Olenko jotenkin ihan hölmö? Kun en ole edes harkinnut adoptiota, vaan haluan nimenomaan sijaisvanhemmaksi? Oma logiikkani on seuraavanlainen:
Omia biologisia lapsia en halua suvussani periytyvän harvinaisen sairauden vuoksi. Minusta olisi itsekästä hankkia ehdoin tahdoin sairas lapsi. Ei siksi, ettenkö voisi sairastakin lasta hoitaa ja kasvattaa, vaan siksi, että olisi julmaa tehdä lapsi tähän maailmaan tietäen jo ennalta kuinka paljon se joutuisi kärsimään.
Jotenkin koen myös omalta kohdaltani (en siis muiden kohdalla) itsekkääksi lähteä adoptoimaan lasta omaksi, kun tiedän, että Suomessa on paljon perheitä jotka todella kaipaavat sitä omaa adoptiolasta. Minulle riittäisi sijaisvanhemmuuskin. Enkä nyt tarkoita että jotenkin tyytyisin "vähempään" vaan ainoastaan sitä, että vaikka toki kiintyisin sijoitettuihin ja rakastaisin kuin omiani, kestäisin hyvin senkin tilanteen, että lapset palautettaisiin vanhemmilleen. Haluan vain olla tekemisissä lasten kanssa, hoitaa ja kasvattaa. Ja olen jo päiväkodissa töissä, eli "mene päiväkotiin töihin" kommentit ovat turhia. Haluaisin kuitenkin pystyä vaikuttamaan lasten kasvatukseen ympäri vuorokauden ja nähdä heidän kasvavan.
Ajatuksenani on että haluan auttaa heikkoon tilanteeseen joutuneita lapsia. Myönnän olevani sen verran itsekäs, että tukiperheenä oleminen ei olisi minun juttuni, ihan siksi, että koska en halua omia biologisia lapsia, haluaisin kuitenkin olla äiti. Ja siis sijaisäitiys riittää minulle. Tiedän että lapsella olisi myös bioäiti, ja tätä suhdetta pyrkisin varmasti tukemaan kaikin keinoin, mutta minulle äitiys tarkoittaa hoitamista, hoivaamista, huolehtimista, kasvattamista, arjen rutiineja ja rakkaudella asetettuja rajoja. Haluaisin siis olla turvallinen aikuinen luomassa turvallista arkea kovia kokeneen lapsen elämään.
Hassuko?
4
192
Vastaukset
- sovit varmasti
Et kuulosta yhtään hölmöltä.
- ghggjgjj
Suurimmalle osalle lapset ovat samaa verta ja lihaa,ja välit vanhempiin ovat heille tärkeitä.ota huomioon jotta lapsi rakastaa aina omaa äitiään vaikka olisi sijoitettu,samoin mahd, veljiä ja siskoja.
- Dkdbwlsi
Ihme vastaus sulta, kun aloittajahan nimenomaan kertoi haluavansa tukea lapsen ja biovanhempien välistä suhdetta kaikin tavoin ja ainakin minä ymmärsin hänen kutakuinkin olettavan lasten jossakin vaiheessa palautuvan biologisille vanhemmilleen. Luitko edes aloittajan viestiä vai vastasitko ihan summamutikassa?
- lfknafn
Kuulostaa oikein hyvältä! Etkä kuulosta lainkaan hassulta - päinvastoin! Sinä ajattelet asioita syvällisesti ja epäitsekkäästi. Toivottavasti ryhdyt sijaisäidiksi ja saat nauttia lasten seurasta vuosien ajan. Onnea upeasta päätöksestä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4703467SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1162632Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj852156Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1671987Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä121891- 1471806
- 951634
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi451503Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361350Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3571346