SSD-levyn tai USB-tikun pyyhkiminen tyhjäksi

pyyhkimään!

Olen lukenut ettei noihin flash-muisteilla varustettuihin päde samat säännöt kuin mekaanisiin kovalevyihin, siis mitä tulee levyn pyyhkimiseen turvallisesti.

Eli miten siis pyyhitään SSD-levy, USB-tikku tai muistikortti niin ettei siltä pysty enää kukaan lukemaan muuta kuin korkeintaan pelkkää nollaa? Pitääkö pyyhkiä 35 kertaa koko asema vai miten homma hoituu?

Tätä olen Eraseria käyttänyt mekaanisten kiintolevyjen pyyhkimiseen Windowsissa
http://eraser.heidi.ie/

Linux-puolella riittää dd-komento sopivin parametrein.

Mutta mites tuo homma hoidetaan noiden flash-muisteilla varustettujen massamuistien kanssa?

6

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yKJz6TdB

      SSD-levyssä on paljon sellaista minne käyttöjärjestelmä ei pääse käsiksi. Puhdistamiseen kannattaa käyttää ATA komentoa secure-erase tai enhanced-erase. Linuxissa komennot voi antaa hdparm ohjelmalla. Windowsista en tiedä.

      • pyyhkimään!

        Voiko tuolla periaatteella miten SSD tyhjennetään, tyhjentää myös muistitikun tai muistikortin vai päteekö niihin tuo päällekirjoitusmetodi?


      • yKJz6TdB
        pyyhkimään! kirjoitti:

        Voiko tuolla periaatteella miten SSD tyhjennetään, tyhjentää myös muistitikun tai muistikortin vai päteekö niihin tuo päällekirjoitusmetodi?

        Kortit ja tikut toimivat toisin kuin puolijohdelevyt. Niille sopii ylikirjoittaminen. Eikä muuta keinoa olekaan.


      • pyyhkimään!

        Vielä yksi lisäkysymys: voiko tuota secure-erase komentoa käyttää tavallisten mekaanisten kiintolevyjen kanssa vai riittääkö ylikirjoitus?


      • yKJz6TdB
        pyyhkimään! kirjoitti:

        Vielä yksi lisäkysymys: voiko tuota secure-erase komentoa käyttää tavallisten mekaanisten kiintolevyjen kanssa vai riittääkö ylikirjoitus?

        Kyllä sen niinkin voi tehdä. Tekniikka vain on erilainen eikä mekaanisella levyllä ole piiloon jäävää tietoa kuin rikkoutuneilla ja käytöstä poistetuilla sektoreilla. Varasektorit ovat tyhjiä ja levyn omaan käyttöön varaamalla alueella ei ole käyttäjän tietoja. Tyhjäystavaksi suositellaan ylikirjoittamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      58
      4001
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      93
      2368
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2042
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1793
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1571
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1526
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1182
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1138
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1084
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1052
    Aihe