Mitä saa ostaa

Kertokaas vielä lyhyesti ja ytimekkäästi, että mitä tuolta Egyptistä ei saa ostaa Suomeen tuotavaksi. Olen käsittänyt ,että kaikki mikä kuuluu tai on peräisin merestä niin jää maahan. Entäpä kulta ja erilaiset esineet kuten patsaat?
2244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kultaa saa tuoda, tosin yleensä siellä myydään pehmeämpää kultaa kuin täällä. Koralleja ei tosiaan saa tuoda. Jos patsaat on turistikrääsää, niin siitä vaan. Esineissä ei taida juurikaan olla mitään kiellettyä.

Äänestä

Muinaisesineitä ei saa siis tuoda. Nahkatuotteissa saattaa olla kiellettyjä ja uhanalaisia eläimiä, joten varovaisesti niiden kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohtalähtö kirjoitti:

Kertokaas vielä lyhyesti ja ytimekkäästi, että mitä tuolta Egyptistä ei saa ostaa Suomeen tuotavaksi. Olen käsittänyt ,että kaikki mikä kuuluu tai on peräisin merestä niin jää maahan. Entäpä kulta ja erilaiset esineet kuten patsaat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu