Oletteko törmänneet elämässänne todelliseen sielunkumppaniinne? Itse olen vain muutaman kerran törmännyt ihmiseen joka on tuntunut ymmärtävän minua talla jolla haluan tulla ymmärrettaväksi. Alkoholi, kuolema tai sattuma on kuitenkin johdattanut meidät erilleen. Minulla on ollut pari spesiaalia ystävää ja yksi työkaveri, jotka sopivat kategoriaan "huipputyypi". Jos löytäisin joskus naisen joka ymmärtäisi minua oikealla tavalla, olisin vihdoin sitä mieltä että elämä on elämisen arvoista. Toistaiseksi tunnen itseni muukalaiseksi tässä maailmassa.
Entä onko olemassa joitain julkisuuden henkilöitä, jotka ovat mielestänne poikkeuksellisen miellyttäviä? Mielestäni 10 kirjaa -sarjassa oleva Anna Kortelainen on minun mielestäni harvinaisen miellyttävä persoona. Tulisin hänen kanssaan varmaan hyvin toimeen :) Seuraavassa sunnuntain jaksossa on vielä todella mielenkiintoinen kirja keskustelun aiheena, pakko varmaan katsoa!
Entä onko olemassa joitain julkisuuden henkilöitä, jotka ovat mielestänne poikkeuksellisen miellyttäviä? Mielestäni 10 kirjaa -sarjassa oleva Anna Kortelainen on minun mielestäni harvinaisen miellyttävä persoona. Tulisin hänen kanssaan varmaan hyvin toimeen :) Seuraavassa sunnuntain jaksossa on vielä todella mielenkiintoinen kirja keskustelun aiheena, pakko varmaan katsoa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole kauheesti ollu sielunkumppaneita. Pari tyyppiä on ollu, joiden kanssa huumori toimii samoin ja ajattelumaailma on lähellä toisiaan. Ei kuitenkaan ole ollut tismalleen samankaltaista tyyppiä. Olis kiva tavata sellanen joskus!
Julkisuuden henkilöistä jotkut taiteilijat muistuttaa minua. Luontoihmisissä on samaa.
Olen naispuoliseen, ja olen mies. Muuten tulenkin varsin huonosti juttuun ihmisten kanssa noin yleisellä tasolla. Joillekin nuokin asiat voivat toisaalta olla helpompia kuin toisille. Kuulun varmaan osittain siihen porukkaan, jolle on vaikeaa tulla toimeen useimpien ihmisten kanssa.
Julkisuuden henkilöistä on vaikeampaa sanoa, koska todellinen persoonallisuus ei välity median kautta. Eikä ihmisestä pysty sanomaan, että onko hän todellisuudessa miellyttävä vai ärsyttävä.
Mutta jos julkisuudesta ottaa huomioon tuollaisia sympaattisia henkilöitä niin tulevat mieleen mm. Antti Tuisku, Soikku "youtube".
Kaikista kammottivammat julkkikset löytyvät melkeimpä BB-taloista, bisnesjohtajista jne. Välttämättä nekään muusikot joiden musiikista itse pitää niin eivät saattaisi mennä miellyttävyyskategoriassa kovinkaan pitkälle.
Arvostus ja miellyttävyys eivät silti aina kulje käsi kädessä, vaikka jonkin verran niilläkin on tekemistä toistensa kanssa.
Ihminen, joka osaa asettua muiden asemaan ja pohtii yleensäkin asioita ennen kuin laukoo tyhmyyksiä suustaan ja on kohtelias toisia kohtaan ja osaa arvostaa toisia ihmisiä erilaisina persoonallisuuksina on arvostettava ihminen, joka kerää huomiota osakseen. Valitettavasti myös negatiivisella tavalla ( kateelliset yksilöt)
Ihailtavuus ja miellyttävyys luovat aina myös kateutta yhteisössä.
En ole tavannut sellaista ihmistä jonka koen ns. sielunkumppaniksi. Monesti olen luullut tavanneeni, mutta se illuusio on karissut viimeistään parin vuoden seurustelun jälkeen.
Julkkikset eivät kiinnosta.
Ei ole sielunkumppaneita, on vain kompromisseja samankaltaisten ihmisten kesken. Toki olisi ihan kiva, jos edes kohtaisi samankaltaisia ihmisiä, mutta eipä nuitakaan näytä olevan olemassa :)
Eipä tule mieleen ainuttakaan harvinaisen miellyttävää julkkista. Heitetään nyt vaikka Äiti Teresa, vaikken tiedäkään hänestä juuri mitään.