhjäpäät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu