Psykologiaa avoimessa, mikä yliopisto?

MMM1111

Oletko suorittanut psykologian opintoja avoimen kautta jossakin yliopistossa? Osaatko suositella jotakin opinahjoa yli muiden?

Tilanteeni on se, että olen valmistumassa maisteriksi täysin toiselta alalta ja kokopäiväisesti töissä. Nyt mieleeni on kuitenkin hiipinyt ajatus toisen tutkinnon suorittamisesta... ja se etten silloin aikoinani uskaltanut hakea psykologiaa opiskelemaan kaivertaa ehkä hieman vielä mieltä :)

Olen siis päätynyt siihen tulokseen, että voisin koittaa avoimen kautta suorittaa perus- ja aineopinnot (ja ehkäpä jonkin mielekkään sivuaineen perusopinnot siihen päälle, jos virtaa riittää), ja mikäli se tuntuisi näiden jälkeen yhä kiinnostavalta ja ainakin enemmän omalta alalta, kuin nykyinen työni, voisin hakea maisterivalinnan kautta opiskelijaksi ja pätevöityä ihan oikeaksi psykologiksi joskus tulevaisuudessa. Kauhea kiire tässä ei nyt ole (joka tapauksessa joudun olemaan töissä ja säästämään mahdollista tulevaa opiskelijaelämää varten), mutta ajattelin kuitenkin aloittaa tänä syksynä opinnot jossain avoimessa! Nyt haluaisinkin kysyä, missä?

Ensimmäinen tutkintoni oli lähinnä lue kirja, käy luennoilla ja tee tentti, jonka jälkeen unohdat kaiken -tyylillä suoritettu, joka harmittaa SUUNNATTOMASTI jälkeenpäin. Uskon jotenkin, että sitä informaatiota ei työstä tarpeeksi vain lukemalla, ja täten kaikki tehty työ tuntuu menevän hukkaan... Ja esim. Itä-Suomen yliopisto tarjoaisi mahdollisuutta suorittaa opinnot esim. oppimistehtävien avulla. Onko kenellänään kokemusta tälläisistä? Mitä ne käytännössä ovat? Esseitä?

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki8626193638

      Tampereel on ainaki iha jees opetus ja voi ottaa etäopinnot = väännät esseitä. Eli luennot katotaan netistä.

      • näinonnäreet

        Ei kannata. Ihan turhaa. Koko avoin yliopisto on ihan turha.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      129
      4650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3387
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3380
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3150
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2985
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2229
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe