Aloitin BG2: SoA ja ToB:n uudelleen

pelaajamies vm. 77

Varastoa penkoessa löysin molemmat Baldurit lisäosineen. Päätin jostain syystä asentaa Baldur Kakkosen koneelle ja aloitin pelaamisen.

Alku oli vähän nihkeää, kun on tottunut pelaamaan Xboxilla uusimpia pelejä. Mutta pian tajusin että hemmetti, onhan hyvä peli vieläkin! Aikoinaan näiden Biowaren taidonnäytteiden kanssa tuli vietettyä valtavia määriä aikaa.

Ykkösen pelasin kahdesti läpi, Kakkosen ainakin kolmesti. Katsotaan miten aika ja into riittää. Onhan tuo SoA paras pc-roolipeli koskaan, ei siitä yli eikä ympäri pääse. Päähahmona monk, mukaan ainakin Keldorn, Jan, Aerie, ja tavoitteena korvata heti kun paukut riittää Umar Hillseille, Minsc ja Jaheira Valygarilla ja Mazzyllä.

Siitä se lähtee!

4

201

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelaajamies vm. 77

      Vielä taustoistani.. olin aikoinaan vuosikausia tämän palstan sheriffi... nimimerkillä Pelimies-77. Arkistosta löytyy. Kävin äsken läpi viestejä, näköjään lokakuussa 2006 viimeksi aloittanut pelailun, kohta jo seitsemän vuotta siitäkin.

      13.6.2008 viestissä käy ilmi että lopetin sheriffinä kun kyrsiinnyin täysin Suomi24:n toimintaan. Sen jälkeen palstalla ei nyt ole muutenkaan ollut enään juurikaan keskustelua.

      Aika kultaa muistot, mutta kyllä Baldureiden osalta on ollut valtavat määrät keskustelua tällä palstalla tuolta reilun 10 vuoden takaa.

    • Itse aloitin kanssa Baldurin portit kakkosen peluun, tais olla kesällä. SOA:n pelasin läpi tässä 2-3 viikkoa sitten.

      Itse oon pelannut Balduri kakkosen läpi ainakin 6 kertaa ja ykkösen läpi yhden kerran.

      Tässä mun ryhmä TOB:ssa

      Druidi (päähahmo)
      wizard/thieft/fighter (kakkos hahmo)
      Aeriel cleric/mage
      Keldorn Inkusiittori paladin
      Mazzy fighter
      Anomen cleric

      Modeja mulla taitaa olla asennettuna noin 10 kappaletta.

    • rutrev

      Itekin olen monet kerrat Palturi kakkosta pelannut milloin milläkin hahmoluokalla. Koneelleni olis peli kyllä mahdollista asentaa, mutta ku ei vaan ole tullu tehtyä - vielä. BG2:seen pelailu onkin sitten jäänyt. BG1:n ja TOB:n olen kokonaan missannut.

      • Voltigern89

        Pelasin Baldurs Gate kakkosen alusta lisäosan loppuun asti. Nyt on tullut lopullisesti aika päästää tuo peli hautaan asti.

        Olen pelannut Baldurs Gate kakkosta monilla eri hahmoilla.

        Ensimmäinen päähahmoni oli velho, kerran bardi, muutaman kerran archer, kerran munkki ja tällä viimeisellä kerralla druidi. Monipuolisesti olen siis tätä pelannut.

        Muistikuvieni mukaan olen pelannut pelin läpi ehkä noin 8 kertaa. Yhden kerran pahiksilla ja loput hyviksillä. Hyviä hetkiä tuli tuon pelin kanssa vietettyä mutta ehkä on parempi keskittää energiat työelämään tai elokuvien katsomiseen ja muuhun elämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1216
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      883
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      678
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe