7-vuotias leikattu kissatyttöni suihkauttelee joskus tosi pahanhajuista eritettä. Jos sen esimerkiksi kaappaa syliin yllättäen tai kun se kiehnää jaloissa tai sohvan vieressä niin se saattaa suihkauttaa. Kerran näin kun se suihku tuli peräpäästä, pikku pisaroina. Hirveä haju, kaikki menee pesuun mihin osuu. Mitä ihmettä tämä oikein on? En ole ikinä kuullutkaan tällaisesta ja meillä on suvussa paljonkin kissoja.
Merkkaako hän?
Haisu1
272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tukkeutuneet anaalirauhaset jotka äkisti tyhjentyvät. Käytä tyttö eläinlääkärillä selvittämässä että mikä rauhasia riivaa. Ihan on tuttu oire.
Kyllä, anaalirauhasista tulee lemu. Minun poikakissa ruiskauttelee joskus, mikä on täysin tahatonta, kun kampaan hännänalta karvoja, karsee haju, kissan perä on pestävä välittömästi. Muuten ei kissa merkkaile, on niin suloinen vanha poitsu.