10 VIIKKOA KIINNI

Onko Suomen ennätys. Onkait sitä kaikenmailamna punkkareita. Vai onko
6256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole.

Äänestä

Onko 10 viikkoa kiinni Suomen ennätys vai onko joku ollut kauemmin kiinni.

Äänestä

Ei kai ginekseen ole pakko jäädä. Gineksen voi keskeyttää vaikka heti alkuunsa lähtemällä sivariin. Heh.

Äänestä

Isoisäni aikaan joka mies oli kuukausia kiinni. Sotaikaan paljon pidempään.

Äänestä

Voi kauheeta. IIK!

Äänestä

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11610060

On totta tuo nakkikoski.

itsekkin olin siellä lentostm eli vartija.

Ilmoittauduin itsekkin sivariin lähtiäksi, no komppanian vääpeli(luutnantti pallohukka) kutsui kerran sisään ja sanoi allekirjoita paperin niin se on siinä.

Yli kahteen kuukauteen oli ollut vain iltalomat ! Kypsy pää kai kun olin ilmittanut siirtyväni sivariksi.

Pallohukka (koppanian vääpeli) kun kutsui luokseen kyseli miks sivariin, no kerroin asian hän jankkas vaan allekirjoita paperit niin pääset lähteään.

Vähän aikaa mietin, tuumasin sille 2 min jälkeen työnnä paperis perseeses !!
En allekirjoita ja en sivariin tai neidiksi.

Pallohukka tuumas, arvasin ja tiesin tämän ettei sinunusta sivaria tule.
Hetken mietin mitä sanoa takaisin, lopulta kysyin mistä tiedät. Tuumas ei siviilipalvelus ole sinua varten.

Apuja tuli meille sitten aukin ja alokkaiden puolelta lopuksi tekivät valmius ja vartiopuolen hommia nekin.

Itsellä oli kerran viikonloppuvapaa keskiviikosta perjantai-iltaan. (ei ollut uuta ahdollisuutta vähäisen porukan takia)

Lopuksi noin kolmas osa siirtyi alokas kavereista sivariin tai muualle ko.aikana.

Vaikka olin kassulla ns. rötvä niin vartiossa tai leireillä taas eri mies. Kerran eräs upseeri sanoin miten yksimies voi olla kaikessa mukana, no pidin muiden puoliakin välillä. Kassu elämä oli jokseenkin turhauttavaa kai.

Kuntsareitakin sain vaikka sain myös käytökseni takia rangaistuksiakin.

Olen sitä mieltä aina ollut porukassa kaikki on samassa kusessa, tullaan toimeen ja mennään eteenpäin.

Joskus muistan jonkun toisen tehneen virheen, komppanian päällikkö pyysi luokseen virheen tekijän no minä menin. Voi sitä HUUTOA kun menin sisään ilmoittautumaan, taisin olla väärä henkilö olivat nähneet ikkunasta toisen sen rikkeen tekijäksi. Jos rikkeen tekijä iloittautunut niin joukkuetta tai ryhmää koski rangaistus siksi ilmoittauduin.

Varusteet luvutettuani takaisin sa.lle tuli tuli komppanianpäällikko, joukkueenjohtaja, komppanianvääpeli ja viimeinen koksu puhumaan ja totesivat tuollainen hyvä sotilas on kunhan oppisin tai hyväksyisin sen kasarmikurin ja tervehtimään myös alikersantit.

Taidan olla niitä viimeisiä siellä jotka kiertivät lentokenttää ja vartioimassa sitä samoin kertä viikossa uuraisten iv.llä sitten oli vielä ampumanäytökset ja kunniavartiot..

Sillä ikäryhmällä on kylläkin nakkikoskella ennätys vartiovuorojen tekemisestä, lentokentällä ja iv asemalla. Lentokentällä minä itse en ollut kuin noin 50 vuorokautta vartiossa sitten oli vielä se rumakko iv keskus.

Tais olla ennätyksen tekijä se vemppakaveri joka oli jatkuvasti rummakolla.

Vartiovuoroissa oli se hyväpuoli hyvää ruokaa aina tarjolla vuorokauden vartioinnin jälkeen 12 h vapaata palveluksesta, joskus olin 2 vrk yhtäjaksoisesti vartiossa silloin lepo oli 18 h.

Inttihän on kokeuksia ja elämyksiä varten, suosittelen kaikille vaikka onkin nykyisin helpottunun, on edelleen se oikea irti otto kotiväestä.

Armeija ja intti ei ole missään nimessä se sotahullujenpaikka josta toiset puhuu.

Siellä kasvetaan ja opitaan elilaisia taitoa elämää varten!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennätys vai kirjoitti:

Onko Suomen ennätys. Onkait sitä kaikenmailamna punkkareita. Vai onko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu