Lisää maahanmuuttajia tänne

Minusta meidän pitää ottaa paljon maahanmuuttajia Suomeen paikkaamaan työvoimapulaa. Etenkin tulevaisuuden työvoimapulaa. Laitetaan rajat auki.
26199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Tota noin. Nimellinen valtionvelka on 98 Mrd ja Pauli Vahteran mukaan todellinen velationvelka on vielä paljon korkeampi. Kasvukeskus on vain pk-seutu ja edelleen sama asia kuin 60 -luvulta alkaen: Itä- ja Pohjois-Suomi ovat Uudenmaan työvoimareservaatteja.

Tulevaisuuden työvoimapulaa voidaan helpottaa parhaiten kouluttamalla ja muuntokouluttamalla itä- ja pohjoissuomalisia helsinkiläisten pienipalkkaisiksi palvelijoiksi (esim. helsinkiläisten vanhusten lähihoitajiksi) ja hanttihommien (esim. grillikioskimyynti ja laivasiivous) suorittajiksi.

Vaikkapa Kemijärvellä järjestettävä Laivasiivouksen peruskurssi tai Lieksassa järjestettävä Asiakaspalvelun ruotsi olisivat satsausta tulevaisuuteen!

Äänestä
  • :-)

    Mihin ajattelit ne lukutaidottomat kamelikuskit palkata?

    "Konepajayhtiö Metso vähentää 750 työntekijää. Pääosa vähennyksistä tehdään Suomessa." Ei ole tarvetta somalalaisille koneinsinööreille.

    "Kuitumateriaaleja valmistava Ahlstrom aikoo vähentää 350 työntekijää maailmanlaajuisesti. " Tuollakaan ei ole tarvetta somalialaisille moniosaajille.

    Uusi nähtävyys Kuopioon. Korvataan tuo vossikka kamelilla. Ainoana Suomessa kameliajeluita Kuopiossa.

    Äänestä

Määs trolli siitä.

Äänestä

Suurten ikäluokkien eläköitymisen vaikutuksesta kulutukseen ja talouskehitykseen keskustellaan yllättävän vähän. Suurten ikäluokkien tulot tippuvat noin 40 %. Ja heitä on paljon, jonka on pakko näkyä kulutuksessa.
Heidän tilalleen ei juuri palkata uutta työvoimaa, vaan säästetään.
Samaan aikaan Suomi tosiaan on alijäämäinen. Ensi vuonnakin 6.6 miljardia € liian vähän, joka pitää kattaa valtionvelalla.
Joko meidän on radikaalisti alettava pienentämään valtion menoja tai vain luotettava että kyllä se kasvukausi joskus tulee joka kuittaa velat. Mutta niin on paasattu viimeiset 5 vuotta. Entä jos sitä nousukautta ei tule kymmeniin vuosiin?

Äänestä

Kanssa ollaan jo ihmeissämme,onhan ne asuneet suomessa jo 500 vuotta mutta ei ole oikein oppineet täälläkään talon tavoille.

Äänestä

Lisää maastamuuttajia muihin maihin. Suomessa eläminen syntymäsuomalaiselle käy koko ajan yhä mahdottomammaksi. Poliitikot haluavat selvästi vaihtaa kansalaiset tästä maasta.

Äänestä

"Rakennusyhtiö Lemminkäinen aikoo vähentää työntekijämääräänsä 500 henkilötyövuoden verran. "

Eli Suomeen ei tarvita somalialaisia savimajan rakentajia.

Äänestä

Miksi Kuopio on niin impivaaralainen? Miksi täällä ei ole enemmän maahanmuuttajia kuten somaleita? Kuopiossa on varallisuutta ja tilaa miksi emme avaa oviamme ja auta hätää kärisivä ihmisiä!?

Äänestä
  • Oletko noin tyhmä? Avaa vain oma ovesi.

    Äänestä

  • "Miksi täällä ei ole enemmän maahanmuuttajia kuten somaleita?"

    Siksi koska suurin osa maahanmuuttajista haluaa asua joko pk-seudulla (siellä mieluiten Helsingissä) ja kakkosvaihtoehtona heillä on Turku. Ja eiköhän ne olekin heille parhaat; talvet leudompia kuin Kuopiossa, lyhyemmät matkat melkein joka paikkaan, paremmat liikenneyhteydet, enemmän palveluita ja erikoisliikkeitä, enemmän maanmiehiä. Miksi he tulisivat mieluummin Kuopioon?

    Äänestä

"Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä tai henkilöä, jonka ensisijainen tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, turhien viestien kirjoittamista ja saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trolli_(internet)

http://www.youtube.com/watch?v=sTSA_sWGM44

Äänestä
  • Nuo trollit olivat kuolleita miehiä jotka oli laitettu toimimaan vieterikellomekanismilla, paineilmalla ja höyryvoimalla.

    Äänestä

Täällä puhuminen on ihan tyhjän kanssa, niitä maahanmuuttajiia tulee kokoajan lisää ja heidän tarpeistaan pidetään huolta, tapahtui suomessa mitä tahansa. Hallitus ei uskalla vaarantaa EU "valtaansa" millään muotoa.

Äänestä

Tänä päivänä maahanmuuttajat maksavat Kuopiolle noin 20miljoonaa vuodessa. Joten summa on naurettavan pieni, siitä että saadaan kansainvälisyyttä meillekkin.

Äänestä

  • Kuopion talous kural kirjoitti:

    "Kuopion kaupungin talous painuu tänä vuonna miinukselle. Tuloslaskelmaennusteen mukaan Kuopion ydinkaupungin alijäämä on tänä vuonna 21,9 miljoonaa euroa"
    http://yle.fi/uutiset/kuopion_talous_painuu_pakkaselle/6333247

    Kuopiolaisille on luvassa veronkorotuksia ja kurjistamista
    http://yle.fi/uutiset/kuopiolaisille_on_luvassa_veronkorotuksia_ja_kurjistamista/6470196

    Kuopion toimintamenojen arvioidaan olevan tänä vuonna 600 miljoonaa euroa!!
    Se 20 miljoonaa maahanmuuttajista on ihan marginaalinen menoerä.

    Äänestä

  • Kallio.. kirjoitti:

    Kuopion toimintamenojen arvioidaan olevan tänä vuonna 600 miljoonaa euroa!!
    Se 20 miljoonaa maahanmuuttajista on ihan marginaalinen menoerä.

    20 M€ on tosiaan ihan peanutseja - eihän se tee kuin pari satkua per kaupunkilainen ja about 800 €/vuosi nelihenkiselle perheelle. Lomamenot on suomalaisilla perheillä luokkaa 1.500 €/kesäloma jaa lomarahat saa työnantajalta ja tonnilla ei saa edes kunnon telkkaria ja tää summa on 2 % uuden C -sarjan Mesestä eli MAAHANMUUTTAJIEN OTTO KUOPIOON ON AINAKIN 50 KERTAA AUTOILUA HALVEMPAA!

    Äänestä

  • Peanutseja! kirjoitti:

    20 M€ on tosiaan ihan peanutseja - eihän se tee kuin pari satkua per kaupunkilainen ja about 800 €/vuosi nelihenkiselle perheelle. Lomamenot on suomalaisilla perheillä luokkaa 1.500 €/kesäloma jaa lomarahat saa työnantajalta ja tonnilla ei saa edes kunnon telkkaria ja tää summa on 2 % uuden C -sarjan Mesestä eli MAAHANMUUTTAJIEN OTTO KUOPIOON ON AINAKIN 50 KERTAA AUTOILUA HALVEMPAA!

    http://www.youtube.com/watch?v=sTSA_sWGM44


    Mahtaa varmaan vituttaa kun mamu saa 50 000 euroa käteen tekemättä mitään.

    Äänestä

  • 9+7 kirjoitti:

    http://www.youtube.com/watch?v=sTSA_sWGM44


    Mahtaa varmaan vituttaa kun mamu saa 50 000 euroa käteen tekemättä mitään.

    Nää persujen itkut on kyllä parasta huumoria sitten Speden :D

    Äänestä

  • rhbvxzz kirjoitti:

    Nää persujen itkut on kyllä parasta huumoria sitten Speden :D

    Onhan ne usein kyllä huvittavia. No onneksi kuitenkin muidenkin puolueiden on ollut pakko herätä tosiasioiden edessä havaitsemaan kyseiset ongelmat.

    Äänestä

Persujen itkut tai ei .. mutta tosiasiassa mamut saa kohtuuttoman paljon hynää tekemättä mitään ja tälläkö tavalla sitä maata työllistetään???? kaiken lisäksi oman maan kansalaiset elää jopa huonommin kuin mamut kun rahat ei riitä muuhun kuin kreikkaan ja mamuille .. onko tämä oikein ?????
Persujen puheet on kyllä totta ei tällä tavalla suomea kansaivälistetä että tulee mamu ja sen perhe tänne ( tuhansia ) vain oleskelemaan ja kantaväestö maksaa heidän kulunsa !!!!!

Äänestä
  • Persut pois Suomesta ja mamuja tilalle.

    Äänestä

  • Viesti räikeää valehtelua alusta loppuun.

    Äänestä

  • 3-75 kirjoitti:

    Viesti räikeää valehtelua alusta loppuun.

    Mitä hyötyä on "kansainvälistää" maatamme tuomalla tänne kehitysmaista porukkaa joka ei osaa mitään? Suomen olisi pitänyt "kansainvälistyä" esim. Saksaan, USA:n ja Kaukoidän maihin päin kehittyäkseen eteenpäin eikä vajotakseen kehitysmaiden tasolle!!!

    Äänestä

  • poispois kirjoitti:

    Persut pois Suomesta ja mamuja tilalle.

    Miksi? Tämä on suomalaisten.

    "Suomalaiset ovat suomen kieltä puhuva suomalais-ugrilainen kansa. Pääosa suomalaisista asuu Suomessa, jossa he muodostavat maan pääväestön."


    Mamut pysyköön siellä missä ovat syntyneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukkahattutäti kirjoitti:

Minusta meidän pitää ottaa paljon maahanmuuttajia Suomeen paikkaamaan työvoimapulaa. Etenkin tulevaisuuden työvoimapulaa. Laitetaan rajat auki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu