Jos täällä lukee joidenkin nuorten ripari-kokemuksia, niin aina on ainaki yksi viesti, jossa väitetään rippikoulua aivopesuksi. Selitetään hirveitä salaliittoteorioita ja haukutaan opetuksia. Raamattuhan IHMISTEN (miesten) kirjoittama, ja siellä ne selittää jtn. Jeesuksen tekoja ja harhoja/näkyjä joita ne saaneet milloin miltäki. Joten raamattua ei pidä ottaa kirjaimellisesti, koska silloin kun se kirjoitettiin ei ihmisarvot olleet oikealla tolalla. Riparilla minä ainakin ymmärsin, että ainoa Jumalalta tullut kirjoitus on kymmenenkäskyä. Mun tietääkseni ne ei ole mitään tyyliin: homous on kielletty, lapsia pitää hankkia kymmeniä, TV:tä ei saa katsoa, papit ei saa mennä naimisiin tai eroaminen on kielletty. Ei. Nehän on tyyliin: älä tapa, älä varasta, kunnioita vanhempiasi jne. No kyllähän ne ensimmäiset kolme on uskovaisille, mutta muita noudatetaan ihan nykyelämässäkin.
Riparista itessään: Sain kauheana kavereita, pidettiin hauskaa, leikittiin ja kyllä, siellä oli sitä raamattua ja virsiä, mutta silloin haukoteltiin. Siellä myös kerrottiin seurakun. toiminnasta (leireistä, isostoiminnasta jne.) ja juteltiin joistakin erilaisista ihmisistä ja et ne pitää hyväksyä sellasina ku ne on.
Eikä ketään pakotettu ehtoollisille tai rippikouluun.
Kai minutki on sitte aivopesty, en kylläkään oo mikään himouskovainen.
Riparista itessään: Sain kauheana kavereita, pidettiin hauskaa, leikittiin ja kyllä, siellä oli sitä raamattua ja virsiä, mutta silloin haukoteltiin. Siellä myös kerrottiin seurakun. toiminnasta (leireistä, isostoiminnasta jne.) ja juteltiin joistakin erilaisista ihmisistä ja et ne pitää hyväksyä sellasina ku ne on.
Eikä ketään pakotettu ehtoollisille tai rippikouluun.
Kai minutki on sitte aivopesty, en kylläkään oo mikään himouskovainen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Raamattu on kirja joka kertoo LSDn vaikutuksesta.
Totta turiset. Aivopesu-puhe on haluttomuutta ymmärtää rippikoulun myönteistä merkitystä sekä toisaalta halua mustamaalata nuorille tärkeää toimintaa. Nuorten, isosten ja nuorten vanhempien kokemukset kertovat muuta: riparilla nuoria kuullaan ja kunnioitetaan, ja jokainen saa olla oma itsensä. Nuori saa esiintymiskokemusta ja itsetunto vahvistuu, kaveripiiri laajentuu, erilaisista asioista voi keskustellla pelkäämättä tulevansa nolatuksi. Tähän riparin suosio suuresti perustuukin, ja osaa ihmisistä tämä suuresti harmittaa.
" Riparilla minä ainakin ymmärsin, että ainoa Jumalalta tullut kirjoitus on kymmenenkäskyä"
Tuo ei pidä paikkaansa. Jumala anoti moosekselle monia hirvittäviä käskyjä.
Esim: "Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset."
3. Mooseksen kirja 20:13 jumala tappoi tai käski tappaa monia kyliä, tiesitkö sen?
Jos ripari on aivopesua, niin se on tosi tehotonta aivopesua. Valkopesuksi sitä ei voisi kehua, eikä kyllä kirjo- tai hienopesuksikaan; villapesuksi korkeintaan. Leiriläisiä täytyisi pitää unta ja ruokaa vailla, propagandan syöttämisen pitäisi olla järjestelmällisempää ja huumeiden ryydittämää. Heidät pitäisi saada kyseenalaistamaan entinen välinpitämätön tai jopa kielteinen suhtautumisensa kirkkoon ja omaksumaan täysin kirkolliset arvot. Aivopesijöiden näkökulmasta ripareilu on nössöä puuhaa.
mmoii2
3.6.2013 11:10
-5
Sulje
Kiinalainen juttu: Tämä on aika merkillistä, mutta
kannattaa kokeilla, jos on uhrata 3 minuuttia aikaa.
