Kuinka vanhaksi olette antaneet lapsen istua niissä kaupan ostoskärreissä( siinä istuinosassa) ?
Lapsi ostoskärrissä
1v 5 kk lapsenäiti
24251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jonnekin 1v 6kk ikään asti. Ei siihen oikein 2-vuotias koipeliini enää mahdu.
Kuinka niin?
Ei kun meillä on tosi isokokoinen neiti joka on vasta hiljattain oppinut kävelemään ja meno tosi epävarmaa vielä ettei ihan kaupassa onnistu.
Mietin että onko niissä istumissa jotain painorajaa?
Mielellään pitäisin vielä kärrissä siihen asti että kävely olisi parempaa.
Kärriin vaan niin kauan kuin sopii.
Kävelyä oppii vain kävelemällä eli lapsi kävelemään aina vaan kun on mahdollista että lihakset vahvistuu ja motoriikka kehittyy. Ruuhkissa lapsen voi nostaa myös korin sisälle eli ei siihen viralliseen istuinosaan vaan siihen ostoksille varattuun tilaan siis jos on pienemmät ostokset niin molemmat mahtuu.
istui vielä 2-vuotiaana, vieläkin 3-vuotiaana varmaan joskus istuisi ellei pikkusisarus olisi siinä paikalla. Painoraja on muistaakseni joku 15kg eikä se meidän 3v:llä ainakaan täyty.
15 kg ainakin prisman kärryissä, meen 2.5v mahtuu ainakin tosi hyvin vielä. autokärryissä on tykännyt myös olla n. vuoden verran.
Meillä 4 v (noin 14 kg) mahtuu vielä hyvin.
Mellö 80kg cp-poika ja istuu kärryssä.
Oho!! Ompa meidän neiti painava, painaa siis vähän päälle 12 kg oli siis viime neuvolassa ja siitä jo muutama kk aikaa...
Meillä 3v3kk ikäinen poika mahtuu vielä mainiosti, mutta on kyllä aika kapoisaa ja hoikkaa tekoa. Pituutta metri ja painoa 13kg, eli senkin puoleen saa kärryissä istua. Niissähän on 15kg painoraja. Helpompaakin, kun pysyy siinä piuvaamatta mihinkään.
Sen sijaan kaverini vuotta nuorempi ja huomattavasti tanakampaa tekoa oleva tyttö, ei ole enää aikoihin kärryissä istunut, kun menee painot yli ja jalatkin ovat reisistä niin paksut, että ei meinaa mahtua.
Yksilöllistä kai.. Ajattelin, että meillä saa istua siinä siihen asti, että alkaa painoraja tulla vastaan tai älliä enempi päähän, että ei enää suikoile mihin sattuu.
Onhan näitä kärryjäkin eri suuruisia. Ostoskärryt ovat vuosien saatossa kasvaneet niin jättisuuriksi, että nykyään otankin mieluummin korin kuin yritän surfata ahtailla käytävillä ruuhkaisessa kaupassa megaison kärryn kanssa. Eikö kaupoihin voisi saada myös pienempiä ostoskärryjä, eikä suurperheen koko viikon ostoksille mitoitettuja jättiläisiä?
Se vaan on edullisempaa ja viisaampaa ostaa kärryllinen tavaraa.
Kuka voi tehdä lapsiperheen ruokaostokset korin kanssa?? Ellei sitten halua tuhlata joka ikinen päivä aikaansa käymällä ruokakaupassa... Itse käyn kaupassa kerran viikossa, lapsia on kaksi, ja minä olen yh. Ja ehdottomasti täytyy käyttää mahdollisimman isoja kärryjä.
Kyllä se pienmpikin kärryllinen riittää muutamaksi päiväksi, koska meillä tehdään kunnon kotiruokaa, eikä syödä eineksiä eikä me olla mitään ylipainoisia suursyömäreitä. :)
Korin otan siksi, ettei kaupassa niiden jättikärryjen kanssa pysty ruuhkassa liikkumaan ja haluan tehdä ostokseni nopeasti. :)
Tulee tosiaan ostettua paljon vähemmän ruokaa, kun mitä olisi aikomus, kun ei ole tarpeeksi voimaa kantaa painavaa koria. Kauppiaat ampuvat näin itseään jalkaan, kun hommasivat niitä pelkkiä jättikärryjä kauppoihinsa.
Mieluummin käynkin sellaisissa kaupoissa, joissa on normaalikokoiset kärryt. Viiden hengen ruokaostokset muutamalle päivälle mahtuu sellaisiin kärryihin aivan mainiosti.
Pöljät päättäjät kauppaketjuissaan eivät ymmärrä, että kauppojen käytävät täytyy mitoittaa kärryn koon mukaan tai päinvastoin. Kapeat käytävät ja niin isot kärryt, ettei mahdu ohittamaan ajavat asiakkaat pois.
Ehkä muutamaksi päiväksi, mutta en minä ainakaan halua kauppaan mennä kuin kerran viikossa.
Ja vähemmän ne einekset kärryssä tilaa veis, kuin tuoreet raaka-aineet...
Nähtävästi käyt kaupassa ilman lapsia, kun kuskaat vain koria, ja teet silti ostokset nopeasti?;) Tai sitten lapsesi ovat jo isompia.
Mulla ei ole koskaan mahdollisuutta mennä kauppaan ilman lapsia. Joten siis kärryt ehdottomasti jo senkin takia.
En mä kyllä koriin juuri mahduta kuin pari isoa maitopurkkia, leivän, jauhelihan, murot ja salaatin. Sillä ei pitkälle pötkitä!
Oikea sana on ostosKÄRRYISSÄ ei mikään -kärrissä!! ja mitä muka tarkoittaa "piuvaamatta" ja "suikoile" ?? Siis enhän mäkään mitään kirjakielä kirjota tai puhu mutta jotain rajaa hulluissa murresanoissakin!
Ookkona assi? Heidän on usein hankala omaksua murresanoja.
Ärsyyntynyt!
Tuosta murteesta tuli mieleen, jotkut sanovat pyörätuoli ja toiset rullatuoli, rullatuoli itseasiassa on saanut kutsumanimensä siitä, että liikuntarajoitteinen rullaa niistä kahdesta pyörästä itse ja pyörätuolissa liikuntarajoitteinen istuu ja toinen työntää, mutta silti kumpaakin käytetään molemmista. Joo mut meill päin varsinkin lapsiperheet käyttävät sanaa ostoskärri:
Aika pienet asiat sinuakin sitten ärsyttää:)
Joo tänää just huomasin että prisman kärryissä painoraja 15kg ja silti laitoin mun 18kg 4v. pojan istuu siihe. Saa ostokset tehtyy nopeemmi ja helpommi kun ei tarvii vahtii poikaa samal joka nii vilkas ja utelias. Kohta en kyllä viitti kärryhin laittaa ettei vaan mene rikki.
Silloin, kun lapsi vielä opettelee kävelemään, täytyy hänen antaa kävellä mahdollisimman paljon, jos kaupassa menee kauan, voi välillä laitta istumaan ja huilaamaan ja taas välillä antaa kävellä.