Onko Eurol 5w-40 parasta öljyä mitä rahalla saa???
Eurol 5w-40
32
10040
Vastaukset
- se riittääJos se täyttää autosi laatuvaatimukset, niin sitten se on. 
- EurolOnKuraaEurolillaha on kyseenalainen maine. TM:n testissä 2006, ei saavuttanut 5W-öljylle vaadittavia tuloksia, vaan oikeasti öljy oli 10W-öljyä. Testattu öljy oli Eurolin 5W-50, joka oli ihan kuraa. Siitä huolimatta luokitukset kyllä komeili purkin kyljessä. Jättäkää halpamerkit hyllyyn. - samaa mineraaliaTokmanni myy sitä mineraaliöljyä 20€ / 5L. 
- hyvä mineraalisamaa mineraalia kirjoitti:Tokmanni myy sitä mineraaliöljyä 20€ / 5L. Ei dieseleihin joissa hiukkassuodatin. Eurol käyttää kalsiumsulfonaattia ja se tukkii suodattimen. Kylmäpää on heikko, mutta vanhaan autoon hyvä öljy. Sulfonaatti ja sinkki suojaa... 
 
- Mobilkin on paskaakun sitäkin myydään halpahalleissa. 
 Eurol Super Lite 5W-40 on täyssynteettinen moottoriöljy.
 •ACEA A3/B4
 •API SN/CF
 •VW 502.00/505.00
 •MB 229.1 & 229.3
 •BMW LL-01
 •GM-LL-B-025
 •Porsche A40
 •Renault RN 0700 & RN 0710
 https://www.toknet.fi/tuotteet/tuote/8712569001269/moottorioljyt/eurol-super-lite-5w-40-5-l?openGroup=836- EurolOnKuraaJoo usko vaan, että se täyttää nuo luokitukset. Ainakaan vuonna 2006, ei täyttänyt edes perusvaatimuksia. Tuskin mikään muuttunut. 
- mineraaliöljyäEurol on mineraaliöljyä. Samaa tavaraa kuin Motox. 
 Ei ole nähnytkään täyssyntettistä tavaraa...
 Parempaa on Belgiassa valmistettu krakattu mineraaliöljy Champion ja Dexos2 GM.
 http://vimeo.com/54036254
- 0101010101010101mineraaliöljyä kirjoitti:Eurol on mineraaliöljyä. Samaa tavaraa kuin Motox. 
 Ei ole nähnytkään täyssyntettistä tavaraa...
 Parempaa on Belgiassa valmistettu krakattu mineraaliöljy Champion ja Dexos2 GM.
 http://vimeo.com/54036254Höpö höpö. 
 
- winers oilse on paras öljy maailman parhaaseen autoon,muista sit ainakin 50tkm ajaa näillä öljyillä.Ota mieluummin 5w-50 superit,ne kestää koko koneen käyttöiän.Todelliset SLL öljyt siis 
- ladaan. teräketjuun.Jess laatu on sama Esso EXtrassa. - halvalla selviääEurol on oikein sopivaa lisäysöljyä. Kun eka 10.000 on ajettu, niin sellanen 0,5 l eurolia, niin selviää loput 5000 km. Paitsi VW:t . 
 
- Samaa kuraaEurol on Motoxia. Myös Belgiassa Champion/Wolf on sekoittanut Motoxia. perusöljy on kaikissa krakattua Shelliä ja tavallista II ryhmän mineraalia. lisäaineet BASF ja Infenium ja Kiinalaiset emulgaattorit ja vaahdon poisajat. - yees12Pointti on , että ne muutkin on samaa tavaraa. Ostan Eurolia tai Motoxia, 
- Anonyymiyees12 kirjoitti:Pointti on , että ne muutkin on samaa tavaraa. Ostan Eurolia tai Motoxia, Yli puoli miljoonaa ajetussa dieselissä aloin käyttämään Motoxia (A5/B5) merkkiöljyjen sijaan, koska sillä ääni pysyi pehmeämpänä pitempään ja kului vähemmän. Vaihtoväli oli 10 000km. 
 
- JotskiTäys paska öljy!!!!! Jättäkää se kaupan hyllylle!!!!!!!! - xc3444Ja perustelut, kiitos. 
 
- mineraalia.koneeseenSamaa Mobil,Teboil,Neste,Mannol,Champion,Eurol,Valvoline,Suomi Castrol jne... Ovat kaikki krakattua mineraaliöljyä. Myös halvat molyt. 
 Shell PurePlus ei ole mineraaliöljypohjaista.- dfg55Sen vuoksi Shell onkin kuraa. 
- zapadapaMitä laittaisin diesel Volvooni -02?Olis kaksi vaihtoehtoa;Kendall elite 5w40 tai Motul x-cess 5w40.Noita molempia saisin tutun kautta puoleen hintaan ovh hinnasta.??Vai onko parempia vaihtoehtoja? 
- temperaaTupaöljyä vaan. 
- 3434545zapadapa kirjoitti:Mitä laittaisin diesel Volvooni -02?Olis kaksi vaihtoehtoa;Kendall elite 5w40 tai Motul x-cess 5w40.Noita molempia saisin tutun kautta puoleen hintaan ovh hinnasta.??Vai onko parempia vaihtoehtoja? Jos täyttää Volvon luokitukset niin sitten Teboil Diamond Diesel 5W40. 
- Anonyymi3434545 kirjoitti:Jos täyttää Volvon luokitukset niin sitten Teboil Diamond Diesel 5W40. Vanhempiin ilman hiukkassuodatinta a3/b4 öljy. Ei kannata laittaa mitään hiukkassuodatinautoihin tarkoitettua ja ohutta LL C3 yms, jos ei käyttöohje niin käske. 
 
