Olen valmistumassa aineenopettajaksi noin kuukauden päästä. Aion tietysti hakea avoimia opetustöitä, mutta lienee realistista olettaa, että ensialkuun minun pitää hankkia opetuskokemusta takataskuun ennen kuin päihitän muut pitkien sijaisuuksien hakijat.
Miten siis saan lyhyitä sijaisuuksia? Täyttämällä kuntarekryjen avoimia hakemuksia? Lähettämällä sähköpostia rehtoreille? Soittamalla rehtoreille? Aion tehdä kaikkea edellä mainittua, mutta haluaisin kuulla opetustyössä olevilta ja rehtorina toimivilta näkemyksiä siitä, mikä tapa on se tehokkain, mihin minun kannattaa panostaa.
Haluaisin erityisesti kuulla, mitä tietoja rehtorit toivovat lukevansa sähköpostiviesteistä. Esittelenkö itseni lyhyesti vai kirjoitanko pitkästi opetusnäkemyksistäni ja -kokemuksistani? Te muut, jotka olette tällä vuosituhannella sijaisuuksia hakeneet, miten te olette toimineet?
Miten saan sijaisuuden?
6
3507
Vastaukset
- 858858
Kun itse olin samassa tilanteessa, mietin mikä on kaukaisin koulu mihin voisin sijaiseksi lähteä (se oli vihonviimeinen kunta joka sijaitsi seutulippubussikorttini toimintasäteen sisällä). Sitten lähetin jokaiselle koululle saman sähköpostin, jossa esittelin itseni ja pätevyyteni suht lyhyesti. Laitin loppuun vielä pyynnön, että voisitteko ilmoittaa jos olen nyt tämän viestin kautta päässyt listoillenne ja että minuun mahdollisesti otetaan yhteyttä kun sijaista tarvitaan. Yleensä sieltä tuli joku kuittaus. Tämä ei tosin olisi ollut pakollista, mutta tein sen siksi kun en itsekään ollut varma että näinkö tämä homma toimii.
En soittanut puhelimella, koska ajattelin että siitä ei välttämättä vastaanottaja saa helposti yhteystietoja ylös. Sähköposti on helppo arkistoida. Lähetin siis rehtoreille, mutta saattaa olla että koulusihteeri olisi parempi osoite. Hän ottaa sähköpostin vastaan ja laittaa sinut sijaislistalle.
Mielestäni viestin ei pidä olla kovin pitkä. Jos kirjoittaisit opetusnäkemyksistäsi kuten esität, tulisi viestistäsi pitempi kuin työhakemus (joka minun tietojeni mukaan pitäisi olla vain yksi A4). Lisäksi luulen että lukija ei ehkä ole kiinnostunut sinusta tarkemmin, ainoastaan siitä tiedosta että olet käytettävissä. Itse kirjoitin viestiin yhteystietoni, sen että olen valmistunut ja pätevä, sen vähän sijaiskokemuksen mitä minulla oli. Mutta tämän viimeisen kirjoitin sillä lailla epämääräisesti, että en paljastanut että sitä oli esim. vain 12 päivää, vaan kirjoitin: ”olen tehnyt useita sijaisuuksia monissa lähialueen kouluissa”. Itse asiassa ensimmäiseen lähettämääni sähköpostiin kirjoitin suoraan että opetuskokemusta ei ole yhtään. Mutta kuitenkin sieltä koululta soitettiin parin päivän päästä ja tarjottiin yhden päivän sijaisuutta. Tämä olikin eka kerta kun tärppäsi.
Kannattaa myös kirjoittaa, että on valmis opettamaan aivan kaikkia aineita, eikä vain omaansa. Se on tärkeä lause. Kerran soitettiin yllättäen aamulla ja pyydettiin opettamaan liikuntaa lähikunnan koululle. Sanoin sitten että ei nyt oikein… Ja sieltä toisesta päästä sitten, että ei ole siis sun juttu se aine, ja siihen loppui se puhelu. Eikä sieltä koulusta soitettu enää koskaan. Ja näin olen kuullut sen olevan, että kun soitetaan uudelle sijaiselle ekaa kertaa ja tämä sanoo ei, niin toista soittoa ei varmaan tule.
Noh, sitten vähän ajan päästä soitettiin taas lähialueen koulusta, että voisinko tulla parin tunnin varoitusajalla opettamaan erityisoppilaille teknistä työtä. Kuulostaa värikkäältä, että siellä ne ongelmanuoret heiluu sitten puukkojen kanssa ja sähköporien yms. Mutta sanoin kuitenkin että tulen, koska sellaisen päätöksen olin silloin tehnyt että otan kaiken vastaan. Ja tähän samaan kouluun sain sitten muutaman kerran lisääkin sijaisuuksia.
Ei sillä ole oikeastaan väliä alkuvaiheessa, vaikka opettaa ihan kaikkia aineita mitä vastaan tulee. Saa siitä kuitenkin aina opetuskokemusta CV:hen.
Oletan myös, että jos koululla on hyvä ryhmä yleisesti käytettyjä sijaisia, ei uudelle tulokkaalle välttämättä kauhean helposti soiteta. Voi miettiä jos itse olisi rehtori, ja pitäisi sitten taas hakea vaikka neljän päivän sijainen, niin ehkä ennemmin soittaa vanhalle tutulle. Toisaalta koska kukaan ei tee tällaisia satunnaisia sijaisuuksia koko ikänsä, niin tämä ryhmä vaihtuu ja lopulta voi varmaan päästä itsekin jonkin koulun tai opettajan vakisijaiseksi.
Kannattaa liittyä OAJ:hin heti kun mahdollista, että sitten joskus saa ansiosidonnaista työttömyyskorvausta. Liittyminen tapahtuu siten, että sellaisena päivänä kun sinulla on virkasuhde (vaikka vain yhden päivän mittainen), täytät sähköisen lomakkeen ja laitat siihen työnantajaksi sen koulun jossa olet. Jäsenmaksu on todella alennettu sijaisen tapauksessa, mutta ei sitten ainakaan harmita, jos joskus puolen vuoden sijaisuuden jälkeen joudut kesätyöttömäksi ja ansiosidonnainen jää saamatta, koska et liittynyt heti kättelyssä, eikä työssäoloehto täyty.
Onnea metsästykseen.- oimiksi
yleinen työttömyyskassa maksaa vain 80e vuodessa, miksi pitäisi maksaa oaj käsenmaksuja, etenkään kun oaj ei aja sijaisten etuja?
- NuoriLehtoriMies
Lähetä rehtorille/apulaisrehtorillemelko lyhyt ja ytimekäs viesti, jossa kerrot pätevyytesi ja aikaisemman työkokemuksesi ja tietysti yhteystiedot. Ei mitään turhaa jaarittelua.Itse tein näin valmistuttuani ja reilu viikko koulujen alkamisesta alkoi pyyntöjä satamaan. Itse olin vain jo sitä ennen ehtinyt saamaan pidemmän sijaisuuden, joten jouduin kaikista kieltäytymään.
Mitä nyt apulaisrehtorin työtä olen seurannut, niin sijaisista on jatkuva pula. Jos kerran pääset sijaiseksi suurempaan kouluun ja hoidat hommasi kohtuudella, niin tulet saamaan jo tästä yhdestä koulusta lähes viikottain tunteja. Ja usein sitten aika pian natsaa jo se hieman pidempikin sijaisuus, mikäli sellaisen pystyt ottamaan vastaan lyhyellä varoitusajalla. - mmm18
Ja älä unohda ammattioppilaitoksia, meillä on huutava pula sijaisista, joten sijaisuuksia on todella helppo saada.
- thateach
Kenelle ammattikoulussa kannattaa laittaa viestiä, jos on valmis tekemään sijaisuuksia? Rehtorilleko?
- mmm18
Riippuu oppilaitoksen koosta, isoissa kuntayhtymissä tms. rehtorit harvoin hoitavat sijaisuusasioita, mutta eri koulutusalojen/yksiköiden päälliköt ovat aika hyvä kanava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684