Osaisiko joku antaa mitään suuntaa antavaa näkemystä siihen, miten paljon talon huoltomaalaus ja julkisivun värin "modernisointi" voisi vaikuttaa asunnon arvoon?
Katsoin, että homman voi teettää n. 6000 eurolla, mutta nostaako se arvoa tuotakaan summaa? Tai onko sillä mitään rahallista väliä, jos tämän hetkinen julkisivu on vain likainen (ei huonokuntoinen sinänsä) ja mun mielestä ruma.
Katsoin, että homman voi teettää n. 6000 eurolla, mutta nostaako se arvoa tuotakaan summaa? Tai onko sillä mitään rahallista väliä, jos tämän hetkinen julkisivu on vain likainen (ei huonokuntoinen sinänsä) ja mun mielestä ruma.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Halvinta on maalata itse. Maalit maksaa joku 100 isompaan ja pienempään alle paljonkin. Pensseli käteen ja saat edullisesti ja oman näköisen
Maalit maksaa kyllä ainakin n. tonnin pieneenkin taloon.
Kaveri varmaan maalannut talonsa Tiimarin vesiväreillä. Tonni lienee aikaa lähellä totuutta. Esipesuaineet vielä päälle.
lievä hionta koneella muutamassa tunnissa henkilönostinta käyttäen.
pesu homepesuaineella (28€/5L) menee 4-5 purkkia.
tikkurilan vesivinhaa 11,3L=93€ sävytys menee 200m2 kohti 5 purkkia.
pari pensseliä ja pitkä lämmin viikonloppu, saa paistaa.
asunnon arvon varmaan kertoo välittäjä?
Niin, siis en kysynyt paljonko maksaa maalaus, vaan paljonko maalaus voisi nostaa asunnon arvoa, ja oletan, että arvonnousu on vähintään sen, mitä se maksaisi teetettynä, eli arviolta nettitietojen perusteella arvo nousisi sen 6 000 ja ajattelin, että onko jollain parempaa arviointiosaamista kuin itselläni.
Välittäjien arviot eivät ole ihan luotettavia, koska he arvioivat vain, mikäli asunto on lähdössä myyntiin. Minun näkökulmani on lähinnä talon vakuusarvon paikkaansapitävyys kunnostuksen jälkeen.
Mitä tarkoitat vakuusarvolla? Ei talon maalaus vaikuta siihen mitään. Jos tarkoitat kiinteistövakuutuksen arvoja niin nykyisissä täysarvovakuutuksissa käytetään vain kiinteistön kokoa perusteena.
Yllättävän kallista taitaa maalauskin olla,ostin viimekesänä kohteen joka oli huoltomaalattu ja eläkeläis maalari oli käynyt homman suorittamassa 1000e maalit päälle sitä jäi vielä avaamaton iso täysi pöntöllinen.
Kun siis ostin niin ei vaikuttanut arvoon vaan kohteen halukkuuteen(siisti ja uuden näköinen)ostin oikein mielelläni vanhalta rouvalta joka oli niin kauniina saanut pidettyä kiinteistön,lattiatkin oli kuin uudet ei naarmun naarmua.
Aika moni täällä heittää juttuja ettei ole kuin tehdä sitä sun tuota mutta todellisuus on aika muuta,ei siinä ensikertalainen maalaa päivässä eikä kahdessakaan ok-taloa,itsemaalasin sitten halkoliiterin samaan sävyyn.
Vakuus arvoon ei vaikuta jos meinaat laina mielessä,ei mitään merkitystä.
6000 euroa talon maalaukseen on paljon. tuossa on varmaan 3000 euroa katetta vähintään.
Vaikka teetättää vieraalla ja maksaa 20euron tuntipalkan ja ostaa maalit ja tarvikeet itse.Niin Kaikki kulut on varmaan tonnin kieppeillä max.
Tai maksaa tutulle joka maalaa.
Itse maalaten muutaman satasen sen mitä maalit maksaa.
Lähinnä kiinteistön myyntiaikaan vaikuttava tekijä. Sijainti,koko ja rak. Vuosi on noi hintaan eniten vaikuttava tekijä