Onko OFF-hyttyssavusta apua vai mistä ?

paarmoja inhoava

Parvekkeelle (lasitettu) tunkee nyt paljon paarman näköisiä ötököitä. Kuumuuden takia olisi helpotus pitää parvekkeen ovea auki öisin, mutta ei voi, ötökät syö ihon paukuroille. Parveketta pitää tuulettaa sentään joskus kukkien takia ja varsinkin itse haluaa ilmavirtaa, kun helle pökerryttää.
Oisko öisin hyttyssavusta apua vai mitä yrittäisi. Sitä ilmeisesti voi jättää yksikeen tehoamaan parvekkeelle ?
On eka parvekekesä, kokemusta ei ole ötökkäkarkotteista.
Iholle ei oikein halua mönjää yöksi.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viileyttä koneella

      Jos asumisesi jatkuu ko. asunnossa, osta ilmastointilaite.

    • Hyttysmagneetti

      Helpoimmalla pääset, kun hankit kehyksellisen verkko-oven parvekkeen ovelle. En tarkoita siis jotain oikeaa ovea, vaan sellaisen paketin, josta saa itse koottua kehikon, jonka päälle pingotetaan verkko. Sen saa tarpeeks tiiviisti kiinni, ei tule huoneistoon edes hyttyset.

      Mä en uskaltais mitään savuavia kiekkoja jättää parvekkeelle, vaikka mitään realistista vaaraa sellaisesta ei varmaankaan ole. Ja kun se aikanaan sammuu, niin kait ne ötökät sitte taas tunkee sisälle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      78
      3037
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1271
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1157
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      819
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      783
    Aihe