Olenko jotenkin ihan hölmö? Kun en ole edes harkinnut adoptiota, vaan haluan nimenomaan sijaisvanhemmaksi? Oma logiikkani on seuraavanlainen:
Omia biologisia lapsia en halua suvussani periytyvän harvinaisen sairauden vuoksi. Minusta olisi itsekästä hankkia ehdoin tahdoin sairas lapsi. Ei siksi, ettenkö voisi sairastakin lasta hoitaa ja kasvattaa, vaan siksi, että olisi julmaa tehdä lapsi tähän maailmaan tietäen jo ennalta kuinka paljon se joutuisi kärsimään.
Jotenkin koen myös omalta kohdaltani (en siis muiden kohdalla) itsekkääksi lähteä adoptoimaan lasta omaksi, kun tiedän, että Suomessa on paljon perheitä jotka todella kaipaavat sitä omaa adoptiolasta. Minulle riittäisi sijaisvanhemmuuskin. Enkä nyt tarkoita että jotenkin tyytyisin "vähempään" vaan ainoastaan sitä, että vaikka toki kiintyisin sijoitettuihin ja rakastaisin kuin omiani, kestäisin hyvin senkin tilanteen, että lapset palautettaisiin vanhemmilleen. Haluan vain olla tekemisissä lasten kanssa, hoitaa ja kasvattaa. Ja olen jo päiväkodissa töissä, eli "mene päiväkotiin töihin" kommentit ovat turhia. Haluaisin kuitenkin pystyä vaikuttamaan lasten kasvatukseen ympäri vuorokauden ja nähdä heidän kasvavan.
Ajatuksenani on että haluan auttaa heikkoon tilanteeseen joutuneita lapsia. Myönnän olevani sen verran itsekäs, että tukiperheenä oleminen ei olisi minun juttuni, ihan siksi, että koska en halua omia biologisia lapsia, haluaisin kuitenkin olla äiti. Ja siis sijaisäitiys riittää minulle. Tiedän että lapsella olisi myös bioäiti, ja tätä suhdetta pyrkisin varmasti tukemaan kaikin keinoin, mutta minulle äitiys tarkoittaa hoitamista, hoivaamista, huolehtimista, kasvattamista, arjen rutiineja ja rakkaudella asetettuja rajoja. Haluaisin siis olla turvallinen aikuinen luomassa turvallista arkea kovia kokeneen lapsen elämään.
Hassuko?
4
179
Vastaukset
- sovit varmasti
Et kuulosta yhtään hölmöltä.
- ghggjgjj
Suurimmalle osalle lapset ovat samaa verta ja lihaa,ja välit vanhempiin ovat heille tärkeitä.ota huomioon jotta lapsi rakastaa aina omaa äitiään vaikka olisi sijoitettu,samoin mahd, veljiä ja siskoja.
- Dkdbwlsi
Ihme vastaus sulta, kun aloittajahan nimenomaan kertoi haluavansa tukea lapsen ja biovanhempien välistä suhdetta kaikin tavoin ja ainakin minä ymmärsin hänen kutakuinkin olettavan lasten jossakin vaiheessa palautuvan biologisille vanhemmilleen. Luitko edes aloittajan viestiä vai vastasitko ihan summamutikassa?
- lfknafn
Kuulostaa oikein hyvältä! Etkä kuulosta lainkaan hassulta - päinvastoin! Sinä ajattelet asioita syvällisesti ja epäitsekkäästi. Toivottavasti ryhdyt sijaisäidiksi ja saat nauttia lasten seurasta vuosien ajan. Onnea upeasta päätöksestä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054094Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572318Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51054- 66844
- 20800
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 39762
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49748- 62748