Vinkkejä lomaa etsiville!

Hei,

olemme kolmikympinen pariskunta, joka on ajatellut suunnata joulukuun aikoihin lämpimään.

Kyselisimmekin Gambiassa käyneiltä heidän kokemuksiaan kys. maasta. Minkälainen matkailukohde tämä on, onko aktiviteetteja vai suppeamman profiilin paikka?
Sopiiko tämä paikka pariskunnalle joka etsii lomaltaan rentoutumisen lisäksi myös hieman vilinää ympärilleen?

Olemme kiitollisia kaikista vastauksista!
8480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Matkatoimistojen esitteistä saa varsin hyvän kuvan matkakohteesta.

Äänestä

Me oltiin tammikuussa viikko Gambiassa. Gambia on ainakin taatusti lämmin kohde. Aktiviteetteja itse juuri emme harrastaneet. Ratsastamassa käytiin ja retkillä apinapuistossa, krokotiilialtailla, albertin markkinoilla, Senegalissa ja sitten Tjäreborgin Arkipäivän Gambia-retkellä. Muuten aika kului rannalla ja uusiin tuttavuuksiin tutustuessa. Syömässä käytiin milloin missäkin. Hotellimme oli Kotussa Kombo Beach. Mutta en tuolla juuri vilinää ja aktiviteetteja tavannut.. Ja viikossa oli mielestäni aika nähty. Kiva paikka, erilainen kohde, silmiä avaava, mutta en varmaankaan toista kertaa menisi. Ja me oltiin 2:n kolmikymppisen naisen kokoonpanolla.

Äänestä
  • Siinä on kyllä aktiviteettia tarpeeksi, kun hätistelet pois " ystäviä ", jotka tarjoavat opastusta, yhdestä porukasta kun pääset eroo,niin heti on seuraavat yrittämässä, sillä tavoin kuluu päiväsi mukavasti.

    Äänestä

Samaa mieltä lellen kanssa, ainoa aktiviteetti tuolla oli hätistellä 'ystäviä'. Olin yksin reissussa Gambiassa muutama vuosi sitten, ja harvemmin on viikon lomasta tullut vietettyä kolme kokonaista päivää hotellin uima-altaalla. Muuta vaihtoehtoa ei kuitenkaan ollut; heti kun hotellista poistui, kerääntyi ympärille tuo 'ystäväjoukko', joka yritti tarjota kaiken maailman opaspalveluita. Saattoivat seurata kannoilla parikin kilometriä, vaikka heihin ei reagoinut millään tapaa. Kenellekään en ole voinut Gambiaa suositella, enkä myöskään palaa sinne koskaan. Tänä vuonna lähden testaamaan, josko Kap Verdellä saisi olla enemmän rauhassa :)

Äänestä
  • Kikki ovat niin ystäviä,mutta ainoana motiivina on nyhtää turistilta viimeisetkin dalasit pois. rehellistä työtä eivät ole valmiita tekemään vaan mahdollisimman helpolla pitäisi rahan tulla mitään tekemättä'

    Äänestä

No ainakin Kombo Beach on hyvä hotelli,joskin uima allas oli melko ankea.Senegambiassa jos pyöritte viikonkin tulee ne muutamat ravintolat tutuiksi.Bändit soittavat samaa settiä illasta toiseen mm.Ali Baba yms.Hinnat ovat suurinpiirtein samat joka raflassa,kannattaa poiketa turistialueen ulkopuolelle niin annokset ovat halvemmat.Olen itse saanut tarpeekseni Gambiasta,sähkökatkoksista ja kylmästä suikuista ja siitä jatkuvasta kerjäämisestä,vaikka sukulaiset ulkomailta lähettelevät heille rahaa ja kontillisia tavaraa jota sitten myyvät siellä.Ei tarvii sääliä,maassa on vettä ja ruokaa eikä sisällis sotaa kuten monissa muissa Afrikan maissa.On vain niin kiva ruikuttaa Gambialaisten kun työnteko ei huumepöllyssä kiinnosta

Äänestä
  • Oletpa sinä bonita_3 saanut kummallisen kuvan Gambiasta.Ja että uima allaskin oli melko ankea, no kyllä siitä sitten jo loma Afrikassa pilalle meneekin! Itse en ole siellä koskaan hotellissa asunut tai niiden ympärillä pyörinyt ja ehkä siksi oma käsitykseni maasta on aivan erilainen. Aivan ihastuttava ranta vanhoine woodoo paikkoineen löytyy, ei turisteja silmän kantamiin. Sähkökatkoksia toki siellä on ja toisinaan pelkkää kylmää vettä ja voipa käydä niin että tankit ovat kiinni useamman tunninkin, eikä vettä ole ollenkaan. Ketkä sukulaiset lähettelevät kontteja ja kenelle? Onko sinulla käsitystäkään mitä kontti sinne maksaa tai vaikka postipaketti?
    Toki tällaistakin bisnestä tehdään, mutta siitä pääsee osalliseksi vain harvat ja valitut. Tätä bisnestä sinne tekevät myös valkoiset.
    Huumeet on kriminalisoitu Gambiassa, mutta voi olla että siellä turistialueilla sitten niihinkin olet törmännyt. Minun ystäväpiirissäni yksikään ei laita edes alkoholia suuhunsa, eikä monikaan tupakoi.
    Yhteistä heille on se, että kaikki haluavat käydä koulua ja saada hyvän ammatin ja toimeentulon. Siis tehdä työtä ja pärjätä omillaan.

    Äänestä

  • Ebejeh kirjoitti:

    Oletpa sinä bonita_3 saanut kummallisen kuvan Gambiasta.Ja että uima allaskin oli melko ankea, no kyllä siitä sitten jo loma Afrikassa pilalle meneekin! Itse en ole siellä koskaan hotellissa asunut tai niiden ympärillä pyörinyt ja ehkä siksi oma käsitykseni maasta on aivan erilainen. Aivan ihastuttava ranta vanhoine woodoo paikkoineen löytyy, ei turisteja silmän kantamiin. Sähkökatkoksia toki siellä on ja toisinaan pelkkää kylmää vettä ja voipa käydä niin että tankit ovat kiinni useamman tunninkin, eikä vettä ole ollenkaan. Ketkä sukulaiset lähettelevät kontteja ja kenelle? Onko sinulla käsitystäkään mitä kontti sinne maksaa tai vaikka postipaketti?
    Toki tällaistakin bisnestä tehdään, mutta siitä pääsee osalliseksi vain harvat ja valitut. Tätä bisnestä sinne tekevät myös valkoiset.
    Huumeet on kriminalisoitu Gambiassa, mutta voi olla että siellä turistialueilla sitten niihinkin olet törmännyt. Minun ystäväpiirissäni yksikään ei laita edes alkoholia suuhunsa, eikä monikaan tupakoi.
    Yhteistä heille on se, että kaikki haluavat käydä koulua ja saada hyvän ammatin ja toimeentulon. Siis tehdä työtä ja pärjätä omillaan.

    Ensimmäinen paikka jossa huumeita tarjotaan estottomasti joka paikassa. Varsinki yli-innokkaiden oppaiden toimesta. alkoholia ei käytä,mutt huumeita käyttävät ja paljon. hepatiitti lienee kovinkin yleistä vai voiko silmät olla kellertävät ihan muuten vain. jatkuvaa häiriköintiä näiden bumsterréiden osalta. Ensimmäinen ja viimeinen reissu meidän osalta. En voi suositella kenelläkään ko maata .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomalle kirjoitti:

Hei,

olemme kolmikympinen pariskunta, joka on ajatellut suunnata joulukuun aikoihin lämpimään.

Kyselisimmekin Gambiassa käyneiltä heidän kokemuksiaan kys. maasta. Minkälainen matkailukohde tämä on, onko aktiviteetteja vai suppeamman profiilin paikka?
Sopiiko tämä paikka pariskunnalle joka etsii lomaltaan rentoutumisen lisäksi myös hieman vilinää ympärilleen?

Olemme kiitollisia kaikista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu