Olemme seurustelleet lähes kaksi vuotta, muutettiin yhteen puoli vuotta sitten. Kaikki on oikeastaan mennyt hyvin, arki toimii omalla painollaan.
Pari viime kuukautta ovat kuitenkin olleet erilaisia, lähinnä miehen puolelta.
Alkuun pidin hänen sanomisiaan vain hauskoina, mutta nyttemmin minua on alkanut häiritä, kuinka hän katselee muita naisia ja kommentoi heidän ulkonäköään minulle ihailevasti, tätä tapahtuu lähes päivittäin. Alan olla aika epävarma omasta itsestäni, vaikken mielestäni ruma olekaan.
Seksielämämme ei ole aivan kuihtunut, mutta ennen harrastimme seksiä päivittäin, nykyään ehkä kerran tai kaksi viikossa, joskus harvemmin.
Mies on paljon kotona, mutta ei tee kanssani mitään. Ei halua lähteä minnekään, tai nähdä kavereita yhdessä kanssani. Jos hän näkee kavereitaan, ei minun sovi lähteä mukaan, eikä hän juurikaan tahdo lähteä minun mukaani. Jos kutsun jonkun kylään, mies liukenee paikalta lähes välittömästi.
Olen koettanut keskustella ja kysellä mistä tällainen johtuu, mutta saan joka kerta saman vastauksen; kaikki on hyvin. Ja keskustelu loppuu siihen.
Luottamukseni häneen on alkanut horjua, ja olen jopa miettinyt, että pettääköhän hän minua? En ole kysynyt sitä suoraan, ja hänen suhtautumisensa sellaiseen on aina ollut hyvin negatiivinen..mutta mistä sen voisi tietää? Vai eikö hänen tunteensa ole enää yhtä vahvat?
Kokemuksia? Alan olla aika solmussa, ja tuntuu, etten enää näe metsää puilta.
Miehen käytös
1
336
Vastaukset
- Anelma H
Jos miehesi puhuu ihaillen muista naisista ja katselee heitä, on se loukkaus sinua kohtaan ja osoittaa kypsymättömyyttä mieheltä. On tärkeää että kerrot hänelle että moinen käytös tuntuu sinusta pahalta ja loukkaa, jos niin on. Vaikuttaa siltä että parisuhteenne on jotenkin kriisiytymässä, paras apu tähän olisi ihan ammattilaisella, parisuhdeneuvojalla käynti. Mieluummin yhdessä, mutta jos et saa häntä lähtemään mukaan, niin yksinkin voi käydä puhumassa.
Vaikutat kärsivälliseltä ja tasapainoiselta naiselta. Tässä tilanteessa sinun kannattaisi "panostaa" itseesi ja omaan hyvään elämään. Eli tehdä asioita mistä pidät, tavata ystäviä, harrastaa, elää vahvasti ja onnellisesti. Parisuhteethan aina pyrkivät "väljähtymään" ajan saatossa, ja silloin ei kannata ladata suhteeseen liikaa odotuksia, vaan vahvistaa oman elämän perustaa ja tietysti myös yrittää selvitellä puolison kanssa yhteisiä ongelmia, jos se vain on mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703063
- 922855
- 512095
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201545- 151329
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51318Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131291Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131263- 181230
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241222