Tietääkö kukaan onko isille mitään omaa neuvolaa missä voisi jutella isyyteen liittyvistä ajatuksista/ongelmista?
Mukava olisi jutella mies-miehelle, jolla olisi isän näkökulma asioihin ns. omaa kokemusta, mutta ei sillä nyt suurempaa väliä. Voiko isä mennä yksin neuvolaan keskustelemaan perhe- ja lapsihuolista vai kirjataanko siellä heti papereihin että "ongelmaisä" mikä saattaa haitata tulevaisuudessa...
Onko kukaan isä käynyt neuvolassa yksin puhumassa ongelmistaan?
Isälle omaa neuvolaa?
10
182
Vastaukset
- avun saanut
Kyllä sinä voit mennä neuvolaan yksinkin-eihän se ole miehiltä poisusljettua aluetta.Myös perheneuvola voisi olla hyvä paikka käydä keskustelemassa ja olisi neutraali paikka.Perheneuvolassa saattaa myös olla ryhmiä joissa käsitellään erityyppisistä asioista.Kysypäs sieltä.
- huolestunut isä
Kiitos vastauksesta. Tuntuu vaan että noissa paikoissa leimautuu huonoksi isäksi jos menee puhumaan omasta jaksamisesta. Saa merkinnän kirjoihin joka voi tuottaa hankaluuksia tulevaisuudessa.
- tylsä mies
huolestunut isä kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Tuntuu vaan että noissa paikoissa leimautuu huonoksi isäksi jos menee puhumaan omasta jaksamisesta. Saa merkinnän kirjoihin joka voi tuottaa hankaluuksia tulevaisuudessa.
Ei minua ole mihinkään mustaan listaan merkitty kun kävin oman uupumisen ja perheongelmien takia perheneuvolassa.Eihän sitä tietoa levitetä..kenekään ulkopuolisen ei pitäisi saada tietoja siitä tai sitten vaitiolovelvollisuus on rikkoutunut..
- Synnytysmasennus.
Isien tukemiseen pitää panostaa enemmän. Myös isä tarvitsee tukea, kun perhettä kohtaa synnytyksen jälkeinen masennus, isää pitää tukea yhtäpaljon, kuin äitiä jo neuvolassa.
Yle uutiset 22.5.2013.
http://yle.fi/uutiset/isien_tukemiseen_pitaa_panostaa_enemman/6654805
------ - isäksi tuleva
No mene yksityissektorin neuvolaan.
- dfsgdg
Tuolta:
http://www.miessakit.fi/- huolestunut isä
Kiitos vinkistä.
- kysyvä ei eksy
Voit varata ajan omasta neuvolasta. Ei haittaa vaikka siellä olisikin nainen. Tuskin olet ongelmaisä, kun kerran uskallat kysyä neuvoa. Ongelmia syntyy, kun asioita ei ratkota.
Rohkeesti vaan. Naiset ovat usein paljon parempia keskustelu- ja kuuntelukumppaneita, sillä he eivät pakota sinua tekemään heidän neuvojensa mukaan.
Totta kai keskusteluista kirjataan jotain neuvolan papereihin, kuten lääkärissäkin tehdään, mutta neuvon hakeminen on aina positiivinen asia ja siellä taatusti autetaan parhaansa mukaan. Voit myös etsiä netitse jotain miesten ryhmiä omalta paikkakunnaltasi.
Toivottavasti kaikki järjestyy. - Baby blues.
Synnytysmasennus saattaa olla eräs merkittävä syy ongelmiin.
Iidit irti synnytysmasennuksesta sivustoilla lisätietoa synnytysmasennuksesta ja sen vaikutuksesta.
http://www.aima.fi/synnytysmasennus.html
----------- - Vainoharhaisuutta?
Käsitykset synnytyksestä ja siihen liittyvistä ongelmista kirjattiin yleernsä isien syyksi.
Sosiaali- ja terveysministeriön tiedotteessa 3.2.2005 Sirkka Perttu jakoi neuvoloille ohjeet, jossa äideiltä kysytään onko sun ukkos hakannut sua raskausaikana, tai synnytyksen jälkeen.
Lue lisää.
http://www.stm.fi/tiedotteet/tiedote/-/view/1281059
--------
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on1139601- 939176
- 207875
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä256289Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776254Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585398Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?84508En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234365- 384273
- 394193