Löytyy huvipuistoa, maailmanpyörää, kelluvaravintola, kävelybulevardi ja mouline rouge. Ravintolatarjonta on erittäin laajaa, myös osittain etnistä ja kauppahallista saa tuoretuotteet. Kallio sopii hyvin cosmopoli-ihmisille ja asuuhan siellä entinen presidenttimmekin(yhdessä Kallion kolmesta hienosto-osassa). Ihmiset ovat täällä aina iloisia, sillä ovathan he etuoikeutettuja kun saavat asua "Pariisissa". Aino mitä olen kaivannut Kallioon on Chinatown, mutta eiköhän sekin ole vielä tulossa.
Kallio on Suomen Pariisi
Asuntojenhinnatnousivatt
64787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
pitää päästä haistamaan maalaistuoksuja, sian ja lehmän paskaa ja mesota kännissä omalla tontilla.
Tarkoitatko maailman pyörällä lintsin rinkeliä, kallion kierrosta vai sitä uutta maailman pyörää?
Kalliossa myöskin kaksi leipäjonoa, monta, monta thaikkuhieromoa ja seksikauppaa ja monta asuntolaa, tukipistettä ja narkomaanien neulanvaihtopisteet ja pakolaisten vastaanottokeskus. Maailmanpyörää ei kalliossa ole, eikä tule, joten hieman liioittelet, deekuja sen sijaan on paljon.
Hieno alue on, varsinkin se puukkopulevardi ja pulipuisto.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11634513
Pariisin lähistölä tapahtuu aina...
Mistähän Alppipuistoon tuommoista porukkaa tulee, vaikuttaako Kalion Kaarlenkadun vastaanottokeskus asuntojen hintoihin, entä romanian romanien tukipiste? kansainvälistä porukkaa on paljon kalliossa, mutta huumekauppa ja nistit huono asia, en uskaltaisi asua kalliossa, mutta eiväthän sijoittajatkaan siellä asu.
Itselle ei urbaani ympäristö sovi, vaan viihdyn mieluummin alueella jossa heinä kasvaa ja lypsävät ammuvat. Talokin on rakennettu vanhan kaatopaikan päälle, niin ettei paikallisen golf-kentän ainoan pelaajan pierun haju tunnu nenään.
Jos Suomesta yksi paikka pitäisi nimetä chinatowniksi, niin kyllä se olisi juuri Kallio, varsinkin Hämeentien alussa Suomen paras aasialaisruokakauppojen tarjonta. Löytyy myös kynsistudiota, thai-, kiinalais-, nepalilais-, intialais-, bangladeshilaisravintolat..
Pikku Pattayaksi kalliota kutsutaan myös, koska suurin osa palveluista on Thaihieromoita, kallio on esimerkillinen paikka siinä, että alueen asukkaista 75 asuu vuokralla tai asuntolassa ilmankos sijoittajat aluetta kehuvat, tosin Hilda-Rane(loordi pohatta ym ym ym.) ei ole mikään sijoittaja oikeasti, vaan asuu kallion alakerran läävässään vuokralla, eikä käy koskaan ulkona. Multi-Hilda-Ranehan tämänkin ketjun avannut ja itselleen vastailee.
Kallio on syntinen kaupunginosa. Juottoloita jotka ovat juoppoja ja rikollisia täynnä, narkomaaneja, asunnottomia, seksuaalisesti kieroituneita homoja ja lesboja, huoria, kaikenlaista iljettävyyttä. Kunnon kristitty ei siellä voi asua!
Siis 75% kallion asukeista asuu vuokralla.
Näin myös Pariisissa. Kalliita neliöitä ei ole varaa ostaa omaa... Kysyntää riittää yli miljoona tulijaa.
Aivan, kallion vähän yli satatonnia maksavia miniyksiöitä ei ole varaa ostaa, kun niissä kopperoissa kalliit neliöhinnat, siksi jengi asuu vuokralla ja syrjäytyneet kallion asuntoloissa.
Berliinissä 80 % asuu vuokralla.
Näin on. Kallion on myös Suomen Manhattan. Kallioon haluttiin myös saada metropolimainen, silmänkantamattomiin yltävä ruutukaavapohjainen katujako; vrt. Manhattanin 12 pitkittäiskatua (avenue) ja pitkästi toistasataa poikkikatua (street). Puhumattakaan asukkaiden varallisuuden vertailusta... tai no ehkä Greenwich Villagen hipsterit ovat lähimpänä Kallion kantabaariväestöä...
