Moro! Täällä tarvittais apua logojen tekijänoikeusongelmassa. Oon tehnyt nettisivun, mistä löytää paljon urheiluaiheisia tuloksia ja nyt olisi tarvetta alkaa lisäilemään logoja joukkueille (fudis, lätkä, koripallo), mutta en ole täysin varma miten tekijänoikeudet rajoittavat logojen käyttöä. Onko kenelläkään mitään tietoa asian suhteen? Onko mitään, minkä nojalla voisin logoja käyttää?
Logojen tekijänoikeudet
11
7876
Vastaukset
- 2 2
Etsi käsiisi jonkun isomman seuran lakimies ja kysy suoraan. Saat ilmaisia neuvoja sieltä.
- Max Martin
Ei niitä saa vapaasti käyttää, vaan täytyy olla suhteita tai sitten neuvotella yhteistyöstä.
- Fat bast'd
Ei saa.
- mainoksen tekijä
Logo kuuluu aina jollekin yrityskelle, yhteisölle, seuralle tms. Sitä ei saa käyttää kuin logon omistajan määräysten mukaan. Logoja ei voi ottaa käyttöön miten haluaa, siihen on kysyttävä logon omistajan/haltijan tms. lupa. Tarkoittaako aloittaja että hän ottaa jollekkin seuralle jonkun toisen yrityksen logon? Jos haluat joukkueille logon, sehän on tehtävä oma logonsa. Ei toisten logoja voi omia.
Logoilla on aina tekijän oikeus. Logon on joku tehnyt, suunnitellut jonkun tahon tunnukseksi ja käyttöön.- uaattelin vuaan
-- uaattelin vaan kysyä ,ku toi golgatan logo on liehunut tuolla valtion rahapajan kampuksella kohta 100 vuotta, mitähän yritystä ,yhteisöä tai seuraa se siellä edustaa ja ketähän siellä sisällä mahtaa touhuta, ???
- Eräs123
Logo on yrityksen tai yhteisön mainos. Logon omistajan kannalta on toivottavaa että logo näkyy mahdollisimman paljon. Tämän takia varmaan harvoin puututaan
luvattomaan käyttöön. Varmasti kauppias ei kysy lupaa erikseen, kun hän laittaa esille myymälään tai verkkosivuillensa myymänsä tuotteen logon.
Logolle löytyy yleensä ohjeet miten sitä pitää missäkin tilanteessa käyttää. Ei myöskään saa toimia niin että kaappaa netistä jo ennestään honotasoisen kuvan ja vielä väärin skaalaamalla pilaa sen lopullisesti. Kannattaa aina hankkia alkuperäinen korkearesoluutioinen tai miluiten vektoroitu kuva. Samallahan siinä tulee lupakin pyydettyä. Joidenkin yritysten nettisivuilla on myös logopankki. Jos sen saa sieltä ladattua ilman erillistä kirjautumista, silloinhan se on vapaata riistaa. Graafiset ohjeistukset kannattaa kuitenkin katsoa.- Max Martin
Kauppiaatkin tekevät tietysti yhteistyötä myymällä kyseisiä tuotteita, niin ettei kauppias tietenkään mitään erillisiä lupia tarvitse, vaan ne on valmiina jo. Kauppiaat ovat mukana yritystoiminnassa jakeluverkoston puolella. Eihän kauppiaat saa mitään tuotteita edes myyntiin ilman sopimuksia.
- Graafikko.,.,
Max Martin kirjoitti:
Kauppiaatkin tekevät tietysti yhteistyötä myymällä kyseisiä tuotteita, niin ettei kauppias tietenkään mitään erillisiä lupia tarvitse, vaan ne on valmiina jo. Kauppiaat ovat mukana yritystoiminnassa jakeluverkoston puolella. Eihän kauppiaat saa mitään tuotteita edes myyntiin ilman sopimuksia.
Kauppiailla ei ole yhteistyösoppareita vaan tuotteet tulevat pääsääntöisesti tukusta.
Logoja saa käyttää asialliseen tarkoitukseen (kuten tässä tapauksessa) ilman haltijan lupaa.
- Oyutta
Teetkö sivustollasi bisnestä? Eli saatko siitä rahaa?
Tämä lienee asiassa aivan keskeisin avainkysymys =) - PERS-terveisii
Keskokin tekee mitä tykkää.
Lidl ei tullut Viroon. Yksi syy saattoi olla, että Kesko ehti varastaa LIDL:n logon jo hyvissä ajoin omalle tytäryhtiölleen SÄÄSTUMARKETille.
Tietysti Virossa tuollainen voi hyvin mennä läpi, laki ei estä. Tämä riippuu aivan siitä, muodostaako logo teoksen tekijänoikeuslaissa tarkoitetussa mielessä. Jos ei muodosta, tekijänoikeus ei rajoita logon käyttöä mitenkään. Sen sijaan logo saattaa olla suojattu tuotemerkkinä tai liikemerkkinä (urheiluhan on bisnestä), mutta se siis kuuluu eri alueelle.
Jos kyseessä on logo sanan typografisessa mielessä eli nimen erityinen graafinen asu, se tuskin muodostaa teosta. Jos sen sijaan kyseessä on tunnuskuva, jota harhaanjohtavasti kutsutaan logoksi, se voi olla teos. Kuten yleensä, tässä arvioidaan tuotoksen omaperäisyyttä ja persoonallisuutta.
Tekijänoikeusneuvoston lausunto eräästä logosta (ei arvioitu teokseksi):
http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeusneuvosto/tekijaenoikeusneuvoston_lausunnot/2006/liitteet/TN_2006-18_edi.pdf
Vaikka kyseessä olisi teos, sitä saattaa koskea sitaattioikeus. Kuvauksen perusteella vaikuttaa kuitenkin siltä, että laillisen sitaatin edellytykset eivät täyttyisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711