ilta juominen

dokaus

Minulla on jäänyt tapa, että juon joka ilta kymmenen siideriä tai kaljaa.
nyt on kolmas kuukausi menossa ja joka aamu vannon itselleni, että ny se pitää vähentää vain kerran viikossa tapahtuvaksi, mutta aina aamulla on 10 tyhjää tölkkiä jossain nurkassa.

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vannomatta paras

      Sellaista alkoholistin elämä on jossain vaiheessa.

    • v5r

      Sama homma minulla.. Nyt tätä on jatkunut 4 kuukautta.. :(

    • viina perkele

      Ja jatkoa rittää ? noi määrät tuntuu isoilta , vuoden päästä kerrot saman jutun tuplana , toleranssi kasvaa ajan myötä . tämä on tietysti ajan hukkaa ,lopeta jos vielä pystyt , määrät on vielä senverran vähäisiä, tosi juopon mielesta ,käy kyselemässä alan tuntevilta ,antavat mieluusti kunsultiapua . onnellista juoppoa en ole koskaan tavavannut ,tästä aineesta irtipäässeiitä kylläkin .

    • juoppo mikä juoppo

      En minä ihan noin paljoa joka ilta ota, mutta ei se kaukana ole, ehkä 5-10 menee illassa. Jotain 5 tai 6 kuukautta on tullu otettua joka ilta. Nyt olen viime aikoina kun oikein pinnistelee ja ponnistelee pystynyt olemaan aina pari iltaa viikossa juomatta. Ainoa ongelma on ettei tahdo saada pirullakaan unen päästä kiinni, kun on tottunut että se kalja rentouttaa ja unettaa sopivasti siinä illalla. Pitäisi varmaan yrittää olla jo välillä pari iltaa peräkkäin ilman, mutta vaikeaa on kun se himo on niin valtava. Ja jääkaapissa on pakko pitää kokoajan lisää kaljaa. Se vasta vituttaakin jos ei ole mistä ottaa ja kello on jo enemmän kuin 21 jolloin ei enää voi kaupastakaan ostaa ja baariin ei jaksa mennä, kun siellä hinnat ovat aivan mahdottomia. Ehkä vielä joskus pääsee tästäkin kierteestä.

    • oma asia

      saahan sitä juoda miten itse haluaa mutta pointti on se, ettei aiheuta muille ihmisille pahaa oloa ja häiritse mitenkään..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      21
      4700
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      139
      4535
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      75
      3340
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2774
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2757
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      41
      2636
    7. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      45
      2629
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      31
      2515
    9. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      86
      2482
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      23
      2480
    Aihe