Minulle on tarjottu työtä keskellä Helsinkiä isohkossa taloyhtiössä, jossa asuu varakasta väkeä. Minulla on rak. alan opinnot, mutta varsinkaan linjasaneerauksista en tiedä käytännössä mitäään. Olisin kuulemma jokin välikäsi, joka kirjaa asukkaiden toivomuksia ylös. Eikö remppoja tehdä yleensä yhtenäisten suunnitelmien mukaan? Taitaa olla vaara, että puhelin soi paljon iltaisinkin työpäivän päättymisen jälkeen. En saisi palkaa vaan olisin kurssin työntekijänä "töissä". Ilman, että työnantaja osoittaa asunnon, ei ole mitään hahdollisuuksia selvitä taloudellisesti hommasta. Toisaalta muutakaan ei ole tarjottu omalta alaltani. Espanjassa olisi 2 paikkaa, joissa voisin aloittaa vaikka heti. Eivät liity koulutukseeni. Laskin, että Espanjan palkalla pärjäisin paljon paremmin. Sen työn voisin jopa ottaa vastaan ja maksaa kahta vuokraa. Suomen asuntoni on tosi edullinen. Pakko myöntää, että Espanja sinänsä houkuttaa. Vaarana on, että menisi insinööriura sen tien. Huomenna pitäisi mennä Helsinkiin katsomaan. Mitä tekisitte housuissani?
Linjasaneeraus
2
129
Vastaukset
- Insinööri 7v kokemus
Työkokemus on palkkaa tärkeämpi uran alussa. Kortisto on täynnä ihmisiä jotka eivät ole hankkineet työkokemusta vaan palkka on ollut alussa tärkeämpi.
Minunkin mielestäni palkka alussa ei ole tärkein. Tilanne on se, että yritys haluaa säästää ja käyttää tyällisyyskurssilla olevaa työvoimaa hyvkseen 6 kk. Heille se on lähes ilmaista. Laskin juuri, että jos työnantaja ei kustanna minulle asuntoa, en voi ottaa hommaa vastaan. Menot ovat suuremmat kuin tulot! Mahdoton toteuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924