tietoa gerbiileistä!?

gerbufani

1mongoolian gerbiilii oon miettiny
sopiiks se jos perhees on allergikko
2 mitä se tarvii terraarioon/häkkiin
3mist löytää kasvattajii
4 montako niit pitäis ottaa
5pitääks niit pestä
6mistä tarvikkeita löytyy
7mitkä ois hyvii sivustoi tiedon etintää varten
8minkä ikäsinä ne on sukukypsii
9miten niille voi antaa liikuntaa
10 tarviiks ne kesytystä

5

316

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. En suosittele hankkimaan jos joku perheestä on allerginen.
      2. Gerbiilillä pitää olla TERRAARIO (ei häkkiä). Sinne se tarvii paksun kerroksen purua, sekä mieluiten puisen/keraamisen mökin ja ehkä muita virikkeitä. EI muovisia tavaroita. Sekä tietenkin pari kertaa viikossa jyrsittäväksi esim. pahvia (ei nestepakkauksia)
      3. Suomen Gerbiiliyhdistyksen sivuilla on lista kasvattajista http://www.gerbiiliyhdistys.fi/yhteystiedot/kasvattajat/
      4. Vähintään 2. Mutta niitä voi pitää myös n. 5-6 gerbiilin laumoissa. Urokset tulevat paremmin toimeen suurissa laumoissa kuin naaraat.
      5. Ei, elleivät ne ole todella likaisia. Ja silloinkin pitää pestä varovasti ja huolehtia etteivät ne vilustu.
      6. Eläinkaupoista. Tai sitten esim. kirpputoreilta yms.
      7. Esim. SGY:n sivut http://www.gerbiiliyhdistys.fi/ Gerbiili.info http://www.gerbiili.info/foorumi/
      8. Urokset ovat sukukypsiä 70-85 päivän ikäisenä ja naaraat 65-85:n, mutta niillä saa teettää pentuja aikaisintaan n. 5kk:n iässä ja yli 1 v gerbiili on liian vanha saamaan ensimmäisiä poikasiaan.
      9. Päästämällä ne vapaaksi turvalliseen huoneeseen: sähköjohdot, myrkylliset kasvit yms. pois niiden ulottuvilta. Pienet reiät ja kolot pitää tukkia (Huom. en suosittele viemään gerbiilejä ulkoilemaan ulos!)
      10. Jos ovat arkoja tms. Niitä voi kesyttää totuttamalla niitä varovasti käteen, käsittelemällä niitä usein ja tarjoamalla niille esim. auringonkukansiemeniä kädeltä :)

    • 1. mongoolian gerbiilii oon miettiny
      sopiiks se jos perhees on allergikko
      -Allergiat on tosi yksilöllisiä. Joku voi olla allerginen kissalle muttei gerbiilille, ja joku gerbiilille muttei millekään muulle. Omalle eläimelle voi myös siedättyä, tai sit käy niin että allergia vaan pahenee altistuksesta.

      Gerbiilissä pitää huomioida, että se tarvitsee terraan paljon kutterinpurua, joka pölyää ja aiheuttaa tosi yleisesti allergioita. Heinäkin tekee gerbulle tosi hyvää ravintona, ja sekin voi allergisoida. Gerbiilille riittää kuitenkin yksi huone, joten allegisen oireet voi minimoida sillä ettei hän käy gerbuhuoneessa lainkaan ja ovi pidetään kiinni, sekä hankkimalla eläinpölyä nappaavan ilmanpuhdistimen.

      5. Pitääks niit pestä?
      -Gerbiili pesee itse itsensä kylpemällä kylpyhiekassa ja nuolemalla. Kylpyhiekkaa on hyvä tarjota käyttöön hetkeksi päivittäin. Jos se tahriintuu esim. johonkin myrkylliseen jota se ei saa nuolla, se on kuitenkin hyvä pestä.

      • On olemassa myös todella pölytöntä kutterinpurua. Esim. Hunter-merkkinen. Suosittelen sitä. Parempaa ihmisille, sekä eläimille kuin tavallinen eläinkauppapuru. Sitä saa Agrimarketista. :)


    • zipluaby

      Ihan turha alkaa kirjoittaa kilometrin pituista listaa, joten, Suomen .9
      Gerbiiliyhdistyksen sivuilta löytyy kaikki tarvittava: http://www.gerbiiliyhdistys.fi/
      Ja tuohon purujuttuun vielä, että jos tarvitsee oikeasti pölyämätöntä "purua", niin haapahake Morttiröpö on oikea vaihtoehto, sillä puru pölyää aina.

      • Mörtti on gerbiileille tosi huonoa, koska siihen ei saa kaivettua tunneleita ;) Veikkaisin että hamppu- tai pellavakuivike voisi toimia siinä, mut ei ole omaa kokemusta. Ne ovat myös hyvin pölyttömiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1340
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      142
      1289
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1002
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      981
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      636
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      44
      530
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      528
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe