mustarousku

annukka

Vanha "kauppasieni" mutta mitä? olen jättänyt tänä vuonna kaikki metsään ja niitä on paljon...
miksei sitä geenijuttua tutkita ja kerrota se koko totuus?

11

6964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sienimies

      Itse lopetin mustarouskun keräämisen jo n. 15 v. sitten, kun tieto karsinogeeniepäilystä tuli. Vasta tänä syksynä kuulin ensi kerran, että ko. sieni tarkempien mittalaitteiden tulosten ansiosta olisikin ns. harmiton. No, minulla ainakin herää ihmetys, kuinka vanhemmilla laitteilla karsinogeenejä EHKÄ löytyy, mutta paremmilla ei. Paras ehkä vain odotella, josko "virallista" tietoa alkaisi tihkumaan. Toivottavasti ei mene 15 vuotta.

      • Johan nyt.....

        Mitä ihmettä noita miettimään. Jokaisesta mitä suuhunsa laittaa niin melkein kaikista jo tulee syöpä.
        Itse olen joka vuosi kerännyt kaikki mitä olen löytänyt ja sitten talven niitä syöty koko perheen voimin. On sienikastikkeet ja salaatit ja pannussa sipulin kanssa syöty kaikki mustarouskut. Missäköhän se sitten näkyis jos niissä jotain olis. En tiedä enkä jaksa välittää moisista hömpötyksista. Sitä olis kuollut jo jos niissä jotain olisi.
        Meidän suku ainakin on terveitä vaikka niillä herkuttelemmekin.
        Kertokaa missä ne on niin käyn keräämässä talteen.
        Eihän niitä pelkkänä olekaan tarkoitus syödä vaan toisten kanssa. Ryöppäämällä n.10 min ja vielä toisessakin vedessä jonkun aikaa kiehauttamalla olen ne laittanut. Nam nam!


      • Johan nyt

        Katsoin sivuilta mitä siellä kerrotaan. Tässä yksi sivu missä mainintaa moisesta herkusta. Siinäkin on että ei paljoa saa syödä. Eihän sitä nyt sellaisia määriä pelkkänä löydäkään.



        http://www.aanekoski.fi/parantala/mustarou.html


      • karsino

        Kaiketi niissä aikasemmissa mustarousku tutkimukseissa oli vähän samaa makua, kuin ruotsalaisten taannoin tekemässä perunalastututkimuksessa. Nekin ovat kuulemma karsinogeenisiä ja voivat aiheuttaa syöpää... Kyllä kyllä, silloin kun niitä syö 12 kiloa päivässä...

        Tuskinpa niissä mustarouskuissakaan mitään sen ihmeellisempiä on. Syö salattia päälle niin saat sopivasti flavonoideja...


    • Wagner

      Mustarouskun todettiin ruotsalaisissa tutkimuksissa mahdollisesti aiheuttavan eräille bakteereille perimän muutoksia eli sen olevan mahdollisesti mutageeninen.

      Minusta bakteerit ja virukset saavat vapaasti itse osaltaan päättää, haluavatko ottaa riskin muhinoidessaan mustarouskussa ja lukuisien havaintojeni mukaan ne eivät siinä sienessä viihdy, mikä tekee siitä mainion aseptisen lounaan.

      Kun en ole bakteeri enkä enää tee lapsia, en häkelly mahdollisesta perimäni muutoksista ja syön sekasieninä ja muutenkin näitä mainioita rouskuja, jotka yhdessä kultarouskun, sipulin ja voin kera pannulla paistaen sekä rosepippurilla maustaen muuttuvat mieleenpainuvaksi herkuksi.

    • Hurrur

      Turhaa ruotsalaisten lietsomaan hysteriaa. Loistava ruokaisa sieni.

    • Samaa mieltä, kyllä minunkin koriini mustarouskut ovat tiensä löytäneet ja sitä kautta ruokapöytään.

    • RAL-
    • RAL-
    • RAL-

      Johan on kumma! Suomi 24 muuttaa tuon erillaiseksi väkisin. Loppuosa on myrkkysienistä

      Tuleekohan nyt oikein?

    • RAL-

      EI toimi ?
      Laita Googleen haku "Luettelo Suomessa kasvavista myrkkysienistä" niin tulee Wikipedian sivu jossa
      sieni on "Hyvin myrkyllinen"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7795
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5891
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5370
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5273
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4612
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2313
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1196
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1165
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1016
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      964
    Aihe