Hyviä uutisia Ranskasta...

Jaana,Se ainoa oikea

5

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 00000000000000000000

      No miten siinä kävi, 4 vuotta vanha uutinen?

      • oih oih

        Oikeuskäsittely alkoi neljä vuotta sitten ja vasta nyt päätyi ylimmälle tasolle. Tästä päätöksestä ei käytännössä enää voi valittaa.


    • Sepe Lööppi

      Maailma on täynnä ohjelmoituja ihmisiä, jotka laitetaan menemään johonkin paikkaan. Muistan yhden suomalaisen tapauksen, joka puoliväkisin kantoi rahansa Scientologia-toimipisteeseen. Seuraavassa hetkessä tuo henkilö olikin lehdistössä valittamassa kohtaloaan. Scientologia toimii lahjoituksilla, mikä on käytäntö muissakin uskonnollisissa liikkeissä. Maassa lain pitäisi olla sellainen, että henkilö voi ohjata kirkollisveronsa haluamalleen uskonnolliselle liikkeelle. Ateistit voisivat ohjata "kirkollisveronsa" omaa katsontakantaa vastaaviin järjestöihin, kuten vaikka aivojumppa yhdistykseen.

    • lkijh sdldk

      Oikeudenkäynti päättyi ja alemman oikeusasteen tuomio pysyi voimassa.

      http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/10384877/Scientologys-fraud-conviction-upheld-in-France.html

      "France's top appeals court has upheld a fraud conviction and fines totalling hundreds of thousands of euros against the Church of Scientology, for taking advantage of vulnerable followers."

      Toivottavasti muissakin maissa aletaan puuttua tähän nyt, kun Ranskassa on yksi tapaus käsitelty ylimpään oikeusasteeseen saakka.

    • :-D

      Koskahan jenkit menee viemään uskonnonvapautta Ranskaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe