Eli ole 16 vuotias. Pääsin peruskoulusta keväällä ja hain kauneudenhoitoalalle jonne pääsinkin. Nyt olen ollut muutaman päivän koulussa ja asuntolassa eikä tämä tunnu olevan oma juttuni.. Ainakaan asuntola!!! Täällä on niin hiljaista että rupeaa pelottamaan ja koti-ikäväkin tulee.. :
pidänkö opiskelupaikkani vai ulkomaille opiskelemaan??
1
232
Vastaukset
- jsdflskmfmsd
Muutaman päivän perusteella EI pidä tehdä isoja ratkaisuja kuten koulun lopettamista, anna siis itsellesi edes hieman enemmän aikaa sopeutua.
Koulun aloittaminen ulkomailla on ihan sama juttu, alussa voi tulla voimakas ahdistus, mutta itselleen pitää antaa aikaa ennen kuin tekee päätöksiä koulun jättämisestä.
Ulkomaat eivät katoa mihinkään ja sinulla on loppuikä aikaa matkustella, joten sinuna odottaisin muutaman vuoden ja kävisin jonkin koulutuksen loppuun Suomessa, ainakin ammattikoulun tai lukion ja suuntaisin vasta sitten ulkomaille (näin tein itse). Parin vuoden päästä olet kypsempi ja saatat tietää hieman paremmin, että mitä haluat tehdä opiskelun ja töiden suhteen.
Töiden saaminen on tuossa iässä hyvin vaikeaa ihan missä tahansa. Täysi-ikäisenä on hieman paremmat mahdollisuudet työllistyä ja etenkin, jos sinulla on edes jokin koulutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676494Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1023011Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021835Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am471566Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111280Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m81164- 141153
- 541110
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751043- 171040