Erästä vanhaa laitetta ohjaa 386 PC jossa laitevalmistajan lisäkortti. Ohjelma on 3,5" korpulla:
700.exe
750.exe
config.sys
autoexec.bat
command.com
backup.reg
Eikö DOS ole muuta kuin tuo command.com? Seuraavaksi config.sys, sitten autoexec.bat joka käynnistää sovellukset 700 ja 750.
Noin kai se menee?
Korpuasema naarmutti levykkeen (onneksi huomasin). Uusi korppuasema ja ohjelman kopiolevyke sisään ja toimii.
Nyt on vain yksi ohjelmalevyke toimivana. Yritin kopioida XP:n komentokehotteessa " diskcopy a: a: "mutta vaikka kopio näyttää samalta, niin se ei toimi. Bios´in jälkeen pitäisi lukea korpulta, mutta ei etene ensinkään. Miksiköhän?
700.exe
750.exe
config.sys
autoexec.bat
command.com
backup.reg
Eikö DOS ole muuta kuin tuo command.com? Seuraavaksi config.sys, sitten autoexec.bat joka käynnistää sovellukset 700 ja 750.
Noin kai se menee?
Korpuasema naarmutti levykkeen (onneksi huomasin). Uusi korppuasema ja ohjelman kopiolevyke sisään ja toimii.
Nyt on vain yksi ohjelmalevyke toimivana. Yritin kopioida XP:n komentokehotteessa " diskcopy a: a: "mutta vaikka kopio näyttää samalta, niin se ei toimi. Bios´in jälkeen pitäisi lukea korpulta, mutta ei etene ensinkään. Miksiköhän?
Vastaukset 16
Vanhimmat
mitäs jos hankkisit ihan nykyaikaisen koneen? museo saattaa maksaa vanhastasi kelpo tukun rahaa
Vaan kun ei nykyaikaiset koneet välttämättä osaa ohjata jotain teollisuusprosessin laitetta! Esim. nykykoneista puuttuu sarja ja lpt-liitännätkin kokonaan! Vai etkö lukenut aloittajan viestiä kunnolla jossa hän kertoi että tuo 386 kone ohjaa vanhaa laitetta?
aloitusviestissä lukee
"Erästä vanhaa laitetta ohjaa 386 PC jossa laitevalmistajan lisäkortti."
eli isa-väyläinen kapistus. Nykyajan selittäjät eivät ole yleensä sellaista nähneetkään saati edes yrittäneet asentaa.
command.com on pelkkä komentotulkki, DOS tarvitsee vähän muutakin.
diskcopy /v a: a:
..tarkistaa että menee oikein.
Onhan niitä ainakin io.sys ja msdos.sys. Muistaakseni korppu piti formatoida /S vivulla niin saatiin boottaava korppu.
Kiitoksia vain kaikille vastanneille.
Kone ei ole tietokone ja varsinainen laite maksaa n. 15 000 euroa, joten ainakin tässä tapauksessa kannatti tehdä hieman "työtä tieteelle". Värkki täyttää tehtävänsä toistaiseksi hyvin. Laitevalmistajan kortti ei sovi moderniin emolevyyn, laitteen vuosimalli -90.
Aivan, ne käynnistyssektorit. Formatointi koneella itsellään olisi voinut onnistua sen s-vivun kanssa jos olisi sattunut tähän hätään olemaan vanha näppis isolla din-liittimellä. XP:llä ei tietennii onnistunut...
No, latasin netistä DOS 6.22 käynnistyslevykkeen ja heitin pois kaikki mitä XP näytti omassa tietoneessa. Kävin komentokehotteella katsomassa että näköjään jäi command.com, autoexec,bat ja config.sys, ehkä jotain vielä piilompaan ja oikeille paikoille. Sitten ajoin joskus levystä otetun tavallisen kopion päälle ja siis nuo äskeisetkin korvautuivat samalla.
Lähti toimimaan!
Kuulkaas pojat, vaikka korppuja on nykyään kotona lähinnä keittiön kaapissa, niin teollisuudessa niitä käytetään vielä yllättävän paljon. Rautaominaisuuksiltaan huippuluokan ammattilaisoskilloskoopissa voi olla korppu tallennusvälineenä ja ennen tavallisen kuolevaisen saavuttamattomissa oleva laite voi olla nykyään harrastelijan ylpeytenä...
Sony taisi lopettaa 3,5" levykkeiden teon vasta pari vuotta sitten.
Dir taisi jollain vivulla näyttää nuo piilotetut järjestelmätiedostot, attrib *.* ainakin näyttää ne kaikki.
Noita io.sys ja msdos.sys tiedostoja voi olla vähän hankala kopioida, tiedostohallinta ei osaa kopioida niitä oikein (oikeille paikoille). Dossin sys komento kopioi ne muutaman muun tiedoston ohessa.
Eivät nämä nykypäivän märkäkorvat Windows-kliksuttelijat ymmärrä mitään noista vanhemmista järjestelmistä eivätkä halua ymmärtää että Windows ei toimi jokapaikassa.
DOS, Windowsista puhumattakaan ei taida osata tehdä korpusta täysin identtistä kopiota, vaan pitää näköjään edetä mutkan kautta.
Tein ensin DOS-käynnistyslevykkeen, sitten käynnistin koneen sillä, seuraavaksi format a:/s -komennolla formatoin levyn. Siirsin joskus kopioidut laitteen tiedostot tuolle boottaavalle korpulle kahdessa osassa, koska välissä oli turhia backuppeja. Tähän asti ok, mutta XP ei resurssien hallinnassa näytä kuin 3 ensin tallentamaani tiedostoa. 3 myöhemmin tallentamaani tiedostoa ei näy jostain syystä. Komentokehotteessa dir a: näyttää kyllä kaikki 6 tiedostoa. Mistä moinen johtuu?
Toimiva levy syntyi myös ensin deletoimalla käynnistyslevykkeestä turhat tiedostot ja sitten kopioimalla laitteen tiedostot sille, kuten aikaisemmin kerroin.
Tiedoksi:
1. Itse ostin PC:n vuonna 2001, ja siinä on 1 ISA -korttipaikka, kaikki muut korttipaikat PCI. Ja EPOX -merkkinen emolevy on toiminut ongelmitta nämä 12 vuotta, mutta ehkä kyseinen valmistaja ei olekaan käyttänyt luokattoman huonoja elektrolyyttikondensaattoreita, kuten eräät kilpailijansa,
2. JOS ohjelma on alunperin toiminut MS-DOS, käyttöjärjestelmällä, niin uusin windows, jonka kanssa sen saa myös toimimaan ongelmitta, on Windows 98 Second edition.
Tuon Win 98 SE:n kanssa: paina F8 käynnistyksen yhteydessä (tai pidä F8 pohjassa jos et osaa arvata oikeaa hetkeä painaa sitä), ja valitse "Käynnistä MS-DOS -tilassa". Hieman autoexec.bat -tiedostoa muokkaamalla tuon saa myös aina käynnistymään MS-DOS -tilaan.
Tuota uudemmat windowsit ovatkin sitten hankalia, varsinkin jos tarkoitus on ajaa ohjelmaa, joka ohjaa LPT1 tai COM1 -portin kautta jotain oheislaitetta.
Mutta Win98 SE:n kanssa pitäisi siis toimia hyvin.
Vinkkinä: juuri nyt tuntuu olevan tarjolla myös LPT / COM -lisäkortteja ainakin PCI -väylään. Tuollainen lisäkortti PCI -väyläpaikan omaava emolevy saattaisi myös toimia.
Oma lukunsa on sitten se, että jos vaihdat koneen uudempaan, niin paras malli olisi sellainen, jossa voi asettaa prosessorin kellotaajuuden nykykoneisiin verrattuna hyvin alhaiseksi.
Muussa tapauksessa voi tulla muita ongelmia...
MS-DOS -ohjelmien teossa 2 hyvin yleistä työvälinettä olivat Turbo Pascal ja Turbo C .
Molemmissa on "CRT UNIT" ja joissain tapauksissa 3:nnen osapuolen "TPCRT" normaalin "CRT" -unitin sijasta.
Näissä on ns. Delay -proseduuri, ja siihen liittyen ohjelman alussa pätkä koodia, joka laskee, kuinka monta kierrosta tyhjää luuppia tarvitaan 1 ms viiveeseen.
Mutta nykyisillä nopeilla koneilla tämä voi johtaa nollalla jakoon - paha ongelma !
Tuo voi tulla vastaan jo. n. 200 MHz prosessorin kellotaajuudesta alkaen.
Jos ohjelman lähdekoodia ei ole saatavilla, niin menee debuggerilla suoraan binäärikoodin puukotukseksi korjata tuo ongelma.
Lisää googlettamalla: Turbo pascal CRT unit delay fast CPU
Ainakin tässä kyseisessä tapauksessa ISA-väylä on välttämätön, koska laitevalmistajan lisäkortti on siinä. No, ehkä emo kestää sen aikaa kunnes kone menee uusintaan. Laadukasta tekoa sanoisin kun on parikymmentä vuotta kestänyt.
"Hieman autoexec.bat -tiedostoa muokkaamalla tuon saa myös aina käynnistymään MS-DOS -tilaan."
Ei autoexec.battia vaan MSDOS.sys tiedostoa muokkaamalla saa sen käynnistymään MSDOS-tilaan, samalla saa myös käynnistysvalikon.
Vanhan tekniikan ylläpito ja käyttö on hienoa.
Monessa tapauksessa teollisuudessa käytettävän koneen käyttökelpoisuuteen ei juuri vaikuta se, että ohjaako sitä 386DX vai joku gigaherzimylly. Toisaalta koneen laadukas mekaniikka maksaa maltaita suhteessa elektroniikkaan. Kysymys on usein merkittävästä investoinnista, jota pelkän uutuuden vuoksi ei kannata tehdä mikäli kunnossapito on voitu varmistaa.
Periaatteessa tietokoneen suorituskyvyllä ei ole ollut yleensä juuri ikinä merkitystä. Se tietokone tekee valtavan tuottavuuden kasvun kun se toimii jokatapauksessa valtavasti nopeammin kuin ihminen, ja toimii automaattisesti ja toistaa hommansa käytännössä aina samalla tavalla.
Tietokoneen suorituskyvyn kasvu voi mahdollistaa käytettävyyteen parannusta ja sillä tavalla tuottavuuden parantumista, mutta silloinkin puhutaan aina 10x suorituskyvyn/kapasiteetin kasvusta ennen kuin se tuntuu missään oleellisesti. Tähän mennyt perinteisesti aikaa 5v ennen kuin rautapuolessa saatu tuollainen parannus aikaiseksi.
Enemmän se kyllä merkitsee, että miten hyvin laite kestää, ja miten virheettömästi toimii. Siihen kannattaa satsata sekä huolehtia siitä, että pystyy ylläpitämään ja huoltamaan vuodesta toiseen sitä tekniikkaa. Tämä kattaa tietysti varaosat.
Tietotekniikassahan on sellainen jatkuva muutos käynnissä kaiken aikaa että tekniikat vanhentuu. Ja se vanhentuminen sellaista, että ei saa varaosia eikä toimi yhteen muiden komponenttien kanssa, olkoot se sitten softaa tai rautaa. Tämän takia se huollettavuus pitää huomioida ja hamstrata tarvittaessa osia jotta voi huoltaa järjestelmäänsä vuosikymmenestä toiseen.
"Eikö DOS ole muuta kuin tuo command.com? "
On DOS muutakin, se sisältää myös piilotetut tiedostot IO.sys ja MSDOS.sys, nuo config.sys ja autoexec.bat kuuluu myös DOSiin.
DOS on oikeastaan perusmuodossaan vain command.com, io.sys ja msdos.sys - autoexec.bat on tarkoitettu nimensä mukaan erinäisten sovellusten käynnistämiseen ja config.sys taas raudan lataamiseen ja muistialueen hallintaan.
Oli nekin aikoja - DOSin sai käyntiin reilusti alle sadan koon ja hyötyohjelmalle jäi korpulle vielä reilusti tilaa.