joo... menee seat vaihtoon, ei sen takia että olisi huono auto vaan sen takia että huollot ei pelaa missään, ei helsingissä eikä porvoossa!!! Siis joka huollon yhteydessä on jäänyt joku huoltotoiminpide suorittamassa esim: valojen suuntaus (on liian alhaalla), jäähdytin nesteen lisäys (paisunta-astia tyhjä mutta silti on mitattu nesteen pakkas kestävyys)ym ym ym. viimeisin pisara oli porvoon huolto: auton takalasin pissapojan suuttimen korjaus (roiskii minne sattuu)oli huollossa koko päivän ja huollon hinta: osat 24€ plus työtunnit, eipä ollut kunnossa kun hain auton!!! uusi aika huoltoon.
Viikon päästä vein auton ja seisoi koko päivän... tulos: ei tullut kuntoon kun YKSI ruuvi oli ruostunut kiinni... pitäisi vaihtaa kuulema koko pyyhkijän moottori 130e.... vittu.
Autolla ajettu 165 tuhatta ja kaikki määräaikais huollot on ollut vastaavia, en jaksa enään valvoa jokaista huoltoa... vituttaa luopua seatista mutta kun en jaksa taistella huolloista.
Kirjoitus virheitä on, älkää siitä välittäkö.
Viikon päästä vein auton ja seisoi koko päivän... tulos: ei tullut kuntoon kun YKSI ruuvi oli ruostunut kiinni... pitäisi vaihtaa kuulema koko pyyhkijän moottori 130e.... vittu.
Autolla ajettu 165 tuhatta ja kaikki määräaikais huollot on ollut vastaavia, en jaksa enään valvoa jokaista huoltoa... vituttaa luopua seatista mutta kun en jaksa taistella huolloista.
Kirjoitus virheitä on, älkää siitä välittäkö.
Vastaukset 18
Vanhimmat
siellä porvoossa asiakas on roskaa jos et satu tuntemaan talon isäntää.palvelevat itseään ei asiakasta.
jotain siellä on tapahtunut kun vielä vähän aikaan sitten se oli auto ettan, nyt delta auto. eli varmaankin omistaja muutos??? kait.
aivan sama.ei kiinnosta seatin palvelut enää.
Nykyisin Delta-auto. No sehän kertoo kaiken. Lueppas Fiat- tai Kia-palstalta teltta-autosta....
Itselläni toinen seat menossa, olen tetänyt huollot yo. merkkiliikkeessä, ei moittimista suhtautuvat asiakkaaseen todella hyvin, joustoa löytyy. Hinnat tosin aika "suolaisia" niinkuin kaikilla merkkiliikkeillä.
Itselläni eka seatti,hyvinkää toiminut ihan kivasti,yllättävän ystävällinen palvelu.
Joo, hanurista.....metro auto viikki pahimmasta päästä.
Tyypillisiä juttuja ;
kannujen öljykorkkeja moottoritilassa, paskaisia jälkiä ympäri autoa, takuu aikana yritettiin vedota käyttöön(kulumista!)
ym ym ym
Käytin vain pakolliset huollot jotta takuu voimassa, sen jälkeen yksityisillä tutulla.
Parasta metro-auton huollossa oli kun yritti useita kertoja päivän aikana tilata soittamalla huoltoa niin piti olla hyvää tuuria että sieltä huollon puolelta joku vastasi soittoihin,mutta kun meni paikan päälle niin ainakaan kiire ei ollut tähän syynä.
Älä välitä ytsävä hyvä!
Olen aiemminin kirjoittanut täällä. Autoni on vuoden vanha ja ollut huollossa jo varmaan kymmenen kertaa( on sitä tälläkin hetkellä). On käynyt maahantuojallakin saman vian takia eivätkä saa korjattua. Se vikahan ei ole kenenkään syy, mutta se kohtelu siellä huollossa on perseestä. Ihan kuin asiakan huvikseen työaikana siellä juoksisi.Kysessä on Metroauto Viikkin huolto Helsingissä. Ovat itsekkin niin kyllästyneitä autome vikaan että ehdottivat kaupan purkua. Mitenhän sekin toteutuu ja häviänkö siinä? Kun palvelu on mitä on ;-(
moi,
kerroppa mitkä ongelmat on päällä? Kiinnostaa... Oliko sulla 03 Cordoba bensa/diesel? Kiitos!
Autoni on vuoden 2003 Gordoba.
Takapää on nitissyt jatkuvasti ja kun sen vian saivat pois,niin nyt kilisee metalli häritsevästi, jopa tasaisella tiellä.Äänet kuuluvat jostain hattuhyllyn alta molemmin puolin. Autoni ollut jo ainakin 10 kertaa takuu huollossa ja maahantuojallisn sitä käytettiin.
Hain just 2 viikkoa sitten taas hullosta. Ääni on aina poissa muutaman tunnin huollon jälkeen tai muutaman päivän. Ihmeellistä! :-(
Ovat ehdottaneet itsekkin jo kaupan purkua.
Nyt odottavat taas maahantuojan viestiä.
Muuten ois moitteeton peli, paitsi nitiseehän siinä koko muovi sisäkori.
nyt se sitten tapahtu... vein seatin porvooseen delta-auto huoltoon ja yritin ottaa vuokra-auton tilalle, kaikki meni niin kauan hyvin kunnes kävi ilmi että sitä vuokra-autoa tulee ajamaan minä sekä vaimoni... eivät antaneet vuokra-autoa vedoten että vain se ajaa jonka nimi on laina-auton paperissa. Vietiin seatti VW- liikkeeseen ja ostettiin uusi VW-golf, loppu leikki huolloissa.
ookko ihan varma että ongelmat loppuu merkkiä vaihtamalla? Kysyppäs laakkosen vuokrakoukeroita ja lue pienellä präntätty.
soitto suurimmille auto vuokraus firmoihin toi sellaisen asian esille että: se, jonka nimi on papereissa on vastuussa, tervettä järkeä saa käyttää ja tottakai samaan perheeseen kuuluva aikuinen saa ajaa ky. autoa.
Metro-Auto Viikkiin ei kannata mitään viedä huoltoon. Kohtelevat asiakkaita kuin roskaa. Puhelimella jos yrittää tavoitella niin saa varata paljon aikaa, täydet akut ja pitkät hermot. Paikanpäällä kun menee käymään niin tiskejä on kyllä joka lähtöön mutta missään ei näy asiakaspalvelijoita.
Vihdoin kun siihen jonku työnjohtaja retkun saa paikalle sitä ei todellakaan kiinnosta sun ongelmat. Viimeksikin kun autoani ei päivänpäätteksi ollutkaan sovitusti huollettu niin työnjohtaja alkoi syyttämään että olen tuonut autoni huollettavaksi ilman ajanvarausta vaikka koneelta näki että työtilaus oli tehty.
Tuntuu että omaa osaamisenpuutetta puretaan asiakkaisiin.
Ostaessani nykyistä Seatia, kävin Delta autossa (konala) kysymässä tarjousta Fiat Cromasta. Istuin tyhjissä asiakastiloissa 15 minuuttia ja talon henkilökuntaa lappoi edestakaisin tärkeän näköisenä. Kukaan ei tullut myymään. Päätin että näillä näyttää olevan tarpeeksi kiire jo ilman minun ostojani ja painuin Seat liikkeeseen.
Siksi itse aion vaihtaa autoni (Leon FR -08) takuuajan umpeuduttua (ensi vuodenvaihde) uuteen Toyotaan, tod.näk. farkku-Aveen. Vaikka Toyota ei prameile näyttävyydellään tai menevällä imagolla, on se laadukas peli Seatiin verrattuna ja huoltotoiminta ja asiakaspalvelu (myös oman aiemman kokemukseni) perusteella aivan toista luokkaa.
Kirottu on Seatin huolto ja auton alituiset pikkuviat ja nitinät ja kolinat!
Tampereella Laakkonen myy ja huoltaa, VW:n, Audien yms:n lisäksi Seatia.
Juuri hiljan luin Tekniikan maailman huoltotesteistä. Siinä oli käyty monia eri merkkiliikkeitä läpi, eri puolilla maata. Tahallaan myös tehtiin testattaviin autoihin vikoja tai puutteita. Oli myös nesteiden vajentamista ja monenlaista. Kehoitan lukemaan.
No, Tampereella sai juuri Laakkonen (sekä Toyota-auto) hyvät pisteet huolloista. Teen useimmat huollot itse, että on hieman kokemusta arvostella muidenkin tekemiä. Ne pari kertaa, kun olen Seatiani käyttänyt Laakkosella, näiden autolla 8:n ajovuoden aikana, on homma tehty asiantuntemuksella, ripeästi (olen odotellut uusia autoja katsellen) ja hyvin. Niin työn vastaanottajat, kuin huoltomiehetkin, ovat olleet palveluhaluisia ja ystävällisiä, vaikka olen lukuisilla kysymyksillä heitä vaivannutkin.
Että ei valittamista.