Välivuosi

Hei

Pääsin peruutuspaikalla yliopistoon opiskelemaan alaa joka ei kiinnosta minua pätkääkään, enkä edes ymmärrä miksi ikinä edes hain sinne.
No, asia on nyt niin että ajattlin pitää välivuoden, ihan yleisen elämäntilanteeni takia. Epäselvää kuitenkin on, että mikäli ilmoittaudun poissaolevaksi nyt ensimmäiseksi vuodeksi, niin voinko hakea täysin normaalisti ensi kevään yhteishaussa ja saada kaikki ensisijaisuus pisteet ym? Vai onko nyt niin että olen tuomittu opiskelemaan tätä hirveää alaa...?
265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No menepä opiskelemaan ja suoritat ihan muita opintoja kuin omaa pääainettasi sen puitteissa, mitä voit opiskella. Avoimessa voit sitten pikku maksua vastaan opiskella mitä tahansa. Kun olet suorittanut riittävästi jotain mieleistäsi ainetta, voit hakea pääaineen vaihtoa. Mikäli se on mahdollista omassa tiedekunnassasi, tottakai.
Esim. kieliopinnot kannattaa suorittaa heti, niin ovat alta pois.
Kun olet jo ottanut paikan vastaan, et tietenkään ole ensikertalainen enää. Se on joka tapauksessa jo menetetty.

Äänestä

Normaalisti voit toki hakea ensi keväänä. Mitä tarkoitat "ensisijaisuus pisteillä"? Jos tarkoitat, että saa lisäpistietä siitä, että koulutusohjelma on sinulla sijalla 1, niin siihen ei vaikuta aiempi haku. Jos taas tarkoitat, että saa lisäpisteitä siitä, että hakee suoraan lukiosta/ensimmäistä mahdollista kertaa, niin siitä ei tietenkään enää pisteitä tule.

Jos tulevaisuudessa aiot opiskella, niin kehotan myös samaan kuin edellinen eli opiskele tänä vuonna opintoja, joista on hyötyä sinulle jatkossa. Kieliopintojen lisäksi kannattaa ehkä opiskella vapaasti valittavia opintoja tai vaikka joku sivuaine, mikäli mahdollista. Yleisesti siis kannattaa ottaa selvää, mikä hyödyttää sinua jatkossa.

Ota huomioon opintotuen vaatimukset ja kokonaisopiskeluaika, jos päädyt opiskelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opiskelijatyttönen kirjoitti:

Hei

Pääsin peruutuspaikalla yliopistoon opiskelemaan alaa joka ei kiinnosta minua pätkääkään, enkä edes ymmärrä miksi ikinä edes hain sinne.
No, asia on nyt niin että ajattlin pitää välivuoden, ihan yleisen elämäntilanteeni takia. Epäselvää kuitenkin on, että mikäli ilmoittaudun poissaolevaksi nyt ensimmäiseksi vuodeksi, niin voinko hakea täysin normaalisti ensi kevään yhteishaussa ja saada kaikki ensisijaisuus pisteet ym? Vai onko nyt niin että olen tuomittu opiskelemaan tätä hirveää alaa...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu