kleinspitz trimmaus

karva lyhyeksi

Meillä on siis 3-vuotias musta kleinspitz, jolla on kovin kuuma kesäaikaan. Muutenkin olemme sitä mieltä, että karvattomuus olisi parempi ajatellen koiran parhautta. Takakarvoihin jää usein ulostetta, joten sitä joutuu kovin usein pesemään ja sieltä ollaan vähän karvaa itse sen vuoksi leikattukkin. Onko okei viedä koiramme trimmattavaksi, ja antaa leikkauttaa karva ihan lyhyeksi? Kuinka nopeasti karva kasvaa takaisin?

Löysin tältä sivulta ennen-jälkeen kuvat, joissa kleinspitz on trimmattu. http://salongblacktan.webs.com/galleria.htm
Jotain tuommoista siis hakisin.

Mitä trimmaus maksaa? Kuinka kauan kestää? Asun Varsinais-Suomessa.

Kokemuksia, mielipiteitä tms. Kiitos! :)

1

3694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bonzokleini

      Koiran trimmauttaminen kesäksi on ihan hyvä juttu, varsinkin mustalle kleinille. Oma kleinini pärjää hyvin kesällä, mutta se on cremesoopeli, joten siihen ei ota aurinko niin kovasti "kiinni". Mä kyllä suosittelisin trimmausta:) Omalla koiralla tuo sama uloste ongelma, mutta pyllypesulla pärjäillään!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe