marraskuunkaktus

ei viherpeukalo

mulla on ollu tää kaktus(onko joulu vai marraskuun kaktus oikea nimi,en tiedä) muutaman vuoden,onhan se kasvanut mutta ei oo kukkinut kertaakaan.. .mulla on myös toinen samallainen joka kukkii tuotuostaki ...mikä ihme tuota kaktusta vaivaa? Miten saan sen kukkimaan? onko kellään neuvoja,vai eikö kaikki tälläset kuki koskaan.......

6

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimin ikkuna

      Jospa se on vielä kovin nuori. Jotkin kaktukset kukkivat hieman varttuneimpina. Vien omat lehtikaktukseni kesäksi pensaiden alle aivan kesäilmojen armoille. Tuossa syyskuussa ennenkuin pakkaset yllättävät otan ne sitten sisälle. Vanhin kaktukseni antaa yleensä aina merkin milloin on sisään lähtö, kun sille kehittyy nuput lähtee koko remmi sisäruokintaan.

      Mullan vaihdan niille keväällä kun niin pihakausi alkaa. ½ vahvaa multaa ihan saa olla hepskakkakompostiakin ja ½ hiekkakuopalta tuomaani hiekkaa.

      Kun hillitsee itsensä ylikastelemisesta niin nämä ovat kyllä uskollisia ja vaivattomia ystäviä.

    • Pioni

      Anna ruukun kuivahtaa, jopa niin, että lehdet alkavat näyttää nahistuneilta, sitten aloitat kastella lannoitusvedellä kerran viikkoon, muuten annat olla rauhassa.

      Otin kaktukset jo viime viikolla ulkoa sisälle, etteivät unohdu pensaiden alle. Kopistelin pois etanat, laskin ruukkut täyteen vettä - luvattomat asukit nousevat pintaan - valuttelin, lisäsin vähän multaa ja pistin amppeliin.
      Pääsiäiskaktus oli tehnyt nuput kesällä, alkoi kukkia nyt, mutta joulukaktus on vasta virvoitteluvaiheessa...
      Kaktukset vaativat tietyn valo-pimeävaiheen, mutta kyllä ne väistämättä alkavat kukkia jossain vaiheessa, yleensä kahdesti vuodessa, jos niiden antaa olla paikoillaan eikä kastele liikaa.

    • Ei viherpeukalo

      Mie vein kesällä sen kaktuksen ulos. Nyt otin pari viikkoa sitten sisälle.
      Komia se on noin viehreänäkin, kasvanut kovasti kesän aikana, mutta haluasin niin mielelläni että se kukkis.
      Saa nyt nähdä alkaako nyt pikapuolin, vielä ei näy mitään merkkiäkään kukista.
      Mutta toivotaa parasta ja pelätään pahinta.
      Jos ei tään talven aikana kuki niin heitän roskiin ja ostan uuden.
      Tää on muuten ollu mulla kolmisen vuotta.

    • ei lisä valoa illall

      Sisällä kesät talvet. Kastelen. Huoneessa tulee pimeä silloin kuin ulkonakin. Ei valoja iltaisin huoneessa. Kukkivat runsain kukin joka vuosi.

      • Kaktus virittäytyy kukkimaan, kun lämpötila on alle 15C. Lisäksi pimeää pitää olla yli puolet vuorokaudesta, joten siirrä se huoneeseen, jossa ei ole iltaisin valoa tai pane komeroon yöksi. Älä kastele liikaa. Viileä ja kuivuus ovat parhaita kukinnan innottajia.Kun nuppuja alkaa ilmaantua, lannoita vähän silloin tällöin (joka toinen viikko).


    • ei viherpeukalo

      Uskokaat älkää mutta nyt toi kaktus on alkanut lykkään nuppuja vaikka kuinkapaljon.Kun otin sen sisään niin vein sen tonne käytvälleikkunalaudalle(kerrostalo). Sielläon tosiaan paljon viileämpää kun täällä sisällä.
      Kylläei ollu ilolla rajaja , kun eilen aamulla kun käännäytin sitä niin huomasin että koko toinen puoli olli täynnänuppuja. Ihanaa,ihanaa....kyllä on köyhällä vähästä hyvä mieli............kiitos kaunis kaikista neuvoista...panisin kuvan jos osaisin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4223
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      225
      1692
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1430
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1019
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      959
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      939
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      919
    Aihe