Holjat, Forssa 2.8

Lorelai4

Hei ! Olin eilen Forssan Holjilla Tapani Kansan keikalla. Aluksi lavanedusta oli melko tyhjä, mutta kun Tapsa asteli lavalle niin jo alkoi ihmisiä virrata lavan eteen kuuntelemaan. Ekasta biisistä lähtien tunnelma oli korkealla. Ihmiset lauloivat, tanssivat ja taputtivat hitin seuratessa toistaan. Tapanin lauloi upeasti ja esiintymisensä oli hyväntuulista ja pirteää. Hän selvästi nautti keikasta ja laulamisesta ihmisille.
Kuuluttaja kehui Tapani Kansaa karismaattiseksi ja sitä hän todella on. Ajatukset väistämättä vei vähän Tapio Rautavaaran ja Tauno Palon suuntaan. Jotain samankalaista miehekästä karismaa Tapanissa vaan on.

Ohjelmisto oli hyvin ja huolella laadittu je svengaavat laulut tempaisivat yleisön hyvin mukaansa. pitkästä aikaa kuulin Tapanin laulavan livenä "Eloisen" todella vahva ja vaikutava esitys iskostui kyllä mieleen. Toivoisin hänen laulavan sitä useamminkin koska tuokin laulu tuntuu häneltä niin komiasti luonnistuvan.
Välissä kuultiin monenmonta Tapsan tuttua hittiä. Delilahissa Tapsa venytti loppuhuipennusta niin ,että bändikin jo lopetti soittamisen kun Tapsa vielä jatkoi loppuvenytystä. Kyllä riittää miehellä äänivaroja ! Encorena kultiin O Sole mio. Se oli varmaa ja vakuuttavaa Tapsaa. Osoitus hänen monipuolisuudestaan ja äänensä taipumisesta moneen laulu-ja musatyyliin.
Lopuksi Tapsa toivotteli yleisölle hyvää illan jatkoa kaunista kesää ja varoittipa vielä lopuksi ,että " Älkää eksykö marjametsään " :)

8

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vauhti kallossa ....

      Oli hyvä keikka kieltämättä ja Tapsa oli vedossa, mutta ei se silti oikeuta ajamaan autolla päin punaisia useammista liikennevaloista keskikaupungilla keikalta pois porhaltaessa.

    • Omakehu paras kehu

      Kiva kun sinäkin Tapsukka olet vihdoinkin oppinut täyttämään tietokonetta ja kommentoimaan täällä. Vaan hieman läpinäkyvää tuo vielä on mutta kyllä se siitä. Tervetuloa Tapsukka tännekin!

      • varmaan juu

        No en kyllä usko ,että Tapsa on tietokonetta viitsinyt opetella käyttämään. Ja toisekseen ehkä hällä on pikkaisen parempaakin tekemistä kun kirjoitella johonkin suoli24-palstalle.


      • Jepjep!

        Hyväryhtinen mies. Ei seiso hartiat lysyssä, eikä nojaile etukenossa persepitkällä mikkistandiin, kuten jotkut laulajat.


      • OK.

        Tapsa kun esitteli lopussa orkesterinsa hän esitteli ekana tuossa kuvassa oikeassa reunassa taustalaulajattarien takana olevan kosketinsoittajan. Kosketin soittaja jotain Tapsalle sanoi ja osoitti kädellään taustalaulajattaria, varmaan siksi että on kohteliasta esitellä naiset ensin. Taps ei ilmeisesti näiden naisten nimiä tiennyt koska minusta hän näytti kysyvän sitä siltä kosketinsoittajalta. Myös trumpettia ja flyygelitorvea soittanut muusikko oli Tapsalle vieraampi, koska kysäisi tämän nimeä.

        Mut joo, itse konsertti oli kyllä todella hyvä. Vauhdikkaita biisejä ja Tapsalla pilkesilmässä ja hyvä draivi päällä. Lauloi tietysti komeesti, kuten edellä jo mainittiin.
        Tapsan poistuttua lavalta tuli siihen naisjuontaja ja sanoi ,että kiitettänpäs vielä kerran Tapsaa oikein Tapsamaiseen tyyliin, kun meitä niin hemmoteltiin , eli osaatte kaikki tavata kirjain kerrallaan : K-I-I-T-O-S !


      • hyihyi
        Jepjep! kirjoitti:

        Hyväryhtinen mies. Ei seiso hartiat lysyssä, eikä nojaile etukenossa persepitkällä mikkistandiin, kuten jotkut laulajat.

        Ei se Topi enää seiso perse pitkällä eikä lyhyellä. Ettäs viitsit tyhmä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      162
      13814
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      82
      9981
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      100
      9196
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8309
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      47
      6823
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6593
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      97
      5146
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3955
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      405
      1349
    Aihe