Britti nuori teki itsemurhan

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288587930319.html#comments-anchor
koska jotkut vajukit kiusasivat häntä netissä. Kiusaajat miettikääs asiaa tältä kantilta. Miltä tuntuisi elää koko elämä ajatellen että minun takiani..
13256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

No niimpä, voisi ihmiset miettiä että mitä sinne nettiin kirjottaa....

Äänestä

Tosi turha itsari =(
Miks kysyä jostain ihottumasta jollain teinipalstalla ja vielä omalla nimellään??
Vai olikohan se "ihottuma" tyyliin pisamat? En kumminkaan tajua mitten toi voi mennä noin pitkälle, että tappaa ittensä. Eihän sinne palstalle oo pakko mennä... Vai leviskö se kiusaaminen sit kouluunkin jne..

Äänestä

Onpa aika saatanan herkkä pieni pallero, jos jonkun nettikiusaamisen takia tekee itsemurhan. Varmaan joku lellitty, kun tuollaisen pikku asian takia teki itsemurhan. Vituttaa, että tuollainen nynnerö saa edes sympatioita joiltakin...

Suomalaisia sanontoja:
"Heikot sortuu elon tiellä"
"Ei haukku haavaa tee"

Äänestä
  • Mitä vittua!!! Eli sen jälkeen kun joku on kiusaamisesta johtuen tehnyt itsemurhan, sä aattelet sen olevan "aika saatanan herkkä pieni pallero"???? Onko kiusaaminen pikkuasia? Onko väärin antaa sympatioitaan sille? Mitä sä tekisit jos jotkut tuntemattomat alkais kehottaa sua itsariin ja viiltelyyn ja sanois et se on parasta kaikille? Vaik itelläs on kuinka luja itsetunto, se ei tollasen jälkeen sitä ois. Sun pitäs ymmärtää, että jos joku tekee itsemuran, sillä ei oo kaikki kunnossa. Ja miten niin hemmoteltu? Pilaaks se hemmotelu itsetunnon ja tekee jotenkin heikommaks ku muut? Kaikki on yhtä arvokkaita ja kaikkien kuuluis elää onnellisina. Mä toivon et toi tyttö on onnellinen missä sitten onkaan. Vittuilijat, painukaa hiiteen.

    Äänestä

  • Puhun asiaa. kirjoitti:

    Mitä vittua!!! Eli sen jälkeen kun joku on kiusaamisesta johtuen tehnyt itsemurhan, sä aattelet sen olevan "aika saatanan herkkä pieni pallero"???? Onko kiusaaminen pikkuasia? Onko väärin antaa sympatioitaan sille? Mitä sä tekisit jos jotkut tuntemattomat alkais kehottaa sua itsariin ja viiltelyyn ja sanois et se on parasta kaikille? Vaik itelläs on kuinka luja itsetunto, se ei tollasen jälkeen sitä ois. Sun pitäs ymmärtää, että jos joku tekee itsemuran, sillä ei oo kaikki kunnossa. Ja miten niin hemmoteltu? Pilaaks se hemmotelu itsetunnon ja tekee jotenkin heikommaks ku muut? Kaikki on yhtä arvokkaita ja kaikkien kuuluis elää onnellisina. Mä toivon et toi tyttö on onnellinen missä sitten onkaan. Vittuilijat, painukaa hiiteen.

    Toi nyt on yksi niistä idiooteista, joidenka mielestä jokaisen ihmisen pitäisi kestää ihan kaikki.

    Tunnen itse yhden vitun ääliön jonka mielestä se, että jotain ihmistä haukkuu kuukausia ja uhri kertoo siitä opettajalle, tekee uhrista kiusaajan sanojen mukaan "Sellaisen, joka ei ny kestä mitään."

    Tällaiset ihmiskunnan pohjasakat voisivat sen sijaan, että katsovat kuinka paljon joku jotain kestää, katsoa kuinka paljon oma pää kestää ammuttua luotia.

    Äänestä

  • egettaja kirjoitti:

    Toi nyt on yksi niistä idiooteista, joidenka mielestä jokaisen ihmisen pitäisi kestää ihan kaikki.

    Tunnen itse yhden vitun ääliön jonka mielestä se, että jotain ihmistä haukkuu kuukausia ja uhri kertoo siitä opettajalle, tekee uhrista kiusaajan sanojen mukaan "Sellaisen, joka ei ny kestä mitään."

    Tällaiset ihmiskunnan pohjasakat voisivat sen sijaan, että katsovat kuinka paljon joku jotain kestää, katsoa kuinka paljon oma pää kestää ammuttua luotia.

    Voi jumalauta, että te olette typeriä...
    Siis kuvitelkaa nyt: Tyttö teki itsemurhan NETTIKIUSAAMISEN TAKIA. Tuollaisen pikkuasian takia joku päätti päättää päivänsä. Pitää olla todella herkkä, ja lellitty kakara, jos NETTIKIUSAAMISEN takia tekee itsemurhan.
    Elämä on kovaa, hyväksykää se.

    Äänestä

"Kiusaajat miettikääs asiaa tältä kantilta. Miltä tuntuisi elää koko elämä ajatellen että minun takiani.. " En ole kiusaaja, mutta jos joku tekisi itsemurhan sen takia, että kiusasin häntä netissä, tai IRL, niin eipä paljoo kiinnostaisi.

Äänestä
  • Ajattele minkälainen suru tulee sen läheisille kun se kiusattu tappaa itsensä. Sinullako ei kiinnosta muut ihmiset paskan vertaa?

    Äänestä

Tämän päivän Hesarissa juttu kiusaamisen toppuuttelijasta, sirkustaiteilija Pekka Laamasesta

http://www.hs.fi/ihmiset/Sirkustaiteilija kiertää kouluissa klovnina ja taistelee kiusaamista vastaan/a1376106164572

Julma on maailmamme!

Äänestä

Miks näistä itsemurhaajista tehdään kauheita sankareita...

Äänestä

Siitäs sai kun on britti

Äänestä

mihin tää yhteiskunta on oikeen menossa???????????? yhtä kolmasosaa kiusataan: ne on onnettomia ja useat teke itsemurhan, toinen kolmasosa on kiusattujen tuttuja jotka murtuu kun oma läheinen tappaa ittensä ja loput on kiusaajia jotka on niin älyvapaita ku olla ja voi. kiusaajat voitte tunkee kommenttinne sinne minne aurinko ei paista. en oikeesti käsitä mitä joittenki päässä oikee liikkuu...

Äänestä

No mut voihan siitä kiusaamisesta ilmottaa ylläpidolle tai estää kiusaajat tai lakata käymästä siellä jos siittä saa vaan pahan mielen tai vaikka nettipoliisille ilmottaa. Itsari on tosi kaukaa haettu vaihtoehto! Pitäs ajatella perhettänsä ja läheisiä eikä olla niin asdhjk itsekäs että tappaa ittensä joidenkin trollien takia. Anteeksi ny tästä mutta mun mielestä itsari on aina huonoin vaihtoehto, koska tulevaisuus voi tuoda vaikka mitä kivaa tullessaan ja nykyisyydessäkin on varmasti hyviä asioita jos katsoo vähän tarkemmin. Netti- ja muu sähköinen kiusaaminen on tyhmä syy itsarille kun voihan sitten sulkee sen vehkeen ja mennä vaikka ulos happea haukkaamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiusaajille miettimi kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288587930319.html#comments-anchor
koska jotkut vajukit kiusasivat häntä netissä. Kiusaajat miettikääs asiaa tältä kantilta. Miltä tuntuisi elää koko elämä ajatellen että minun takiani..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu