Narsistit eivät koe muita ihmisiksi vaan esineiksi, joten seksi on heille itsetyydytystä esineillä tai tapa saada tahtonsa läpi.
Koska heillä ei ole oikeita tunteita, ei heillä ole myöskään tunnepuoleen sidonnaisia rajoitteita seksin suhteen. Rajattomuus tulee esiin myös tällä saralla.
Ryhmäseksi, homoseksi, eläinseksi, pedofilia...
Kaikki on mahdollista kun ei ole tunteita.
Narsisti:
- ei ole kenenkään kanssa pelkän seksin takia
- partenerin ulkonäöllä, iällä, menneisyydellä tai sukupuolella ei ole suurta merkitystä
- suostuu asioihin, mihin muut eivät moraalin takia suostuisi
- ei välitä vaikka omat lapset ovat uuden puolison hyväksikäytön kohteena, jos itse saa hyötyä siitä
- ei ole uskollinen, lojaalisuudesta puhumattakaan.
- seksi on väline saada haluamansa ja kauppatavara
- narsisti käyttää seksiä myös päästäkseen urallaan eteenpäin
- ei ymmärrä jos toinen yrittää kieltäytyä ja voi saada siitä narsistisen romahduksen ja jopa raiskata toisen vihansa takia.
Vaikka narsisti tarjoaa rajatonta, rajat rikkovaa seksiä ja mahdollistaa monet poikkeavat fetissit, niin se hinta on kaikesta huolimatta liian kova. Kenenkään ei pitäisi olla narsistin kanssa.
Koska heillä ei ole oikeita tunteita, ei heillä ole myöskään tunnepuoleen sidonnaisia rajoitteita seksin suhteen. Rajattomuus tulee esiin myös tällä saralla.
Ryhmäseksi, homoseksi, eläinseksi, pedofilia...
Kaikki on mahdollista kun ei ole tunteita.
Narsisti:
- ei ole kenenkään kanssa pelkän seksin takia
- partenerin ulkonäöllä, iällä, menneisyydellä tai sukupuolella ei ole suurta merkitystä
- suostuu asioihin, mihin muut eivät moraalin takia suostuisi
- ei välitä vaikka omat lapset ovat uuden puolison hyväksikäytön kohteena, jos itse saa hyötyä siitä
- ei ole uskollinen, lojaalisuudesta puhumattakaan.
- seksi on väline saada haluamansa ja kauppatavara
- narsisti käyttää seksiä myös päästäkseen urallaan eteenpäin
- ei ymmärrä jos toinen yrittää kieltäytyä ja voi saada siitä narsistisen romahduksen ja jopa raiskata toisen vihansa takia.
Vaikka narsisti tarjoaa rajatonta, rajat rikkovaa seksiä ja mahdollistaa monet poikkeavat fetissit, niin se hinta on kaikesta huolimatta liian kova. Kenenkään ei pitäisi olla narsistin kanssa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tiedät mistä puhut. Ei narsistisella persoonallisuuden omaavalla ole seksin suhteen rajoja. Pillua annetaan, hinnalla millä hyvänsä. Sinäänsä hyvä, sinäänsä huono. Prostitoiduksi (perinteisellä rahalla) narsua et saa. Tietää fyysisen "arvonsa". No, "jampat" saa 3 siiderilä että toinen saa "huomiota", en itse miehenä kieltäytyisi (jos en tuntisi) ;) Seksistä, pettämisestä valehtelu käy narsistilta kuin voin levittäminen. Suosittelen panemaan nais narskua!
Ja kun mollaat nais puoleisen narsistin mies kumppania, on saanti varma. Sillä narsisti haluaa aina kostaa mahdollisesti (lähes aina) kokemansa narsistisen loukkaukset kumppaniltaan, PETTÄMÄLLÄ. Mutta ei koe tästä mitään väärää, sehän ei ole edes seksiä, historia kirjoitetaan aina uudestaan. Narsu sanelee säännöt. ei inise, vikise perään.
Ylipäätään parhaat jutut narsistisen persoonallisuushäiriön (ja diagnosoidun) omaavan kanssa saa kun lähdet mukaan siihen juttuun. Oli moraalisesti väärin tai ei, voit ainakin "pelata" samaa peliä ja huomata kuinka narsisti ei arvosta ketään eikä mitään oikeasti. Menee sinne mistä saa hyödyn. Ei välitä., Voi näyttää säälivältä ja itkeä omaa itsesääliään, mutta ei tunne toista ihmistä kohtaan yhtään mitään. Ellei siitä hyödy.
Panna kannattaa mutta minkäänlaiseen ihmissuhteeseen ei saa, ei millään :)
Mitä eroa sinulla on kuvaamaasi narskuun? Ei mitään. Käyttäisit tai olet käyttänytkin, ylennät itsesi, alennat " narsistin ", jota käyttäisit... Sinänsä hyvä, että antaa, jotta sinä hyödyt. Sinänsä huono, jos joku muu tai henkilö itse hyötyy.
Ai niin, ja ottaisit jopa prostituoiduksi "perinteisellä rahalla". Mahdatkohan lainkaan hävetä narsistisia juttujasi ja aikeitasi. Etpä tietenkään, syykin tiedetään.
"Hävetä"...
Ehkä joskus itse katsot peiliin ja näet sen "eron".
Kuvattu naisnarskun käytös vaan ei sattumalta sovi itseeni, oikein mikään tuossa ei kuvaa itseäni. Kirjoittaja sen sijaan on täysin itsekäs, vaikka syyttää siitä muita ja jopa seuraavaa nettivastaajaa paremman puutteessa.
Eli kannattaa toimia 100% itsekkäästi ja omaa etua ja kullia ajatellen, kuten aina muulloinkin. Jos jää silti valittamisen aihetta, onneksi on netin narsistipalstat.
Minä minä ja minä., Kuka täällä on väittänyt että juuri sinusta puhutaan? Narsistin harhainen maailma. "Syyttää", "itsekäs". Sanat jo kertoo ajatusmaailman. Valkoinen kääntyy mustaksi ja toisinpäin. Narsisti ei ikinä ota vastuuta. Pahinta on jos narsistille kertoo hänen olevan narsisti, loukkaus on valtava.
Sehän narsistin kanssa onkin ettei asioista keskustella vaan joudutaan puhua periaatteista kuten lapsen kanssa. Tekee suhteista mahdottomia.
Sinä pyysit katsomaan peiliin aivan kuin olisimme tuttuja. No, emme ole.
Minusta tuo ihmisten suunnittelu omiksi prostituoiduiksi "perinteisellä rahalla" on juuri sitä rajatonta egoismia, onko tullut mieleen, että myös terveet naiset kieltäytyvät tuollaisesta.
Pitävät esineinä. Tuntemani narsisti piti harrastamaansa suu seksiä = ei seksinä ja minun flirttailua naisille (missä ei tapahtunut mitään fyysisistä) = täytenä seksinä., Kysyi vielä että huomaatko eron. En oikein tajunnut. Suuttui. Mutta kyse lienee tästä ettei haluta katsoa peiliin, jottei se hajoisi. Kun ihminen on tyhjä kuori ja kaikki kulissia, valheilla pelattua. Toisaalta mitäpä se muuttaa. Narsku = narsku. Ei muutu, ei parane. Ei rakasta. Ei anna rakastaa.
muistakaa rakastaa itseänne, kuten muita :-)
Pelimies
Puhut hieman yleistäen.. Narsismia on kuitenkin eri asteista ja kaikissa meissä on sitä hieman, menestyvissä yksilöissä ehkä keskimääräistä enemmän (joko narsismi aiheuttaa menestystä tai menestys lisää narsismia, tiedä häntä..)
Narsisti ei myöskään ole läpeensä paska kaikkia kohtaan, vaan valikoi uhrinsa. Sama ihminen saattaa siis toimia aivan eri tavalla riippuen onko itse alisteisessa asemassa vaiko alistajana. Narsistia ei myöskään voi suoranaisesti määritellä yksittäisten tekojensa kautta vaan ihminen kokonaisuutena on tunnettava täysin. Esim. seksin käyttäminen uralla etenemiseen tai haluttujen asioiden saamiseksi ei todellakaan ole selkeä narsismin oire, vaan luokittelen sen itse ensisaijaisesti prostituutioksi. Kun taas prostituutiosta keskustellaan, naisasianaiset tuskin koskaan mieltävät prostituoituja (laskelmoitua hyödyn tavoittelua) narsisteiksi vaan mielellään määrittelevät heidän uhreiksi.
En myöskään ymmärrä etteikö narsistille muka partnerin iällä, ulkonäöllä tai sukupuolella olisi suurta väliä, narsistilla on vääristynyt tunne-elämä muttei mikään aiemmin lukemani tue väitettäsi siitä että narsisti olisi täysin perverssi seksuaalisessa mielessä, tunteeton kylläkin kumppaniaan kohtaan. Ja siis kyllä, pidän sekä pedofiliaa että eläin- ja homoseksiä perversioina, koska biologisessa mielessähän olemme eläimiä ja suvunjatkaminen on seksin harrastamisen päätarkoitus nautinnon ohella. Ja siis, olen myös itse tunnistanut itsessäni paljon narsismia, ja se vaikuttaa mielestäni mm. naismakuuni; koen että ansaitsen vain nuoren ja kauniin naisen, eivätkä muut vaihtoehdot edes kiinnosta.
" koen että ansaitsen vain nuoren ja kauniin naisen, eivätkä muut vaihtoehdot edes kiinnosta. "
Ei sitten alenna sinun arvoasi? Et tunne itseäsi tarpeeksi tasokkaaksi, että kelpaisit ikäisillesi? Naisten vaatimustasohan kasvaa iän myötä. Vai oletko ihan reippaasti vähän jälkeenjäänyt omasta ikäryhmästäsi?
Nuorissa on hyvännäköisiä ja ei niin hyvännäköisiä samalla lailla kun vanhemmissakin. Ehkä vapaat hyvännäköiset naiset karttavat sinua? Et siis ole riittävä? Nuorissa naisissa, jotka kärttävät itseään vanhempaa miesseuraa, on yleensä jotain puutetta. Tämä ei häiritse sinua? Ovat ylijäämää omassa ikäryhmässään tai hakevat huonoon isäsuhteeseen hyvitystä. ;).
Kyse ei ollut narsistisesta ihmisestä, ei ohutnahkaisesta, ei muusta persoonallisuushäiriöisestä vaan täysiverisestä paksunahkaisesta.
Kun olet elänyt heidän kanssaan, niin tietäisit...
Ei narsistin uhrit ei ymmärrä tuota esine juttua, mutta oikeat uhrit tajuaa.
Kun itsetyydytät esinettä apuna käyttäen, niin tuolla esineellä ei ole suurta merkitystä. Tietysti mitä kivemman näköinen esine on, niinn sitä parempi.
Heidän seksissään on vain yksi ihminen, he.
Jos heille tarjoutuu mahdollisuus saada narsistisen lähteen lottopotti, mutta joutuisivat tyytymään hiukan rumempaan itsetyydytysvälineeseen, niin hei sehän on vain esine... 30v vanhempi julkkis, valtiomies, miljonääri... Ilman muuta isketään kiinni. Ihon värillä tai sukupuolellakaan ei ole väliä (esineillä ei ole sukupuolta).
olennaisinta puolisossa on hyöty (johon kuuluu myös se mitä kaverit ajattelee. 100kg painava itseä vanhempi nainen ei oikein sovi narsistin suuruusfantasioihin, ellei sillä ole jotain muuta tarjottavaa. Itseään 10v nuorempi käy hyvin suuruusfantasiaan)
Kyse on narsistille vain esineistä, ei enempää, ei vähempää...
"Tietysti mitä kivemman näköinen esine on, niinn sitä parempi."
Narsistilla voi olla joitain psykopaatin ominaisuuksia, kuten perverssiys, ja silloin häntä ei haittaa toisen rumuus vaan päinvastoin. Narsistilla on vaikeuksia kauniin seuralaisen kanssa, koska hän kokee suhteen vaaralliseksi, niin suhde ei sitten yleensä kehity ja jää vajaaksi kaikin tavoin.
"Promiskuiteetti (sukupuolinen holtittomuus tai valikoimaton sukupuoliyhteys eri partnerien kanssa)"
Tämä on psykopatian määritelmistä yksi.
Tästä ei ole tällä palstalla meinannut päästä kirjoittamaan ollenkaan, koska se on aiheuttanut joissakin kirjoittajissa/lukijoissa pahaa verta. Joitakin suututtaa ajatus siitä, että ylipäätään nähdään seksielämä jonkin ihmisen kanssa holtittomaksi tai valikoimattomaksi...
Tätä olen joutunut kuitenkin näkemään. Ja tämä on ihmetyttänyt minua ja montaa muuta tämän yhden kaverin kohdalla hyvin, hyvin, hyvin paljon. Kukaan ei saata ymmärtää, miksi hän toimii noin. Yleensähän kun esim. normi-ihminen pettää, hänen kuvitellaan hakevan jotakin "parempaa" (koitetaan lainauksissa, ettei vedettäisi kiivaasti herneitä...). Tuntemani n. (tai p.?) ei kuitenkaan toimi ollenkaan noin, vaan ihan säännönmukaisesti tyrii suhteensa aivan kummissa jutuissa.
Arvostelukykyä hän ei osoita lainkaan kun sille päälle sattuu. Tämäkin luonteenpiirre on ominainen psykopaatille.
"Kun olet elänyt heidän kanssaan, niin tietäisit...
Ei narsistin uhrit ei ymmärrä tuota esine juttua, mutta oikeat uhrit tajuaa."
Enpä lisäile tuohon paljoakaan. Sen vain tietää, varsinkin jos vielä diagnosoitu muut pää oireet. Peili maailma. Jää katkera olo ja kuunnella ns. normaalien neuvoja parisuhteesta ja yrittää siinä selitellä ettei "normaalit" neuvot päde narsistisen persoonallisuus häiriöisen kanssa (ja vain diagnosoitun). Piste. Lopetan tänne kirjotellun, saatte rauhan. Kaikkee hyvää!