Löytyi kauttaaltaan oransseja, melko lailla kantarellin näköisiä, mutta orakkaita, kun sitä pillistöä, vai piikkejä, miksi niitä sanotaan, siellä lakin alapuolella ? Voiko rusko-orakas olla kokonaan oranssi jalastakin ?
Paistelin pannulla ja nyt mietin, voiko syödäkään, kun yksi tatti osoittautui kai sappitatiksi, kun on niin karvas, etten syö.
Oranssi kantarellinnäköinen orakas, onko syötävä ?
3
3267
Vastaukset
- Oranssiorakas ?
Napostelen tässä niitä oransseja orakkaita hiljalleen. Maku ei ole kantarellinveroinen, mutta ihan ok sienimäinen. Oletan, että orakasta on, mutta tosiaan kankaalla kasvoi ja tosi oranssi on.
- jjfkglclncmfmcmcmc
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vaaleaorakas
Ei noin! Sienestämisessä ei oleteta mitään, vaan selvitetään. Sitten kun on aivan varma mitä kerää ja että sieni on syömäkelpoinen, vasta sitten syödään. No nyt arvailu ilmeisesti osui syömäkelpoiseen sieneen :)
- Jupit3r
Todennäköisesti on ns. rusko orakas, joka on nykytyypityksen mukaan sama sieni kuin vaalea orakas. Varmista kuitenkin esim. sienikirjan avulla ennen kuin syöt. ;)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503864
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342801Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262468- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51829- 1851766
- 281519
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871468Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91238