Ruusun kotihoito

Vieruskaveri

Ollaan siinä vaiheessa, että ruusun hoito sairaalassa on päättynyt ja elämä jatkuu kotona antibioottikuurin varassa. Pohje on yhä punainen, turvonnut, ja iholla on myös puhjenneiden kudosnesterakkuloiden jäänteitä. Haluaisin tietää miten tuota kovia kokenutta ihoa toipumisvaiheessa hoidetaan. Miten vaurioitunut iho suhtautuu esim vesipesuun? Bepanthen-voide näyttäisi vähentävän tulehdusta, mutta onko siinä kaikki?

2

877

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhannusruusu3

      Oon toipumassa rajusta ruususta. Sääressä oli melkoset ihorikot ja mä kävin päivittäin hoidattamassa jalkaa terveyskeskuksessa. Erittäviin kohtiin haavasidokset ja muuten litratolkulla öljyä. Mun jalan iho kuoriutui polvesta varpaisiin asti. Jalka oli koko ajan siis sidottuna, joten vettä se ei pariin viikkoon nähnyt. Ja tukisidokset on siis ehdoton hoito ja kun turvotus laskee niin mittatilaustyönä tehty tukisukka. Mulla kesti ruusun hoito komplikaatioineen pari kuukautta ja nyt oon palannut töihin. Iho on ehjä ja tukisukat mun parhaat ystävät :)

      • Vieruskaveri

        Kiitos vastauksesta. Tuli lähete takaisin sairaalaan tulehdusarvojen noustessa. Kummastuttaa kun ensi kerralla sairaalasta kotiutettaessa emme saaneet hoito-ohjeita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe