Heips,edessä Lufthansan lento Italiaan ja välilasku on Frankfurtissa. Matkatavarat ruumassa. Pitäisikö varata käsimatkatavaroihin jotain yöpymiskamoja - kuinka "herkästi" matkatavarat jäävät matkan varrelle ja tulevat viiveellä??
Mulla ei ole kokemusta välilaskulennoista ruumatavaran kanssa. Siksi kyselen. Kiitos vastauksista!
Matkatavarat välilaskullisella lennolla
22
1507
Vastaukset
- 4+4
Kyllähän näitä silloin tällöin käy, mutta omalle kohdalle ei ole osunut, vaikka välillä on ollut tiukkojakin vaihtoja. Frankfurtissakin tulee vaihdettua useamman kerran vuodessa. Silti otan lyhyillä vaihdoilla aivan välttämättömimmän käsimatkatavaraan. Ehkä se on juuri taannut, että ongelmia ei ole ollut. :)
- outo juttu
miksi lentää Saksan kautta Italiaan kun pääsee suoraankin? Ja pahimmassa tapuksessa joudut itse siirtää myös laukun.
- fraita
Jos Lufthansalla lentää yhdellä lipulla Italiaan, niin ei varmasti joudu koskemaan laukkuihin matkan varrella. Hyviä syitä lentää Saksan kautta on esimerkiksi halvempi hinta tai se, että siihen kaupunkiin mihin on menossa, ei ole Suomesta suoria lentoja. Vaikkapa Firenzeen on kätevämpi lentää Frankfurtin tai Munchenin kautta kuin lentää esimerkiksi Roomaan ja vaihtaa siellä toiseen lentoon tai muuhun kulkuvälineeseen.
Laukkuja jää matkalle joskus, mutta kyllä ne perille tuodaan vaikka sitten vähän myöhässä. Tuovat vielä kuljetuksena majoituspaikkaan asti. Tärkeimmät tavarat kannattaa pakata käsimatkatavaroihin, mutta yleensä matkavakuutus ja/tai lentoyhtiö korvaavat ostoksia, jos laukut viivästyvät pidempään. - BLQ
Outo juttu tosiaan... Lufthansa lentää noin 20 lentokentälle Italiassa. Kerropa monelleko lentokentälle Finnair lentää Italiaan. Sulle ehkä Italia on vain ja ainoastaan sama kuin Rooma, mut ei tosiaan kaikille jotka saapasmaahan haluaa lentää.
- 4+4
Ei tuossa mitään outoa ole, eihän hyvähen aika kaikkiin Italian kaupunkeihin ole suoraa lentoa. Itse olen lentänyt esim. Firenzeen nimenomaan Frankfurtin kautta. Ja jos kumpikin lento on Lufthansalla, niin ei siellä mitään laukkua tarvitse ruveta siirtämään.
- 3+3
Käsimatkatavaroihin hammasharja ja puhtaat aluspöksyt, lennolla kuin lennolla. Frankfurtin kenttä on minusta hyvin toimiva, eikä meillä ole ongelmia ollut, mutta eihän vara venettä kaada.
- Iso on
Frankussa ei ole muuta vikaa, kuin että se on liian iso...
No ajankuluksi voi bongailla isoja koneita. - HEL-FRA-FLR
Iso on kirjoitti:
Frankussa ei ole muuta vikaa, kuin että se on liian iso...
No ajankuluksi voi bongailla isoja koneita.Iso ja iso? Schengen -> Schengen vaihto 1-10 min kävelymatka.
- Miten sattuu
HEL-FRA-FLR kirjoitti:
Iso ja iso? Schengen -> Schengen vaihto 1-10 min kävelymatka.
Tais mennä viimeksi vaihdossa lähemmäksi puolisen tuntia ja sen lisäksi 10 min, kun kone rullaili täysin kentän toiseen päähän parkkiin bussia venaamaan...
Jos sattuu niin että toinen kone tulee uudempaan A 50- siipeen ja toinen lähtee -42. siipeen, niin siinä voi mennä parikymmentä minuuttia kävellessä, saati jos terminaali vaihtuu tai on bussikyyti suuntaan tai toiseen.
http://www.frankfurt-airport.com/content/frankfurt_airport/en/directions/airport_maps1/terminal_1_2.html
Schengen ero 1-terminaalissa on se että ne on samoissa pilttuissa toisessa kerroksessa eli Z-porteilla ja riippuu täysin porttinumeroista ja sinne meno on tuossa A-porttien Vn juuressa. - HEL-FRA-FLR
Miten sattuu kirjoitti:
Tais mennä viimeksi vaihdossa lähemmäksi puolisen tuntia ja sen lisäksi 10 min, kun kone rullaili täysin kentän toiseen päähän parkkiin bussia venaamaan...
Jos sattuu niin että toinen kone tulee uudempaan A 50- siipeen ja toinen lähtee -42. siipeen, niin siinä voi mennä parikymmentä minuuttia kävellessä, saati jos terminaali vaihtuu tai on bussikyyti suuntaan tai toiseen.
http://www.frankfurt-airport.com/content/frankfurt_airport/en/directions/airport_maps1/terminal_1_2.html
Schengen ero 1-terminaalissa on se että ne on samoissa pilttuissa toisessa kerroksessa eli Z-porteilla ja riippuu täysin porttinumeroista ja sinne meno on tuossa A-porttien Vn juuressa.Terminaali ei vaihdu jos lennät samalla alliancella. LH hoitaa sun jatkolennon T1:ssä.
