Omaa tyhmyyttäni menin entisen poikaystäväni houkuttelemana ostamaan nuuskaa, vaikka en ole koskaan ennen nikotiinituotteita käyttänytkään. Kyseessä siis General classic white pussi, ja nikotiinin määrä pussissa on keskiverto. Tälläisiä pusseja olen n.25 tunnin sisään käyttänyt 4 pussia, joita pidin 1-2h ja yhden pussin, jota pidin vaivaiset n.20min. Luin Wikipediasta, että nikotiinituotteita koskaan käyttämättömälle n.60mg nikotiinia voi olla hengenvaarallinen. Oireet joita minulla nyt on ovat noussut kuume, kylmyyden tunne vaikka iho onkin erittäin lämmin, oksetus ja lievä huimaus. Nyt mietinkin, että mitä voisin tehdä sekä että kuinka nopeasti tämä menee ohi. Lääkäriinen yhteyttä haluaisi vielä ottaa, mutta kotivinkit olisivat tervettulleita. Olen siis 16-vuotias nuorityttö ja toivoisin asiallisia vastauksia hätääni, jonka olen itse aiheuttanut. :)
Nikotiinimyrkytys nuuskasta?
8
7691
Vastaukset
- ap.
Toivon, että katsoisitte tämän ja neuvoisitte tyhmää hädässä.. Huoli on sen verran suuri, jos kuume viälä nousee ja oireet pahenevat :(
- 55-+44
Muuten oireet lievä huimaus ja oksettava olo sopisi nikotiiniöveriin mutta kuumetta siitä ei tule.
Sulle on varmaan joku flussa tulossa, ei aihetta paniikkiin.
Noissa general classic wihtessä nikotiinia on 0.8mg/g eli yhdessä pussissa noin 0.7-0.8mg nikotiinia, sun pitäisi laittaa liki sata pussia yhtäaikaa huuleen että voisit edes teoriassa saada lähellekään 60mg nikotiinia.- ap.
Voi kiitos, tieto tästä helpotti erittäin paljon! :) Entinen poikaystäväni on minua kyseisen tuotteen nikotiinin määrästä hyvin huonosti informoinut, mutta itsepähän oisin voinut asiasta enemmän selvää ottaa! Kaippa täytyy kaivaa strepsilsit yms. laatikosta ja todeta, että oli onneksi turha huoli! :)
- kysss
niis on 8mg/g eikä 0.8mg saatanan tyhmä
- 55-+44
Hetkinen nyt mä annoin väärää tietoa nikotiinipitoisuudesta, oikea määrä on 8mg/g eikä 0.8mg/g.
http://www.snusbolaget.se/general-white-portion.html
Olen pahoillani mokasta, sori.- ap.
Juu ei se mitään, mihinkään en ole tästä kuallut. :) Ja vissiin se nikotiinin määrä, joka mulla on ollu nii onkin sitten ollut korkeempi. Mutta eipä se mitään. Kuume on laskenut 38.6 asteesta nyt jo pois. Ainoot oireet, jota viälä on niin ovat hengitysoireet. Mutta kiitos viälä avusta!
- jgjgkglnfbjkflf
ap. kirjoitti:
Juu ei se mitään, mihinkään en ole tästä kuallut. :) Ja vissiin se nikotiinin määrä, joka mulla on ollu nii onkin sitten ollut korkeempi. Mutta eipä se mitään. Kuume on laskenut 38.6 asteesta nyt jo pois. Ainoot oireet, jota viälä on niin ovat hengitysoireet. Mutta kiitos viälä avusta!
Se kaikki nikotiini ei kyllä imeydy siitä millään. Eli jos pussissa on 8mg, niin saat siitäelimistöösi aika pienen osan. Ei nuuskalla hengestään pääse, mutta miettiä sopii, kannattaako aloittaa ollenkaan. Riippuvuus tulee nimittäin niin kovaksi, että tuota on itse joutunut tekemään kun ei ole tuontitavaraa saanut. Siinä sätkänpuruja monitoimikoneella silppuamalla ja sitten tuotosta uunittamalla tuli parikin kertaa ajateltua että oliko aloittaminen nyt tämän arvoista..
- juu ei
No ei nuuskalla kyllä henkeä saa pois, ellet sitten syö paria laatikollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787