Kallio on köyhien alue!
Kämppi alkaa olemaan laitakaupunkia kallioon verrattuna. Kalasatamaan rakenteilla oleva Manhattan ostosparatiisi siirtää keskustan stockkalta hakaniemeen eli silloin keskusta on kallio ja bulevardi on vaasankatu jne.
Eipä muuten ole, ei köyhillä ole varaa ostaa sieltä asuntoa. Kallion kaksion hinnalla saisi maalta omakotitalon.
Kalliosta lähtee Sokoskin pois, alue näivettyy, vain hame-hilda asuu alueen kopperossa, alue täynnä narkomaaneja ja avokkeja, kuten Hilda-Rane.
Asuuhan Loordikin ja Pohatta, Rane-hildan hahmoissa kalliossa ja omakas ym ym ym ja isäespoosta..
Kalliossa on paljon tukiasuntoloita ja nistejä, joten on arvokas alue ja siellä pakolaishotellikin, joten pikkuasuntojen hinnat nousee Parissin tavoin, etnisiä kauppoja, thaihieromoita ja pari siwaakin on, joten homma pelaa.
Parempiin piireihin on laitettu näitä parantoloita jotta sairaat saataisiin takaisin töihin. Myös Eirassa, Töölössä yms alueille mahtuu myös apua tarvitsevien paikkoja. Mutta palveluita on myös vaativillekin asiakkaille lähellä Kalliossa. Uusi kirjasto jossa on elokuvateatteri alakerrassa rakennetaan vain kivenheiton päähän kalliosta.
Huvipuisto ja maailmanpyörä ym ovat Linnanmäellä, joka on Alppilassa. Mitenkään ne eivät kyllä ole Kalliossa.
Kalliossa on Karhupuisto spugeineen, huumeväen valtaama Harjutori ja paljon, paljon seksikauppoja, thai-hierontapaikkoja ja olutbaareja. Ravintolatarjonta ei ole laajaa muuta kuin määrältään.
Kalliossa on pari hyvää korttelia, eli Torkkelinmäki ja Tokoinranta. Niissä on pääosa Kallion omistusasunnnoista. Tosin Torkkelinmäelläkin puiston on valloittanut mäyräkoirasakki, joka kuseskelee puskiin kilpaa koirien kanssa ja kotimatkalla joutuu saapumaan slummien läpi, tulipa mistä suunnasta tahansa. Torkkelinmäki ei enää ole niin kovin suosittu kuin se oli joskus, lähinnä Franzenian yliopistoväen keskuudessa.
Sijaintinsa puolesta Kallio on toki loistava. Vuosaari on jossakin hevon perseessä. Keski-neliöhinta Vuosaaren asunnoissa on alle 2700 eur/neliö, jos vanhat asunnot lasketaan mukaan. Uudet kyllä maksavat, koska rakennusfirmat eivät halua tehdä turskaa, mutta sen sanon että uusilla asunnoilla huonoilta paikoilta jää kyllä musta pekka käteen.
Itse olen tottunut asumaan alueilla, jossa vanhatkin maksavat 4000-6000 neliöltä.
Samainen täällä. Itse en edes tiennyt missä tämä Mustalahti / Mogadishu sijaitsee oli pakko ihan katsoa selaimella. Täällä Kallion kantakaupungin helmoissa kun asuu niin ei ole asiaa ns. rahvaan tai vihreiden/vasemmistolaisten "rikastamalle" alueelle. Pysyköön siellä raiskaajat ja kansanmurhaajat.
Joo siis kyllä Kallio on parempi kuin itäpuolen slummit. Tottakai. Ei se silti mikään _hyvä_ alue ole. XD
Tiedätte kyllä hyvin itsekin, miksi.
Näin Kallion porvarina huomautettava, että Kallio on Hgin vasemmistolaisin alue äänestäjäkunnaltaan ja myös historiallinen Suomen sosialismin kehto. Siltasaaresta alkoi ja loppui punakapinakin ja siellä on edelleen SDP:n päämaja. Joskin nykyään siis Vasemmistoliitto ohittanut SDP:n Kalliossa.
Vihreät lienee kaupunginosan 1. tai 2. suosituin puolue ja koko maan vahvimman kannatuksen Haavisto sai juuri Kalliosta.
Et tiedä missä on Mustalahti? Sehän on Suomen Monaco. Kukaan ei tee töitä eikä kukaan maksa veroja.
Kallio on hesan slummi, narkomaanit ja pakolaiskeskukset sijaitsevat kalliossa, hesan väkivaltatilastojen kärjessä, en muuttaisii alueelle enää, ennen siellä asuin, mutta väkivalta ja huumeongelmat pahentuneet vain, ilmankos siellä asuu vain vuokralaisia.
http://kaupunginosat.net/kallio/forum/2-keskustelu/361-hieromot-pois-meidan-kotikaduiltamme-kiitos?limit=15&start=15
Hieromot pois vaativat kallion asukaat, narkkiongelma karannut jo käsistä, huh, huh, en uskaltais edes kylään mennä, mutta onneksi ei tarvitse tuttuja ei asu asuntoloissa tai kallion 16 neliön kopeissa.
Valitettavasti Kallio alkaa olla menetetty kaupunginosa, kaupunginisiä ja virkavaltaa ei kiinnosta. Sitten kun zombit vyöryvät Pitkänsillan yli Kruununhakaan niin saattaa alkaa jotain tapahtumaan, mutta sitä ennen tilanne tulee vain pahenemaan.
Pariisissa on neliöhinnat yli 10000 mutta Kalliossa maksaa neliö noin 5000 mutta kyllä net Kallion hinnat nousevat pikku hiljaa lähelle Pariisin tasoa koska pienistä asunnoista on kova kysyntä.
Kallioon ehdolla myös Guggenheim museo. Kaverini kuuluu Kallio Seuraan joka pohtii sopivaa paikka Guggenheimille.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/sekavassa_tilassa_ollut_mies_iski_puukolla/
Puukko heiluu kalliossa vähän väliä, sekava mies löi puukolla, sekava mies juoksi bussin kylkeen kalliossa luki eilen uutisissa, kalliossa on huumeita paljon ja väkivaltaa, onhan hyvä, että on sijoittajia, jotka maksavat miniyksiöistä ja laittavat niihin nuoren vuokralaisen tai narkin, mitään miellyttävää seutua ei kallio ole.
Eipä näy elämä olevan kovin auvoista maaseudun rauhassakaan:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288594083720.html
http://www.iisalmensanomat.fi/uutiset/yla-savo/rajariita-kärjistyi-suukovusta-ammuskeluun/789580
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/kolme-nuorta-miesta-pidatetty-alavuden-surmasta/1335982
jne.
Kallio tunnetaan myös taiteilijoiden kaupunginosana ja rentoutuksen keitaana. Ruokakulttuuri on kirjavaa ja ravintoloita riittää jokaiseen makuun. Jokaisessa suurkaupungissa pitää olla ja yleensä onkin Kallion tapainen helmi jossa voi helposti tutustua uusiin ihmisiin.
Pysähtyykö Hop on - Hop off linkku Kalliossa?
En tiedä, mutta ainakin ajaa Karhupuiston läpi.
Kalasataman palvelut nostavat tulevaisuudessa myös Kallion hintoja. Ensi kesänä tulee noin 1000 euroa Kallion neliöhintoihin lisää ja uskon että tulevaisuudessa Kallio menee asuntojenhinnoissa myös Punavuoren ohi; keskeinen sijainti, hyvät yhteydet ja erinomaiset palvelut sekä ulkoilumaastot (meren ranta)
Voi olla, mutta voisiko myös olla niin, että lisääntyvä asuntotarjonta laskee vanhojen Kallion asuntojen hintoja?
Punavuoren ohi en kuitenkaan usko Kallion nousevan ikiaikoihin, etäisyys keskustasta aiheuttaa sen. Niin kauan kuin keskusta on jossain Rautatieasema-Esplanadi-Kamppi-alueella, niin Punavuori tulee olemaan kalliimpi johtuen lyhyemmästä etäisyydestään keskustaan.
Mutta joskus hamassa tulevaisuudessa jos väestöpaine ja tilan loppuminen etelä-Helsingistä johtaa tosiasiallisen keskustan siirtymiseen pohjoisemmaksi, voi Kallio nousta arvoltaan Punavuoren kanssa tasoihin ellei jopa ohi. Mutta tähän menee vielä vuosikymmeniä.
Päin vastoin uusien asuntojen hinnat nostavat koko naapuruston hintoja. Punavuori ei sijainniltaan ole Kallion veroinen ja siellä on hinnat jo tapissa. Kallioon haluaa kaikki...
http://metro.fi/sornainen/uutiset/nuorisojoukko_pahoinpiteli_pariskunnan/
Narkkarit vaan lisääntyy kalliossa ja sörnäinen kuuluu kallion suurpiiriin, hintojen nousu, joo, pikku yksiöitä, joissa yli 70% asuu vuokralla. Tämä hintojen nousu siis koskee sijoittajia, perheellinen ei kalliossa asu, eikä uskalla asua.
