Pelottaa enemmän kuin koskaan

Jollaintietoa

Selailin siis tietokoneeni %appdata% kansiota (Win7) ja löysin sieltä tiedoston, jonka sisällä luki AIVAN KAIKKI MITÄ tällä koneella olen kirjoittanut, mukaanlukien salasanoja sekä käyttäjätunnuksia. Tiedoston nimi oli explorers. Ellei windowsissa itseessään ole jokin ohjelma joka tallentaa jokaisen näppäimenpainalluksen, on kyseessä virus varmasti? Olen jo vaihtanut kaikkialle salasanani, mutta haluaisin vain varmistua siitä ettei kyseistä virusta ole enää koneellani. Tuon tiedoston luomispäivämäärä on 29.7 2012 ja viimeisin muokkauspäivä 3.1 2013, mutta en ole varma siitä että olenko poistanut tuon viruksen jo (sillä tällä koneella on ollut monenlaisia viruksia ja niitä on aina saanut poistella, olen kyllä harkinnut boottaamista mutta ei ole siitä minkäänlaista kokemusta eikä myöskään levyä siihen.) Jos jollain on jotain tietoa tällaisesta viruksesta niin olisi mukava kuulla.

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jollaintietoa

      Ja haluaisin lisätä vielä sen että Panda cloud scanner, MSE, Spyhunter 4 eikä Malwarebytes löytäneet mitään.

    • Mistä kansiosta siis löysit sen? Appdata mutta entä sen jälkeen? Oliko se sen juuressa?

      • Jollaintietoa

        Ja ei ollut minkään kansion sisällä, ihan vain pelkkä tiedosto siellä, ihan huvikseen päätin avata kun tyhjensin turhia tiedostoja, Ei ollut tekstitiedosto vaan pelkkä tiedosto jos sillä tiedolla tekee jotain.


    • Jollaintietoa

      Roaming

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5106
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      35
      3026
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2995
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2916
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1698
    Aihe