Jujutsu vai Hapkido (sin moo)

kysyjää

Kumpi olisi parempi Itsepuolustus laji? Kuinka kauvan mustaan vyöhon? Onko otteluita? Taso tampereella?

4

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anton6

      Ensiksi haluan tehdä selväksi, että yleisesti tuo "kuinka kauan mustaan vyöhön?" kysymys on täysin turha. Ei se musta vyö merkitse mitään jos nauttii siitä lajista mitä harrastaa. Noin. Itse kysymykseen. Jujutsu ja Hapkido ovat molemmat itsepuolustus lajeja ja saanet vaikutteita toisiltaan (valtaosin hapkido ottanut jujutsulta). Tämä ei tarkoita että hapkido olisi huonompi. Molemmissa lajeissa on suuresti painotettu lukkoja ja heittoja. Hapkidossa on myös potkuja jonkin verran. En sanoisi että kumpikaan on parempi, ihan riippuu siitä, että kummasta pidät enemmän. Kilpailuja on molemmissa mutta jujutsussa huomattavasti enemmän. Tampereen tasosta en voi sanoa mitään. Uskoisin että ihan laadukasta.

      Käy katsomassa seurojen treenejä ja katso kumpi sopii sinulle enemmän :) Onnea lajin löytämisessä.

    • 16+3

      Mitä jujutsua tarkoitat? Ilman sitä tietoa kysymykseesi on mahdoton vastata. Enkä tiedä voiko siihen antaa hyvää vastausta senkään jälkeen, koska eri lajit sopii parhaiten eri tarkoituksiin. Esim. kerran viikossa treenaavalle sopii yleensä yksinkertainen laji, jossa on vähän liikkeitä, koska monipuolisessa lajissa kestää niin tuhottoman kauan ennen kuin mihinkään tekniikkaan saa tarpeeksi toistoja. Toisaalta monipuolisuus antaa riittävän harjoittelun myötä paremmat eväät kohdata erilaisia tilanteita, ja "turhatkin" tekniikat (esim. näyttävät erikoispotkut) voi tarjota vaihtelua ja uusia haasteita, joiden ansiosta motivaatio muuhunkin harjoitteluun pysyy hyvin yllä... Vaikka joku laji olisi paperilla selvästi paras, siitä ei ole mitään iloa, jos sitä ei jaksa harrastaa. Usein "huonomman" lajin kautta pääsee lopulta parempiin tuloksiin.

    • kysyjää

      Kiitos vastauksista ja ei se musta vyö kysymy ollu mikään tärkee, halusin vai tietää meneekö mustaan vyöhön 2 vuotta vai 20 vuotta. Jujutsu suuntauksista tarkoita Hokutoryuu.

      • joskus tre reenannut

        Hapkidosta en ota kantaa, mutta hokutoryu tampereella on tasokasta. Reeneissä harjotellaan aika pitkälti vyötekniikoita ja pystyä, mutta seurasta löytyy bjj, jossa pääsee painimaan. Ja hokutoryussa mustan vyön saamiseen menee 6-8 vuotta jos paikat pysyy ehjinä ja reenimotivaatiota löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      802
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe