Muutama kysymys, oletteko joutuneet olemaan poissa töistä herpeksen takia? Itse jouduin hakemaan saikkua ja hain myös herpeksen estolääkityksen.
Luin netistä ihmisten kokemuksista että ovat syöneet 3-4kk keskimäärin estolääkitystä jonka jälkeen herpeksen esiintyminen on huomattavasti vähentynyt. Onko täällä kellään kokemusta?
No menin lääkäriin ja heti kun astuin lääkärin huoneeseen, huomautti hän "aknestani" ja että sitä on muuallakin kun kasvoillani (yksi finni kaulassa, kaksi rinnassa) ja että haluanko siihen lääkekuurin! Hänen käytös oli minusta epäasiallista, olen nuori nainen jolla on rasvainen iho ja finnejä esiintyy etenkin näin kesällä, mutta ei minulla mielestäni aknea ole, joka on vähän vakavempaa.
Luuletteko että lääkäri saa Suomessa provisiota lääkkeiden "lisä"myynnistä??
Nooo sitten siihen estolääkitykseen, hän antoi minulle VUODEN kestävän 400mg 2 kertaa päivässä! Ihmettelin että miksi vuoden, kun olen kuullut että ihmiset ovat syöneet jonkun 3 kk. Vuosi on sellaset 9kk kauemmin! Hän vastasi että on kyllästynyt jatkamaan reseptejä, että parempi antaa kerralla kunnon satsi.
Jos syö estolääkitystä 3kk tuleeko herpes sitten puolen vuoden päästä seuraavan kerran ja jos syö noita pilsuja 12kk tuleeko se herpes vielä pitemmän ajan päästä?
Lääkäri oli minusta aika epäilyttävä, mitä mieltä olette ja kertokaa kokemuksianne?
Sitten olen kuullut että kun ei syö estolääkitystä ja herpes puhkeaa, niin silloin kannattaa heti alkaa syödä noita lääkkeitä niin herpes katoaa hyvin nopeasti. Jos joku tietää tästä, niin monta päivää lääkkeitä syödään tuollaisessa tilanteessa? Kunnes herpes on mennyt tiehensä vai?
Olisi mukava saada vastauksia, arveluita ja päätelmiä, Kiitos!
Huuliherpeksen estolääkitys
3
6047
Vastaukset 3
- wuifgbeiufg
Herpes oireilee niin yksilöllisesti, että vaikea tässä heitellä arvioita. Eihän sun ole pakko sitä estolääkitystä syödä kuin sen aikaa miltä itsestä tuntuu. Onpahan sitten jos tarvis tulee niin voimassa oleva resepti. Sitä on vaikea sanoa kuinka jatkossa herpes sulla oireilee. Hyvä jos estolääkitys toimii ja pitää oireet kurissa.
- tällanentilanne
Ja sellaista että minkä hintaista on se estolääkitys? Minulla Acyrax 400mg kuukauden satsilla maksoi ennen kelakorvausta huimat 80 euroa ja korvauksen jälkeen päälle 40.
Mutta ymmärsin että olisi Acyrax 800mg jota syödään puolikas tabletti 2x päivässä, niin se olisi kelakorvausten jälkeen vain 16euroa? Voiko olla näin?
- toimii mulla
Mulla auttaa kylmäpuristettu kookosöljy.
Syön sitä 1-2 rkl päivässä.
Löytyy marketin öljyhyllystä ja ekokaupoista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522