Kallion ja Alppiharjun historiaa.
1800-luvun puoliväliin saakka nykyisen Kallion aluetta käytettiin pääasiallisesti viljely- ja laidunalueena.
Kallion väkiluku laski vuonna 1960 n. 32 000 asukkaaseen, mutta nousi vielä 1965 lähes 36 000 asukkaaseen. Tämän jälkeen asukasluku on pudonnut tasaisesti nykyiseen n. 18 000 asukkaaseen.
1950- ja 1960-luvut olivat Kallion ulkoisen kaupunkikuvan kannalta merkittäviä. Silloin purettiin pääosa linjojen puutalokortteleista ja tilalle rakennettiin 6–9 kerroksisia kivitaloja. Samalla luovuttiin Helsingin kantakaupungille luonteenomaisista umpikortteliratkaisuista. Linjojen viimeinen säilynyt, yhtenäinen puutalokortteli purettiin 1970-luvun lopulla Kuntatalon tieltä. Samalla hävisi osa Kallion työväen asuntohistoriaa.
1990-luvulle tultaessa Kallio oli lähes valmiiksi rakennettu. Kalliossa siirryttiin uudisrakentamisesta kiinteistöjen ylläpitoon, mikä on näkynyt asuntojen peruskorjauksena ja talojen julkisivujen kohentumisena. Kallion kortteleiden sisäpihat ovat aivan oma maailmansa näkyviin jääneine peruskallioineen ja vanhoine puineen. Osa pihoista on kiinteistön muun kunnostuksen yhteydessä rakennettu uudelleen, laatoitettu ja istutettu.
Kallio tunnettiin pitkään runsasväkisenä ja merkittävänä työväen asuntoalueena. Tilastojen valossa Kallio on muuttunut perheellisen ammattityöväen kaupunginosasta yksin asuvien nuorten ja ikääntyneiden kaupunginosaksi. Vanhusten osuus on kasvanut ja lapsiperheiden ja lasten osuus laskenut. Kuvaavaa on, että Kallion ainoan ala-asteen koulun oppilasmäärä on ollut enimmillään 1940-luvulla 1 600 lasta, mutta nyt lapsia on alle 300.
Vuosisadan alussa asusti lähes koko Helsingin juutalaisyhteisö Siltasaaressa. Sata vuotta myöhemmin värittävät maahanmuuttajat etnoruokakauppoineen Kallion kaupunkikuvaa. Tämän päivän Kallio on haluttu ja trendikäs asuinalue, siellä siedetään erilaisuutta ja ollaan yhteisöllisiä.
http://www.vihreatsylit.fi/?p=5087
Kallion väkiluku laski vuonna 1960 n. 32 000 asukkaaseen, mutta nousi vielä 1965 lähes 36 000 asukkaaseen. Tämän jälkeen asukasluku on pudonnut tasaisesti nykyiseen n. 18 000 asukkaaseen."
Johtunee siitä että 1960-luvulla alkoi lähiöiden nousu ja melkein kaikki
Kalliolaiset lapsiperheet muuttivat niihin. Näin kävi talossa jossa minä skidinä
asuin.
Suuntaus on muuttumassa, lapsiperheet eivät enää välttämättä pakene lähiöihin ja savipelloille vaan haluavat asua kaupungissa palvelujen lähellä. Ainakin meidän talossa Kalliossa on taas nuoria lapsiperheitä ja hyvä niin.
Kallio on helsingin väkivaltaisimpia paikkoja ja ihan tilastojen mukaan, nistejä on paljon ja asuntoloita ja se näkyy katukuvassa. Perheellisiä ei asu, paitsi näitä vihreitä elämäntapaintiaaneja.
Et ole varmaan koskaan käynyt tai ainakaan asunut Kalliossa. Minä olen asunut täällä lähes 30 vuotta, kasvattanut lapset, en ole elämäntapaintiaani vaan it-alan ammattilainen. Kalliossa asuu pääasiassa ihan tavallisia työssäkäyviä ihmisiä, perheellisiäkin, kuin muuallakin.
Mistähän ne lapset tuohon Kallion ala-asteen kouluun tulee, jos täällä edellisen kirjoittajan kaltaisten suurten Kallion tuntijoiden mukaan ei ole lapsiperheitä?