- V940Meinaan juuri ostaa Tokmanni LTA 5 l super laite 5 W 40 öljyä cm. 1993 Volvo 940 Volvoon. Siinä on perusmallin 85 kW bensiinimoottori ruiskulla, ei siis mitään turboa. 
 Varalle ostan, tai käytän sen aggregaatissa Teboil 10W-30 moniasteöljyä, siinä on vielä teksti Classic Mineral Motor Oil. Laatu API SF/CD. Muistelen, että tuo riittäisi, vai pitikö olla Minimi CF, joka saattaa kyllä olla vielä vanhempi ja alempi laatuluokka- V940Tokmannilta Super lite jne... 
- V940Tärkeintä olisi, että öljy toimii riittävän hyvin, niin että mitään ei koneesta hajoa sanotaan 7500 km ajolla. Ajattelin varmuuden vuoksi puolittaa normaalin 15000 ölynvaihtovälin. 
 Olen vuosia käyttänyt Valvoline maxlife 10W40 täyssynt. öljyä, koska sen pitäisi paremmin pysyä sisällä vanhemmissa paljon ajetussa autoissa.
 Juuri nyt sitä ei ole saatavilla Motonetissa eikä Tokmannilla.
 Onko Suomessa lainkaan saatavilla muita ns. High mileage moottoriöljyjä, kuin Valvoline maxlife?
 Lisäksi niiden pitäisi soveltua myös tällaisiin vanhempiin moottorityyppeihin?
- AnonyymiV940 kirjoitti:Tärkeintä olisi, että öljy toimii riittävän hyvin, niin että mitään ei koneesta hajoa sanotaan 7500 km ajolla. Ajattelin varmuuden vuoksi puolittaa normaalin 15000 ölynvaihtovälin. 
 Olen vuosia käyttänyt Valvoline maxlife 10W40 täyssynt. öljyä, koska sen pitäisi paremmin pysyä sisällä vanhemmissa paljon ajetussa autoissa.
 Juuri nyt sitä ei ole saatavilla Motonetissa eikä Tokmannilla.
 Onko Suomessa lainkaan saatavilla muita ns. High mileage moottoriöljyjä, kuin Valvoline maxlife?
 Lisäksi niiden pitäisi soveltua myös tällaisiin vanhempiin moottorityyppeihin?En käyttäisi 10W öljyä Suomen sääolosuhteissa, tuo ei vältäämättä kierrä moottorissa -20 asteessa. 
 
- AnonyymiOlisikohan se Mobil1 5W-50 varmin valinta markettiöljyistä? Tokmannilla 29,90 /4l. 
 Viimeksi minulla Pösössä ollut Valvolinen öljyt.
- AnonyymiIhan sama mitä koneeseen laitat jos ajat 4000 km , mielummin niin kuin että millä tahansa longlife vesillä , mustana paskana pyörität 30 000km. Musta väri on aina vaihdon paikka , tuskin nokisena mikään öljy on enään sitä mitä purkissa kerrotaan. 
- AnonyymiJoissakin moottoreissa ja tiettyjä voimakkaasti peseviä öljyjä käytettäessä ( kuten dieselmoottoriöljyissä ) tuon vaihdon joutuu suorittamaan melkein joka viikko. Öljyn mustuminen sinällään ei ole vielä merkki öljyn voitelukyvyn putoamisesta eikä vahingollisuudesta. 
- AnonyymiOlen käyttänyt Eurol PLX 5W-40 öljyä omassa autossa varsin hyvin tuloksin. Moottori polti näitä hienoja 30/20 "eco" litkuja ja esim. Mobilin suosikki ESP 5w-30 öljyllä kone kävi äänekkäästi koko vaihto välin ja sitä sai kokoajan lisätä. Eurol PLXllä kone käy näyisti ja edullisella öljyllä on erittäin hyvät kylmänpään ominaisuudet (Hyvä CCS lukema 5067). 
 Vinkki: Eurol PLX 5W-40 on täysin samaa tavaraa kun Super Lite 5W-40 mutta paljon halvempaa koska PLX:n purkkiin ei ole painettu valmistajan hyväksyntöjä, tekniset speksit ovat täysin identtiset kun kurkkaa Eurolin sivuilta TDS:t kumallekin öljylle. Suosittelen PLXää, hyvä talviöljy ja pysyy koneessa hyvin👍🏻
- Anonyymiladan starttaus ilman lämmitystä -32 pakkasessa ja koneessa eurol 5/40, tammikuu 2003 tai neljä oli vuosi. 
 kone starttasi mutta oli kankean kuulounen. katsoin peräkontissa olevaa eurol 5/40 purkkia niin öljy oli yhdessä kohdin,ei valunut mihinkään.
- AnonyymiNe on vähän eri hintaluokassa ne "parasta mitä rahalla saa." 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset758312
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905747
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1004521
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut463901
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443655
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi613606
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään273256
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572869
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972843