ilta juominen

dokaus

Minulla on jäänyt tapa, että juon joka ilta kymmenen siideriä tai kaljaa.
nyt on kolmas kuukausi menossa ja joka aamu vannon itselleni, että ny se pitää vähentää vain kerran viikossa tapahtuvaksi, mutta aina aamulla on 10 tyhjää tölkkiä jossain nurkassa.

5

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vannomatta paras

      Sellaista alkoholistin elämä on jossain vaiheessa.

    • v5r

      Sama homma minulla.. Nyt tätä on jatkunut 4 kuukautta.. :(

    • viina perkele

      Ja jatkoa rittää ? noi määrät tuntuu isoilta , vuoden päästä kerrot saman jutun tuplana , toleranssi kasvaa ajan myötä . tämä on tietysti ajan hukkaa ,lopeta jos vielä pystyt , määrät on vielä senverran vähäisiä, tosi juopon mielesta ,käy kyselemässä alan tuntevilta ,antavat mieluusti kunsultiapua . onnellista juoppoa en ole koskaan tavavannut ,tästä aineesta irtipäässeiitä kylläkin .

    • juoppo mikä juoppo

      En minä ihan noin paljoa joka ilta ota, mutta ei se kaukana ole, ehkä 5-10 menee illassa. Jotain 5 tai 6 kuukautta on tullu otettua joka ilta. Nyt olen viime aikoina kun oikein pinnistelee ja ponnistelee pystynyt olemaan aina pari iltaa viikossa juomatta. Ainoa ongelma on ettei tahdo saada pirullakaan unen päästä kiinni, kun on tottunut että se kalja rentouttaa ja unettaa sopivasti siinä illalla. Pitäisi varmaan yrittää olla jo välillä pari iltaa peräkkäin ilman, mutta vaikeaa on kun se himo on niin valtava. Ja jääkaapissa on pakko pitää kokoajan lisää kaljaa. Se vasta vituttaakin jos ei ole mistä ottaa ja kello on jo enemmän kuin 21 jolloin ei enää voi kaupastakaan ostaa ja baariin ei jaksa mennä, kun siellä hinnat ovat aivan mahdottomia. Ehkä vielä joskus pääsee tästäkin kierteestä.

    • oma asia

      saahan sitä juoda miten itse haluaa mutta pointti on se, ettei aiheuta muille ihmisille pahaa oloa ja häiritse mitenkään..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      293
      46052
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11514
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      243
      11099
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      44
      9898
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8729
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      295
      6803
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3867
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3379
    Aihe