^pääsin syksyllä peruskoulusta ja yhteishaussa hain kauneudenhoitoalalle jonne pääsinkin mutta nyt kun olen ollut koulussa JA asuntolassa niin se ei tunnu omalta.... :
jatko-opiskelu paikan vaihto?
97---
5120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö amiskan pojat vois antaa sulle iltasin kyytiä tai jotain? Entäs kirjojen lukeminen, elokuvissa käynti, liikunnan harrastaminen tai kuvataiteet?
Ku tää meijän koulu on keskellä mettää ja se tässä mättääki :// lähimpään elokuvateatteriin on 10km eikä mulla oo mitään menopeliä... lähimmälle ammattikoululle on myöskin sama matka joten ei poikia oikein näe koko viikon aikana... :D
Missä paikkakunnalla asut/käyt koulua?
Jos lopettaisit koulun ja menisit ammattistarttiin tai kymppiluokalle vuodeksi? Ja sitten yhteyshaussa uusiksi uuteen alaan. Esim. Ammattistartissa tutustutaan eri aloihin, ja näin päätös helpottuu opiskelupaikan valitsemisessa. :-)
Itsellä alkaa maanantaina ammattistartti. Yksin sinne tuntemattomien sekaan, apua! :-(
Et pääse ulkomaille töihin etkä kouluun. Kouluun voit päästä, jos vanhemmillasi on runsaasti rahaa ja halua antaa sitä.
Nyt kun vihdoin ns. aikuistut, huomasit, että mikään ei muutu ja elämä on tylsää. Tosi on, sitä se onkin. Joten sopeudu, itseäsi ja elämän tylsyyttä et pääse karkuun. Kymppiluokalle et enää sovi, etkä mihinkään muuallekaan syksyllä alkaneisiin juttuihin.
Ensijärkytyksen laannuttua sopeudut, tai sitten haet ensi keväällä uudelleen jonnekin. Menet sinne jos pääset. Sama tylsyys sielläkin on, ja elokuvatkin maksavat rahaa jota sinulla ei edelleenkään ole.
Ammattistarttiin voi kysellä paikkoja ympäri vuoden. Monet pääsevät sinne, kun lopettavat esim puolen vuoden jälkeen ammattikoulun tai lukion, syystä tai toisesta.