Lohikäärmeen vuosi, joka toivottaa sinulle menestystä
ja onnea!
NOUDATA TARKASTI SÄÄNTÖJA – JOS FUSKAAT, TÄMÄ EI TOIMI
JA TOIVOT ETTÄ ET OLISI KOSKAAN TEHNYT SITÄ!!!
Vain 3 minuuttia ja tulet
hämmästymään! Henkilö, joka lähetti minulle tämän
kertoi,että hänen
toiveensa toteutui jo 10 minuutin kuluttua. MUTTA ÄLÄ
FUSKAA!!!
Älä lue etukäteen, noudata vain sääntöjä järjestyksessä.
Ota esille kynä ja paperia:
Kun sinua pyydetään valitsemaan nimi,
valitse sellaisten henkilöiden nimiä, jota oikeasti tunnet
ja laita mitä tulee ensimmäisenä mieleen!
1. Kirjoita ensin numerot 1-11 allekkain.
2. Kirjoita numeroiden 1 ja 2 viereen ihan mitkä
tahansa luvut mitä päähän pälkähtää.
3. Kirjoita numeroiden 3 ja 7 viereen kahden
vastakkaisen sukupuolen henkilön nimeä.
4. Kirjoita numeroiden 4, 5 ja 6 viereen kenen tahansa
nimet(esim.ystävät, perhe jne.).
5. Kirjoita neljän musiikkikappaleen nimet numeroiden
8, 9,10 ja 11viereen.
6. Ja nyt, toivo jotain.
Tulokset tulossa!
Tässä avain tähän kaikkeen:
1. Sinun pitää kertoa tästä viestistä niin monelle
henkilölle kuin kohdassa 2 lukee.
2. Henkilö, jonka nimi on kohdassa 3, on se jota
rakastat.
3. Henkilö, jonka nimi on kohdassa 7 on joku josta
pidät kovasti mutta et
oikein ota hänestä selvää
4. Se kenestä välität eniten on kohdassa 4.
5. Henkilö, jonka nimi on kohdassa 5 tuntee sinut
erittäin hyvin.
6. Henkilö, jonka nimi on kohdassa! 6 tuo sinulle
onnea.
7. Kohdan 8 melodia kuuluu yhteen kohdan 3 henkilön
kanssa.
8. Kohdan 9 melodia taas on henkilölle kohdassa 7.
9. Melodia kohdassa 10 kertoo luonteestasi ja
ajatuksistasi.
10. Ja kohdan 11 melodia on se joka kertoo asenteestasi
elämään.
Lähetä tämä viesti eteenpäin 10 henkilölle tunnin
kuluessa siitä, kun
olet sen itse lukenut. Silloin toiveesi toteutuu. Ellet
lähetä käy päinvastoin kuin mitä toivoit.
Erittäin merkillistä,
mutta se tuntuu
toimivan!!!
No... sori. Rippikouluaivopesu ei mennyt niin hyvin perille että olisin tutkinut tarkasti raamattua.
Jumala on laatinut sääntöjä. Säännöt on tehty noudatettaviksi. Siksi siis älä noudata niitä ja riko niitä törkeästi, Sillä sinulla on voima ja kunnia iankaikkisesti teoistasi. Elämä on täynä päätöksiä. Valitsit oikein taikka väärin, älä kadu. Mutta muista. Vääriä vastauksia ei ole. On vain ylämäkeä ja alamakeä.
Eli siis, sinulla on elämä. Se on sinun. Sinä päätät mitä sillä teet. Mutta muista. Se on arvokas elämä. Älä tuhlaa sitä itsemurhan kautta. Äläkä vie toisen suurinta aarretta.
Sinun elämäsi on siis vain sinun, ja sinä teet mitä sillä haluat, joten uskoa saa jos haluaa mutta ei ole pakko. Tee mitä haluat. Loppujen lopuksi. Sinun tekosi muistetaan tai unohdetaan, mutta kuitenki kaikki vaipuu aikanaan unholaan ja ei jää mitään jäljelle. Tulee taas tyhjyys ja olemattomuus. Saa nähä mitä silloin käy. Luoko Jumala taas kerran kaiken, vai räjähtääkö Big Bang vielä kerran. Molemmat vaihtoehdot on absurdeja. Ken tietää miten käy.
Sellainen on elämä.