- Time schedule
HEL-FRA-FLR kirjoitti:
Terminaali ei vaihdu jos lennät samalla alliancella. LH hoitaa sun jatkolennon T1:ssä.
Mutta aikaa voi mennä, siitä oli nyt puhe.
- Gideonette
Kiitos vastauksista! Juu, otetaan ihan välttämättömimmät matkustamoon kaiken varalta. Juuri Firenzeen ollaan syyskuussa menossa. Sinne ei harmi kyllä lennä mikään firma suoraan Suomesta. Viikon reissu ja juhlat perillä, joten tavaraa sen verran, että ruumaan vaan nyt laitettava ja toivottava parasta!
- termit oikein stana
Kyseessä on koneenvaihto, ei välilasku. Onko se nyt niin vaikeaa kirjoittaa oikeilla termeillä. Varsinkin kun se vaikuttaa yleensä moneen asiaan.
- jaakoppi
No ei kyllä puhuta koneenvaihdollisista lennoista. Sen sijaan välilaskullinen lento on yleinen käsite. Mistä mihin lennetään reittilentoja, joissa on välilasku, muttei koneenvaihtoa????
- 4+4
Tuossa tuli asia varsin hyvin selväksi. Sitä paitsi esim. ebookers käyttää koneenvaihdoistakin termiä välilasku. Asioita ymmärtävällä ei tässä ollut mitään ongelmaa.
- 11 + 20
jaakoppi kirjoitti:
No ei kyllä puhuta koneenvaihdollisista lennoista. Sen sijaan välilaskullinen lento on yleinen käsite. Mistä mihin lennetään reittilentoja, joissa on välilasku, muttei koneenvaihtoa????
NZ 1
EK 412
BA 15
QF 9
SA 207
SQ 478
KE 61
TK 16
CA 907
LA 704
LH 612
IB 6342 - olen ollut kyydissä
jaakoppi kirjoitti:
No ei kyllä puhuta koneenvaihdollisista lennoista. Sen sijaan välilaskullinen lento on yleinen käsite. Mistä mihin lennetään reittilentoja, joissa on välilasku, muttei koneenvaihtoa????
Onhan noita varmaan paljonkin, tuossa jo listaa onkin, en tosin tarkistanut oikeellisuutta. Itsekin olen ollut mukana ainakin joskus Helsinki-Göteborg-Wien lennolla Austrianilla, ja siinä oli vain välilasku, ei koneenvaihtoa. Samoin muistan kerran kun Turusta lennettiin Tukholman kautta Lontooseen ja ei ollut koneenvaihtoa siinäkään.
Puhua voidaan millä vaan termeillä, mutta periaatteessa pitäisi puhua koneenvaihdosta, koska useimmiten se niin tapahtuu, mutta on vain pelkkiä välilaskujakin olemassa.
Olen myös ollut Turku-Helsinki-Lontoo( muistaakseni) lennolla, jolla oli sama lennonnumero koko matkan, mutta Helsingissä oli silti koneenvaihto. Sihteeri puhui ensin että lento on suora, mutta aikoja katselemalla sanoin että tuskin on, menee niin paljon liikaa aikaa matkaan, että tarkista asia, jos et usko.
- Väliliha
Finnair lentää reittiä Helsinki-Arlanda-Bergen kesällä, kyseessä siis välilasku. Samoin Ehtiopian Addis Abeba-Rooma-Arlanda.
- juoksujalkaako
Siis onko toi Frankfurtin kentta selkea? En ole viela varannut lentoja Lufthansalta mutta harkitsen jos selvian kentalta ajoissa jatkolennolle.
- FRAport
Kokonaisuutena Frankfurtin kenttä on aika monimutkainen, mutta Schengen-alueen sisäinen vaihto Lufthansalla on simppeli. Katsot näytöltä jatkolennon portin ja kävelet opasteiden mukaan sinne. Suurella todennäköisyydellä pysyt koko ajan ykkösterminaalin A-siivessä, mutta huonolla tuurilla voit joutua kävelemään A- ja B-siiven välin tunnelia pitkin. Sinnekin on selkeät opasteet porttinumeroiden mukaan. Mitään turvatarkastuksia tai muita hidasteita ei Schengenin sisäisillä vaihdoilla ole, mutta matkaa voi kertyä sen verran että ei kannata jäädä viime hetkiin asti roikkumaan mihinkään kauppoihin tai ravintoloihin ellei tiedä tarkkaan olevansa portin lähellä.
- Jaakoppi
Lufthansan nettisivuilta näkee, mistä terminaalista ja siivestä mikin lento lähtee. Aika paljon Euroopan lennot (juuri schengen) kulkevat tuon 1A:n kautta.
- 6+2
Lukutaitoiselle Frankfurtin kenttä on erittäin selkeä vaihtokenttä. Sen kun seuraa kylttejä, niin jatkoportille löytää helposti. Viimeksi Helsinki - Frankfurt - Nizza -porttien väli Frankfurtissa oli noin 10 minuuttia.
Kannattaa tosiaan ensin käydä tarkistamassa lähtöportti, ja sitten jos aikaa jää käydä ostamassa juotavat ja syötävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374936- 823506
- 302953
- 612935
- 82757
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552280- 391778
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91700- 181691
- 161584