Mihinkään väkivaltaan en henkilökohtaisesti ole näinä vuosina Kallion kaduilla törmännyt. Paljon todennäköisempää se on esim. keskustassa tai joissain lähiöissä.
Minä olen asunut kalliossa 5 vuotta ja nähnyt väkivaltaa ja kaduilla ja kaduille ja puistoihin ulostavia narkomaaneja, että älä nyt puhu lööperiä, kallio on helsingin väkivaltaisimpia alueita.. Oletko nähnyt ne leipäjonot, entä asuntolat, entä narkomaanien neulanvaihtopisteet, entä thaikkuhieromot ja räkäbaarit? Mikäli et ole nähnyt, et edes asu kalliossa, tai sitten et uskalla ulkona käydä minä olen siellä asunut..
Ps. "It alan ammattilainen" ei tarkoita sitä että istut 24/7 suomi24 ja puhut lööperiä
Totta kai olen näinä vuosikymmeninä nähnyt kaikenlaista. Ei nuo vanhan kalliolaisen mieltä mitenkään järkytä. Leipäjonoja on muuallakin, samoin neulanvaihtopisteitä ja asuntoloita. Mitä haittaa on thaihieromoista, hiljaista liiketoimintaa. Ainoa todellinen haitta on tänne muualta tulevat örveltäjät, jotka luulevat, että Kallio on jokin yleinen sikailupaikka.
It-alan ammattilainen tarkoittaa sitä, että teen tietojärjestelmien parissa töitä, en tosin juuri nyt lomalla.
Kalliossa on monta todellisuutta. Esim. Ns etu-kallio ja hesari eri maailmasta jostain kurvista puhumattakaan vaikka se nyt ei tarkkaan ottaen kalliota olekaan. Kuten ei vastaanottokeskuskaan.
Vastaanottokeskus Kaarlenkadulla on kalliota, ihan täysin, samoin Alppikadun asuntola, jonka ikkunasta mies heitettiin ulos seitsemännestä kerroksesta, samoin linjat, jossa miestä ammuttiin jousipyssyllä, samoin paloaseman seutu, jossa miestä puukotettiin rintaan, samoin Elannon korttelin kohdalla hämeentie, jossa parturilta viillettiin kurkku auki ym ym ym ym...
Kallio on rikostilastojen kärjessä ja piritorin narkkarit ovat pahentaneet vain tilannetta. Ikävää mutta TOTTA:
Voihan noita yksittäisiä tapauksia luetella niin Kalliosta kuin maaseudun pikkupaikkakunniltakin, niissäkin sattuu kaikenlaista ikävää vaikka asukasluku on vain murto-osa Kallion asukasluvusta.
Pääasiassa noissa Kallion tapauksissa osallisina ovat laitapuolen porukoiden jäsenet, jotka tappaa ja mukiloi toisiaan, ei ulkopuolisia.
Jokainen tekee valintansa asuinpaikkansa suhteen, minä ja puolisoni viihdymme Kalliossa, vaikka hyväpalkkaisina ja velattomina olisi mahdollista muuttaa muuallekin.
Oliko parturi joka surmattiin liikkeessään laitapuolen kulkijoita, entä nuori taksikuski, jonka kallion asukas nuori mies teloitti ampumalla taksiautoon, entä 99 vuotias vanhus, joka säälimättä ryöstettiin hämeentiellä?
Kallio on rikostilastojen kärjessä ja se näkyy katukuvassa, ikävää, mutta totta.
Heikot on eväät kun pitää kaivella 12 vuoden takaisia juttuja, kuten tuo taksikuskin surma. Siinähän kyyti oli otettu Kalliossa, mutta tappo tapahtui Lahdessa. Siitäkö nyt voi päätellä jotain Kallion ja kalliolaisten rikollisuudesta.
Vanhuksen ryösti ulkomaalaisten joukkio, joita lienee nykyään joka puolella maata, valitettavasti.
Parturistoorikin lienee ikivanha, kun sitä ei googlettamallakaan löytynyt.
Uutisista päätellen vaarallista on maaseudulla, milloin tapetaan perheenjäseniä, milloin nuoret potkivat ihmisiä hengiltä kuten Alavudella.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/is_99-vuotiaalta_varastettiin_siunattu_risti/
Ulkomaalaisjengit ryöstelevät kalliossa vanhuksia, ei vaikuta turvalliselta paikalta, tilastotkin sen kertovat ja sen, että 70% kallion asukkaista asuu vuokralla.
Enemmän näitä vanhuksiin kohdistuvia ryöstöjä kuitenkin tapahtuu maalla, jossa kotimaiset ja ulkomaiset kaupustelijat yms. käyvät vierailulla yksin asuvien vanhusten luona.
Aloitin itse koulunkäynnin 1960 Kallionkoulussa ja silloin niin Kallionkoulukin kuin Alkeksiskivenkoulu olivat täynnä lapsia. Myöskin Alppilan "nunnaluostarissa" käytiin ahkerasti koulua. Täynnä oli myös Kaisaniemenkoulu. Vaikka lähiöitä syntyi vauhdilla, piisasi keskustan kouluihin porukkaa. Nykyisin taitaa olla hiljaisempaa.
Lisäystä edelliseen. Asuin itse Siltasaarenkadun ja kolmannenlinjan kulmassa 1955-2002 välillä. 60-luvulla ympärillä oli paljon puutaloja jotka lyötiin kasaan kivitalojen tieltä samalla vuosikymmenellä. Seutu oli rauhallista jo silloin. Ainoa paikka joka meiltä lapsilta kiellettiin jo silloin oli Hesari ja Vasis. Ne olivat lestinheittäjien valtakuntaa. Silloin ei olut huumeongelmaa ja spurgutkin majailivat enimmäkseen siltojen alla, veneiden alla sekä Kaisaniemenlahden kupeessa. Linjat ovat vieläkin suht rauhalllista aluetta ja Ympyrätalonkin seutu on siistiytynyt vaikka erikoisossu vieressä onkin. Tokoinrannassa saattaa vielä muuutamia örveltäjiä löytyä. Muutin sitten 2002 Puotilaan naapuritalon melusaasteen takia. Siellä nääs harjoitteli bändejä kellarissa ja se meuhka kuului aikalailla asuntooni asti. Ne eivät sieltä lähteneen useista valituksistani huolimatta joten minä lähdin. Olen todella tyytyväinen nykyiseen asuinalueeseeni vaikka jolloinkin Kallioon kaipaankin. Onneksi metro vie sinne vanhoille kotikulmilleni joilla tulee dallattua aika-ajoin kun siltä tuntuu.
Kalliossa verotulot 0, ja asukeilla ikuinen Wappu hesarilla, ja leipäjonosta saa tuoretta leipää, niin jää fyrkkaa bisseen.
Ei ne ihan 0 voi olla, kun ainakin minä ja vaimoni, kalliolaisia siis, maksoimme viime vuonna tuloveroa kumpikin reilut 20 000 €. Eikä tartte hakea leipäjonosta leipää, rahaa jää verojen jälkeen ihan kivasti, bisseenkin jos joskus tekee mieli.
Parhaiten Kallion ja kalliolaisten asiat tuntuu tietävän ne, jotka eivät koskaan ole siellä asuneet. Täydellisen tietämättömyyden tuomalla varmuudella on kiva heitellä kaikenlaista.
http://kaupunginosat.net/kallio/forum/2-keskustelu/361-hieromot-pois-meidan-kotikaduiltamme-kiitos
Monet kallion asukkaat ovat hieman toista mieltä, kuin sinä, noissa keskusteluissa puhuvat alueensa ongelmista, mutta sinähän asut missä milloin, ainakin mielikuvitushahmoissasi.
En tunnista tuosta valitusketjusta sitä Kalliota, jossa olen vuosikymmenet asunut. Tietysti ongelmia on, mutta ei tuossa mittakaavassa kuin nuo "slummiutumista" hokevat uskottelevat. Suosittelen slummin määritelmän lukemista vaikka Wikipediasta. Mulla on kanttia seisoa sanojeni takana, olen niin pitkään Kalliossa asunut ja päivittäin kävelen sen kaduilla työmatkani aamuin illoin.
Kallioon hakeutuvat avohoito ja huume/alkoholiriippuvaiset, näkeehän sen kun katsoo asuntoloiden ja tukipisteiden määrää, myöskin pikku yksiöissä asuvat ikuisesti baila, bailaa viettävä nuoriso, mutta kuka tykkää mistä.
Kaikki Kallion parikymmentä tuhatta asukasta ovat siis huume- ja alkoholiriippuvaisia, niinkö? Huh, pyöriskele sinä vaan omissa harhoissasi ja ennakkoluuloissasi ihan rauhassa.