Röntgen - hoitajan paperit?

Omaan luonnontieteiden taustan, ja olen kiinnostunut hankkimaan röntgen - hoitajan paperit. AMK:ssa aikuisten linjalla kelpoisuusvaatimus -pisteytyksissä luetaan eduksi opisto - asteen ammattitodistus, jota kuitenkaan en omista ainakaan vielä. Voiko esimerkiksi Turussa suorittaa tutkinnon? Ainakaan ammatti - instituutissa ei ole röntgen - hoitajan koulutusta saatavilla. Käsittääkseni opisto - aste on vanhentunut termi toisen asteen tutkinnolle?

Valaiskaa minua, miten keski - ikäinen mies pääsee alkuun matkalla kohti röngten - hoitajan koulutusta! Aikomuksena suorittaa ensin ammattitutkinto.

4

321

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettele!

      "Röntgen - hoitajan"? Opettele ensin kirjoittamaan!

    • Hei me kuvannetaan

      "AMK:ssa aikuisten linjalla kelpoisuusvaatimus -pisteytyksissä luetaan eduksi opisto - asteen ammattitodistus, jota kuitenkaan en omista ainakaan vielä."

      Et valitettavasti tule omistamaankaan. Viimeiset opistoasteen röntgenhoitajat valmistuivat 1990-luvulla. Opistotutkinto ei ole vanhentunut termi toisen asteen tutkinnolle, vaan jotain muuta.

      Ei siellä sanota, että luetaan eduksi, vaan että luetaan hyväksi. Kyse on tuossa tapauksessa muuntokoulutuksesta. Siis vanha opistotutkinto muunnetaan ammattikorkeakoulututkinnoksi.

      "Omaan luonnontieteiden taustan". Tarkoittanee, että olet datanomi (tai jos ajattelet luovasti, laborantti). Jos olet suorittanut kolmivuotisen perustutkinnon, niin voit pyrkiä suoraan sillä opiskelemaan röntgenhoitaja AMK:ksi. Voit toki opiskella ensin lisäksi jonkin muunkin tutkinnon, jos siltä tuntuu. Todistuksen pitää olla huippuluokkaa ja pääsykokeissa pitää menestyä erinomaisesti. Ensisijaisista hakijoista valituksi tuli Turkuun viime vuonna joka 10:s (ja kaikista hakijoista noin joka 29:s).

    • En ole datanomi, se on ihan turha tutkinto, maksimi on tietojenkäsittelytieteen tohtori datanomin papereilla, eikä datanomit työllisty mihinkään. Datanomit voi myös jatkaa tradenonimiksi, mutta nekään ei työllisty mihinkään, tradenomit on toiseksi suurin työttömien ryhmä kortistossa tilastojen mukaan. En ole edes koskaan harkinnut kyseistä ammattitutkintoa. Olen ihan yleissivistävästi yiopplias ilman ammattitutkintoa, ja voin hakea ylioppilastodistuksellani röntgen - hoitajan AMK - tutkintoon johtavaan koulutukseen. Sen voisi ainakin ottaa harkintaan.

    • oiuhg3

      Röntgenhoitajaksi valmistutaan ammattikorkeakoulusta eikä ammattikoulusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      998
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      742
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      696
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      145
      692
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      656
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      46
      633
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      510
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      181
      509
    12. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      63
      492
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      406
    15. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    16. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      382
    17. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    18. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      365
    19. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      363
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      358
    Aihe