Hei!
Minä täällä taas...tällä kertaa mietin sellaista että voiko psyykenlääkkeet aiheuttaa luiden haurastumista? Syön Leponexia, Abilifya ja Sepramia. Historiani on sellainen että minulta murtui itsestään solisluu ja lonkka ja nyt toinen lonkka on kipeänä enkä tiedä vielä onko siinä murtumaa. Mutta kuitenkin, mietin vaan että voko tämä johtua noista lääkkeistä. Kenelläkään tietoa asiasta? Googletin hakusanoilla Abilify bone density loss ja tuli tällainen sivusto: http://www.ehealthme.com/ds/abilify/bone density loss
Eli kai se on MAHDOLLISTA et Abilify tekee luut hauraaksi mut ton mukaan aika epätodennäköistä.
Minä täällä taas...tällä kertaa mietin sellaista että voiko psyykenlääkkeet aiheuttaa luiden haurastumista? Syön Leponexia, Abilifya ja Sepramia. Historiani on sellainen että minulta murtui itsestään solisluu ja lonkka ja nyt toinen lonkka on kipeänä enkä tiedä vielä onko siinä murtumaa. Mutta kuitenkin, mietin vaan että voko tämä johtua noista lääkkeistä. Kenelläkään tietoa asiasta? Googletin hakusanoilla Abilify bone density loss ja tuli tällainen sivusto: http://www.ehealthme.com/ds/abilify/bone density loss
Eli kai se on MAHDOLLISTA et Abilify tekee luut hauraaksi mut ton mukaan aika epätodennäköistä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ken tietää?
Miten hoidat luustoasi?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Miten hoidat mieltäsi?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm
ainakin lanteen tuumakoko nousee vähintään 3". itselläni nousi
remeronilla 8 kokoa.paino tuhosi polveni ja 2 kertaa
hajos säärikalvot, penikkatautia teki ja tuskat oli
kovat.
nyt syön leponexiä. ei lihota niin ja kun on syömättä pitkään,
niin lääke pitää huolen, että maha ei ainakaan katoa. jos en
syö,ni labra käyräyttää. en näe syytä syödä lääkettä. meni vain
hermot joskus ja lääkäri päätti vaihtaa lääkettä. kattonee nyt,
millon lopetan. -inhottaa kun tavallinn hymy näkyy suorana
viivana ja normaali ilme on suunpielet alaspäin.
mitäpä tästä sanoisi?