Minäkin kysyn: ADD?

kysyjä

Olisi kiva kuulla ADD-ihmisten mielipiteitä, vaikka tämän perusteella voi olla vaikea vastata.. En ole käynyt vielä testeissä, mutta aion ehkä sellaisiin hankkiutua.

Aloitetaan lapsuudesta:
Koulussa elelin lähes kaikki oppitunnit omissa maailmoissani. En sietänyt olla tuntia paikallaan ja keskittyä koulutehtäviin. Monesti kun opettaja antoi tehtäviä, en jälkeenpäin tiennyt mitä hän oli tunnin aikana puhunut ja jouduin aina kyselemään luokkatovereilta mistä tunnilla oikein on ollut kyse.

Asiatekstin ymmärtäminen oli mahdottomuus. Olin surkea esim. maantiedossa, sillä en sisäistänyt tekstiä ollenkaan vaikka miten monta kertaa sen tekstin olisin lukenut. Tämä ongelma jatkui tietysti yläasteella, lukiossa... Ja olen aina saanut huonompia numeroita kuin mihin olisin pystynyt, koska mielikuvitus vain repi minut mukanaan aina tylsinä oppitunteina.

Levottomuutta mulla ei ole, mitä nyt paikalla ollessa vääntelen käsiä, sormia, heilutan jalkaa. Olen aina ollut sellainen hiljainen ja ajatuksissaan oleva, ja siksi mua on pidetty itserakkaana ja ylpeänä, vaikka en ole tarkottanut hiljaisuudellani kellekään mitään pahaa. Lapsena suutuin aina kun minua sanottiin ujoksi, sillä hiljaisuuteni ei johtunut mielestäni ujoudesta. En ymmärtänyt miksi koko ajan pitäisi olla äänessä. Eivätkö muut sitten elelleet ajatuksissaan kuten minä.

Nyt aikuisena viime vuosilta on vaikea vastailla ADD-testien työelämää koskevin kysymyksiin, koska olen ollut kolme vuotta työkyvyttömyyseläkkeellä enkä ole ehtinyt olla vielä työelämässä kuin puoli vuotta päiväkodissa. Sielläkin tapahtui tuota ajatuksiin vajoilua, mikä ei ole hyvä asia tuossa työssä.

Psykologini epäili mulla aspergeria, se tutkittiin ja todettiin ei-assiksi, mutta keskittymishäiriöä mulla ei ole tutkittu ikinä. Mulla ei tullut mieleenkään että tällaiset voisi johtua inattentiivisesta ADHD:sta eli ADD:sta, ennen kuin just asperger-sivujen kautta jotenkin eksyin ADD oireista lukemaan. Nettitesteistä (tiedän, niitä ei saa uskoa liikaa) saan aina tuloksen, että mulla olisi ADD. Monet oireet on just niin kuin mulla, mutta ei kaikki, esim. en keskeytä toisia kun he puhuvat, en puhu nopeasti, en vastaa ennen kuin kysymys on esitetty loppuun.....

Jos lukemiseen en pystynytkään keskittymään, tai työharjoittelussa sähläsin työtehtävissä ajatuksiini vajottuani, niin toisaalta pystyn keskittymään todella hyvin harrastuksiini joista pidän, esim. pianon soittoon. Silloin multa katoaa ajantaju ihan kokonaan.

Tällä hetkellä mulla on diagnooseina persoonallisuushäiriöitä ja vaikea masennus. Ei kai ne pois sulje ADD:n mahdollisuutta? Masennus alkoi jo yläasteen alussa, mutta ADD-oireita on ollut siis jo lapsuudessa ennen masennustakin, joka ei tunnu paranevan millään. Mietinkin voiko ADD-lääkitys vaikuttaa siihen, jos mulla tosiaan olis ADD? Jos masennus johtuu siitäkin?

5

360

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eqheq

      Käytätkö mitään lääkkeitä, jos sopii kysyä? Ensiksi tulisi selvittää lääkkeiden vaikutus asiaan, sillä kaikki mielialalääkkeet heikentävät keskittymiskykyä sekä aiheuttavat muistiongelmia. Stimulantit, joita käytetään ADHD:n kohdalla ovat itsessään hyvin haitallisia ja aiheuttavat pitkään käytettyinä juuri samoja ongelmia.

      • kysyjä

        Olen käyttänyt nyt vuoden mielialalääkettä (Voxraa) ja psyykenlääkityskin on, vaikuttaakohan sekin keskittymiskykyyn? Mutta oireita on ollut ennen lääkitystäkin. En osaa sanoa olisiko ne nyt pahentuneet vai pysyneet samana.


      • eqheq
        kysyjä kirjoitti:

        Olen käyttänyt nyt vuoden mielialalääkettä (Voxraa) ja psyykenlääkityskin on, vaikuttaakohan sekin keskittymiskykyyn? Mutta oireita on ollut ennen lääkitystäkin. En osaa sanoa olisiko ne nyt pahentuneet vai pysyneet samana.

        Vaikuttaa aivan varmasti. Mieliala- ja psyykelääke on muuten samoja asioita. Tarkoititkohan psyykelääkkeellä mahdollisesti niin kutsuttua psykoosilääkeettä eli neuroleptia? Ne taas vievät kyllä kyvyn ajatella mitään.


      • kysyjä
        eqheq kirjoitti:

        Vaikuttaa aivan varmasti. Mieliala- ja psyykelääke on muuten samoja asioita. Tarkoititkohan psyykelääkkeellä mahdollisesti niin kutsuttua psykoosilääkeettä eli neuroleptia? Ne taas vievät kyllä kyvyn ajatella mitään.

        Joo, neurolepteja tarkoitin. Abilify-nimistä olen käyttänyt puolisen vuotta.


    • 1212

      Yksiselitteinen vastaus on : kyllä se kannattaa tutkia.

      Lääkkeet voi vaikuttaa oreisiin, masennuskin voi vaikuttaa.

      Silti, jos olet add, niin varmasti siitä tiedosta on hyötyä ja apua: pääset rakentamaan arkeasi sellaiseksi, mikä autttaa add-oireiden kanssa.

      Adhd ei sulje pois psykiatrisia sairauksia eikä psykiatriset sairaudet add:ta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1244
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1161
    3. 64
      1140
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      87
      1001
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      63
      981
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      927
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      874
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      801
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      41
      731
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      614
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      47
      592
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      582
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      568
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      519
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      295
      506
    Aihe