Mietintää...! =)

=)=)=)

Voiko alle 1v lapsella olla jaloissa kasvukipua? Meillä kohta 11kk:en poika joka on juuri oppinut kävelemään taaperokärryn avulla ja on kova liikkumaan kontaten ja tukia vaten kävellen =) On nyt muutamana yönö herännyt kesken unien ja ollut itkuinen ja ollaan mietitty mistä itkuisuus voisi johtua. Yksi mikä tulee mieleen on kasvukivut jaloissa, kun oli kuukausi sitten neuvollassa käydessä kasvanut pituutta n 5cm eli aika iso kasvupyrähdys. Onko kenellääkään ollut samanllaisia kokemuksia lastenne kohdalla? =)

2

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saattaa olla

      No voihan ne niitäkin olla, mutta voi olla myös hampaita tai mitä tahansa muuta kehitykseen liittyvää. Ei niistä pienten itkuista aina tiedä. :) Pääasia, että lohdutusta löytyy ja jos joskus lapsella tuntuu ihan selvästi kipuja olevan, niin sitten Panadolia avuksi.

    • kjdfl

      Meillä neiti oireili kasvukipuja jo 7-8kk ikäisenä. Kasvoi lyhyessä ajassa paljon pituutta. Helpotusta tuli kun iltasella käytiin lämpimässä kylvyssä ja hieroin hellästi jalkoja :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6948
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1118
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe