miten paljon 3-vuotiasta kissaa pitää ruokkia

mattimo63

sama kysymys kuin otsikkokin

6

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mattimo63

      no vastatkaa nyt vitun ukot

    • vitun akat

      eikös niissä purkeissa lue paljon kissa tarttee ruokaa,raksuja ja liharuokaa ei samalla kertaa

    • cat cat

      Kuppi aina täyteen ruokaa kun se on tyhjä.
      Ei kissa syö määräänsä enempää pitää itse huolta ravinnontarpeestaan.

    • 18+8

      Sanoppas tuo mun jalkapallon malliselle kissalle.. Se kyllä syö kuin ei olisi ruokaa koskaan nähnytkään.
      Kissaa pitää ruokkia sen verran ettei sen paino nouse tai laske. Ei ole mahdollista kertoa mitään tarkkaa gramma määrää. Voit tutustua pakkausten suositusmääriin ja ottaa niistä suuntaa mutta jokainen kissa on erilainen. Riippuu paljonkin miten aktiivinen kissa on, onko se leikattu jne. Myös ruuan laatu vaikuttaa asiaan.
      Mulla on kaksi kissaa, molemmat leikattuja poikia. Saavat saman määrän ruokaa mutta toinen näyttää pulskistuvan ja toinen taas jopa laihtuvan.
      Tarkkaile siis kissaa ja sen painoa.

    • 2 kissaa

      Tämä on ihan yksilökohtainen (kissakohtainen) asia. Ei kukaan voi kertoa kunkin eläimen tarkkaa ruoankulutusta, mutta;
      - Kylkiluut eivät saa näkyä, eikä edes tuntua. Eikä lonkkaluut.

      Madotus täytyy hoitaa. Turha ruokkia kissan sisäloisia. Matoinen kissa syö enemmän kuin madotettu.

      Itse olen ruokkinut kissoja aina niin, että saa syödä miten paljon huvittaa, mutta jos paino alkaa olla aika suurta, niin sitten vähennän annostelua. Pikkuisen pulska kissa ei haittaa, jos on terve ja ei ole hirveän vanha.

      Mielummin laadukkaita ruokia, sillä marketin ruoat tulevat kalliiksi kuitenkin siinä suhteessa, että ne aiheuttavat kissoille virtsatievaivoja (virtsakiviä jne.) ym vaivaa ja eläinlääkärikulut tekevät markettiruoista kalliimpia kuin monet luulevatkaan.

      Jos kantaa huolta siitä, miten kissa kuluttaa rahaa omistajaltaan, suosittelen ettei kissaa hanki.

      Eläinlääkärit ja kissakasvattajat voivat auttaa kysymyksessäsi laajemmin, jos näkevät eläimen.

    • 6+3

      Minusta taas yleensä sanotaan että kylkiluut kuuluu tuntea kevyellä kosketuksella.
      Mutta eroja löytyy. Omalla elukalla suorastaan paistaa lantioluut. Hoikkahan tuo on, kysyin eläinlääkäriltä että pitäisikö sitä sitten alkaa lihottamaan urakalla kun luut noin paistaa. Kuulema ei, kissalla on vain vähän enemmän ulkonevat luut ja ne näkyvät selvemmin. Hänen mielestään kissa on oikein hyvässä painossa eikä sitä tarvitse lihottaa. Toiselta kissaltani en varmaan löytäisi lantioluita vaikka etsisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      194
      14201
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      11592
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6474
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4811
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4605
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3884
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3539
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3151
    Aihe