Testi näytti raskaana 2-3..(eli hedelmöittymisestä kulunut aika).. kuinka luotettavat nuo viikot ovat? Voiko olla lyhyempikin aika hedelmöittymisestä vaikka väittää 2-3??
clearblue digitaalinen viikkonäyttö
5
3586
Vastaukset
- Turhia
Voi. Minulla näytti liian vähän viikkoja vaikka raskaus oli pidemmällä ultran mukaan :P
- ei tarkka ei
Minua vähän ihmetyttää, miten ihmiset ylipäätään kuvittelevat, että ne testit näyttäisivät viikot ehdottoman tarkasti?! Testihän arvioi viikot virtsan hormonipitoisuuden perusteella. Sen lisäksi, että testiolosuhteet eivät välttämättä ole oikeat (on esim. juonut runsaasti, jonka takia virtsa on laineaa ja hormonipitoisuus pienempi, kuin oikeasti olisi), on raskaushormonin muodostuminen virtsaan ihmisellä aika yksilöllistä. Osalla lähtee hormonipitoisuus nousemaan hitaammin, osalla nopeammin. Jotain viitettä testistä voi tietysti saada, mutta eihän se nyt mikään ultran veroinen menetelmä ole raskauden keston arviointiin...
- Testit..
harvemmin näyttää raskautta, kun hedelmöittymisestä on alle 2 viikkoa. Siksi tuossa testissäkin se on se "aikaisin vaihtoehto". Että aika lähellä se sitä totutta kuitenkin on, montaa päivää lyhyempi aika tuskin voi olla.
- Aapapd
Clearbluen nettisivuilta suoraan: Hedelmöitymistiedon tarkkuus on 92 %, kun teet testin aamuvirtsasta. Arvio perustuu virtsan hCG-pitoisuuteen. HCG-pitoisuus vaihtelee eri naisilla, ja siksi on mahdollista, että viikkonäyttö saattaa joskus antaa harhaanjohtavia tuloksia.
Jos teet testin yli 6 viikkoa hedelmöitymisen jälkeen, viikkonäyttö voi antaa odottamattomia tuloksia. Tämä johtuu siitä, että virtsan hCG-pitoisuus on liian suuri, jotta testi voisi antaa tarkan arvion hedelmöitymisestä kuluneesta ajasta. - Anonyymi
Up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283436- 973206
- 763024
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim792991"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532901Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862678- 352490
- 572351
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432225- 882002